UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Dalii, Idy, Rocha Piątek, 04.09.2015

Boisko PWSZ nie dla piłkarzy Sandecji? Przepisy zabraniają, ale można je obejść

Kategoria: Gospodarka 14-01-2014, 06:34 czytane:

 razy
komentarzy: 18

Prezydent Nowego Sącza poprosił rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej o udostępnienie boiska ze sztuczną nawierzchnią oraz szatni pierwszoligowej drużynie Sandecji. – To niemożliwe, przepisy na to nie pozwalają - usłyszeliśmy od władz uczelni. Piłkarze nie powinni się jednak martwić, bo pojawiła się pewna furtka, dzięki której będzie można obejść te przepisy.

Problem z nowiutkimi obiektami sprotowymi PWSZ, wybudowanymi za unijną dotację nie jest nowy. Wcześniej domagano się między innymi, żeby wszyscy mieszkańcy, a nie tylko studenci, pracownicy uczelni i ich najbliższa rodzina (trzeba posiadać specjalny magnetyczny karnet) mogli korzystać z uczelnianego basenu. Teraz podobną prośbę do władz uczelni skierował Ryszard Nowak, prezydent miasta. Włodarzowi Nowego Sącza chodzi jednak głównie (choć nie tylko) o piłkarzy Sandecji.

List Nowka do profesora Zbigniewa Ślipka, rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu z prośbą o udzielenie „wsparcia i pomocy Władzom Miasta Nowego Sącza w zakresie upowszechniania i popularyzacji sportu” trafił nie tylko na uczelnię. Opublikowano go także na stronie internetowej Urzędu Miasta, nic więc dziwnego, że mówi dziś o nim całe miasto.
 -„Proszę o udostępnienie do prowadzenia zajęć szkoleniowych dla pierwszego zespołu Miejskiego Klubu Sportowego „Sandecja” Nowy Sącz boiska do piłki nożnej o sztucznej nawierzchni wraz z obiektami zaplecza szatniowego, które to obiekty zlokalizowane są w Instytucie Sportu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu”  – pisze Nowak Dalej prezydent wymienia argumenty dla których, jego zdaniem, taki przywilej temu klubowi się należy.

- (...) Występująca w rozgrywkach pierwszej ligi państwowej Sandecja stanowi sportową wizytówkę miasta Nowego Sącza. Jej spotkania cieszą się zainteresowaniem sympatyków sportu, sądeczan rozsianych po całym kraju i sportowych mediów. Przygotowania do sezonu klubów sportowych są relacjonowane w środkach masowego przekazu, co stwarza okazję do popularyzacji Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej a przede wszystkim Instytutu Sportu. Obecność piłkarzy wraz ze sztabem szkoleniowym stanowić będzie niepowtarzalną okazję dla wszystkich studentów Instytutu Sportu do śledzenia profesjonalnego treningu w okresie przygotowawczym do sezonu wiosennego (...). Pozwalam sobie uprzejmie zwrócić uwagę na to, iż u źródła przedsięwzięcia pod nazwą Budowa Instytutu Kultury Fizycznej PWSZ stała idea udostępnienia obiektu Instytutu społeczności lokalnej. Przede wszystkim te względy mieliśmy na uwadze przekazując teren miejski pod budowę obiektów Instytutu, którego realizacja jest bez wątpienia dużym osiągnięciem Pana Rektora i Pańskich Współpracowników. Dlatego też zwracam się z prośbą o doprowadzenie do wcielenia w życie postulowanych zamiarów wykorzystywania przez sądeczan obiektów Instytutu. W szczególności chodzi o udostępnienie pływalni dla dzieci i młodzieży skupionych w Sądeckim Towarzystwie Pływackim. Wyrażam też nadzieję, że z obiektów Instytutu będą mogły korzystać osoby niezrzeszone w klubach i stowarzyszeniach sportowych (...) –
czytamy dalej w liście do rektora.


Prezydent Nowak sugeruje też w liście, że obecna sytuacja, w której Sandecja obiektów treningowych musi szukać po ościennych miejscowościach jest mu nie na rękę także z powodu licznych ataków opozycji: -„(...) Z przykrością też stwierdzam, że korzystanie przez Sandecję z boisk o sztucznej nawierzchni w miejscowościach ościennych traktowane było, przez lokalne media i środowisko sportowe Miasta jako przykład niegospodarności oraz złej koegzystencji Miasta i Uczelni(...)".

Oficjalnie odpowiedź rektora jeszcze do ratusza nie trafiła, ale nasz reporter postanowił uprzedzić nieco fakty i podpytać Jego Magnificencję o to, na co liczyć może prezydent. Okazuje się, że z pozoru na niewiele, bo odpowiedź na prośbę zawartą w liście będzie odmowna.
- Nie ma szans żebyśmy udostępnili to boisko na takich zasadach i taką też odpowiedź otrzyma pan prezydent. Chcielibyśmy, żeby to było możliwe, ale ograniczają nas przepisy – tłumaczy Zbigniew Zieliński, kanclerzem PWSZ.
Według interpretacji przepisów o unijnym dofinansowaniu, na których opiera się uczelnia, obiekt budowany z unijnych dotacji nie może być udostępniony do wykorzystywania w innym zakresie niż na potrzeby krajowego systemu edukacji( m.in. studia stacjonarne, niestacjonarne) nie wcześniej, niż po 5 latach od rozliczenia projektu.
Jest jednak szansa, a właściwie tylna furtka na obejście tego przepisu. To badania własne, które mogłaby prowadzić sądecka uczelnia i które oczywiście mieściłyby się w ramach zadań systemu edukacji.
- Tymi badaniami można by objąć grupy młodzieży, mieszkanców, w tym również zawodników klubu, a trudno przeprowadzać takie badania bez odpowiednich przygotowań sportowych w formie treningów – tłumaczy kanclerz Zieliński.
- Przygotowujemy pięć zespołów badawczych: zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych. Inną kwestią jest to, czy te badania przeprowadzać będziemy odpłatnie czy też bezpłatnie. Na pewno jeszcze w tym roku Komisja  Bioetyki  Okręgowej Izby Lekarskiejwyda opinię dotyczącą naszej propozycji – dodaje.

Przypomnijmy, że oddany do użytku w 2012 roku kompleks dydaktyczno-sportowy Instytutu Kultury Fizycznej PWSZ obejmuje: halę sportową (3192 m.kw.), sportową halę treningową, boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią, bieżnie lekkoatletyczne oraz budynek zaplecza stadionu a także krytą pływalnię (1959 m.kw, budynek dydaktyczny (ok. 2019 m.kw) oraz m.in. pracownie odnowy biologicznej (m.in. hydromasaże, kriokomora, sauna, siłownia, gimnastyka korekcyjna).
Kompleks powstał na terenach klubów sportowych Start i Dunajec, przekazanych przez miasto bezpłatnie. Budowa obiektów o łącznej powierzchni 7,4 tys. metrów kwadratowych, kosztowała ponad 42 mln zł i wsparta funduszami europejskimi trwała dwa lata.

Bogumił Storch
Fot: autora
 

Podziel się

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Aby komentować artykuły na portalu należy zalogować się Zarejestruj się