UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Dionizy, Izy, Juliana Środa, 02.09.2015

Mijają pierwsze dopuszczalne terminy zasiewu zbóż jarych

Kategoria: Gospodarka 04-04-2013, 06:03 czytane:

 razy

Kolejny dzień opadów śniegu to kolejny dzień opóźnień zasiewów zbóż jarych. Już jutro (5 kwietnia) miną pierwsze dopuszczalne terminy dla siewu kilku rodzajów zboża. Jeśli w ciągu następnego tygodnia sytuacja pogodowa nie ulegnie zmianie, tegorocznych plonów może być jeszcze mniej.

- Opóźniona wiosna to również spóźnione uprawy pod rośliny jare, które dla rozwoju potrzebują dodatnich temperatur, np. zboża jare kiełkują przy temperaturach między 3 a 4 stopni C – informuje Dorota Paczyńska z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. - Na opóźniony siew najbardziej wrażliwy jest jęczmień jary, następnie pszenżyto i pszenica jara. Owies najlepiej toleruje spóźniony siew. Z opóźnieniem siewu związany jest spadek plonu – podkreśla.

Jakie są optymalne terminy agrotechniczne dla siewu zbóż jarych w Małopolsce? Pszenica jara - optymalny termin siewu to 20–30 marca, dopuszczalny termin siewu to 10 kwietnia. Jęczmień jary powinien być zasiany między 20 marca, a 5 kwietnia, dopuszczalny termin siewu to 20 kwietnia. Na terenach górskich optymalny termin siewu to 25 marca - 10 kwietnia, zaś dopuszczalny to 25 kwietnia. Owies - optymalny termin siewu to 15-30 marca, dopuszczalny to 5 kwietnia, na terenach górskich optymalny termin to 1–10 kwietnia, zaś dopuszczalny opóźniony to 20 kwietnia. Jeśli zaś chodzi o pszenżyto jare, to powinno być zasiane między 20 a 30 marca, zaś dopuszczalny termin to 5 kwiecień.

- Powrót intensywnych opadów śniegu i spadek temperatury do minus czterech stopni Celsjusza na dzień 3 kwietnia 2013 roku to jeszcze nie tragedia dla roślin ozimych. Duża pokrywa śnieżna zabezpiecza je bowiem przed nagłymi spadkami temperatur. Na polach wcześnie obsianych jesienią, oziminy pod warstwą śniegu były w dobrej kondycji – dodaje Dorota Paczyńska. - Za wcześnie jest mówić o wpływie zimy na rozwój i plonowanie roślin, kiedy za oknem intensywnie pada śnieg. Sytuacja może się zmienić przy nagłym ociepleniu i odwilży, kiedy to może nastąpić wyprzenie ozimin oraz rozwój pleśni śniegowej – zaznacza.

Zygmunt Gołąb
Fot. sxc.hu


Podziel się

DODAJ KOMENTARZ

Aby komentować artykuły na portalu należy zalogować się Zarejestruj się