UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Beaty, Racibora, Sabiny Sobota, 29.08.2015

Co i do którego wrzucić worka - ABC segregowania śmieci

Kategoria: Gospodarka 06-04-2013, 09:04 czytane:

 razy
komentarzy: 13

Choć zmiana ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wejdzie w życie dopiero 1 lipca, już teraz warto nauczyć się prawidłowej segregacji śmieci. Dzięki temu większość z nas zaoszczędzi pieniądze, bo wszystkie gminy z terenu powiatu nowosądeckiego wprowadziły ulgi dla osób prowadzących selektywną zbiórkę odpadów.

Od 1 lipca za nasze śmieci odpowiadać będzie gmina, a nie jak dotychczas my sami. Oznacza to, że gmina musi wybrać w drodze przetargu firmę, która w jej imieniu odbierze od mieszkańców śmieci. Wszystkie gminy z terenu powiatu nowosądeckiego uchwaliły już tzw. „podatek śmieciowy”. Czytaj:Śmieci: Najdrożej w Nowym Sączu, najtaniej w Rytrze.
Opłata za odbiór śmieci jest zależna od tego w jakiej formie będziemy je przekazywać. Mieszkańcy, którzy nie będą se4gregować odpadów zapłacą za nie więcej. Dlatego warto zastanowić się co jest bardziej opłacalne. Selektywna zbiórka odpadów wcale nie jest trudna. Wystarczy zapamiętać kilka istotnych informacji.
Chcąc rozpocząć przygodę z segregacją odpadów powinniśmy zaopatrzyć się w worki lub pojemniki w czterech kolorach: żółtym, niebieskim, zielonym i brązowym. Do każdego z nich będziemy wrzucać inne odpady.
Do pojemnika lub worka niebieskiego trafia papier, np: gazety i czasopisma, prospekty i katalogi, zeszyty, książki w miękkich okładkach lub z usuniętymi okładkami twardymi, torby i opakowania papierowe, tektura i opakowania tekturowe. Przed wrzuceniem papieru do pojemnika trzeba usunąć wszystkie zszywki, klamerki oraz inne elementy metalowe lub plastikowe. Do worka, czy pojemnika niebieskiego nie wrzucamy: zabrudzonego,tłustego papieru, papierów higienicznych, podpasek, pieluch jednorazowych, kalki technicznej, papierowych i tekturowych opakowań po materiałach budowlanych, tapet, czy foliowanych i lakierowanych katalogów.
Kolor żółty przeznaczony jest na tworzywa sztuczne oraz opakowania metalowe, np: plastikowe butelki po napojach (zgniecione) i zakrętki, plastikowe torebki, puszki po konserwach, kapsle, kartony po mleku i sokach, puszki po napojach, drobny złom żelazny oraz drobny złom metali kolorowych (np. zabawki, narzędzia). Przed wrzuceniem butelki do kosza powinno się odkręcić zakrętkę i ją zgnieść, bo dzięki temu oszczędzamy miejsce. Żółty pojemnik, czy worek nie jest miejscem na zabrudzone, tłuste folie, gumy, styropian, baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, metalowe opakowania po chemikaliach z zawartością, opakowania z tworzyw sztucznych po lekach i chemikaliach z zawartością, czy opakowania po środkach ochrony roślin.
Worek lub pojemnik zielony przeznaczony jest na szkło i w nim powinny się znaleźć np.: słoiki szklane, butelki szklane i wszelkie szklane opakowania. Szkło ma być czyste, co oznacza, że usuwamy z butelek np. etykiety. Do tego pojemnika nie wolno wrzucać: ceramiki (porcelana,fajans, talerze, doniczki), luster, lamp fluorescencyjnych, szklanych opakowań po lekach i chemikaliach z zawartością, szkła budowlanego (szyby okienne, szkło zbrojone), czy szyb samochodowych.
Ostatnią grupą są śmieci, które kryją się pod kolorem brązowym, czyli odpady ulegające biodegradacji oraz odpady zielone, np.: odpady po owocach i warzywach, obierki z owoców i warzyw, kwiaty doniczkowe, stara ziemia do kwiatków, zwiędłe cięte kwiaty, fusy po kawie, herbacie, skoszona trawa i chwasty, liście, drewno, odzież i materiały z włókien naturalnych. Do brązowego pojemnika czy worka nie należy wrzucać: mięsa, resztek jedzenia, pampersów oraz niedopałków i podściółki dla kotów.

(ALF)
Fot. (ALF), archiwum

Podziel się

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Aby komentować artykuły na portalu należy zalogować się Zarejestruj się