UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Dalii, Idy, Rocha Piątek, 04.09.2015

Nowy Sącz: przybędzie mieszkań - bloki w budowie

Kategoria: Gospodarka 19-07-2012, 22:02 czytane:

 razy
komentarzy: 14

Mimo kryzysu gospodarczego i coraz mniejszychh szans na kredyt mieszkaniowy zapotrzebownie na mieszkania w Nowym Sączu nie maleje. Jednak ofert za przystępną cenę nadal jest zbyt mało, żeby zaspokoić potrzeby Sądeczan. Problemy mają też inwestorzy: rosną im koszty budowy i coraz trudniej o dogodną lokalizację.

W Nowym Sączu trwa budowa trzech nowych bloków dla STBS. Koszt: 18 mln zł.
- Będą gotowe na wrzesień przyszłego roku. Z 132 mieszkań, połowę mamy jeszcze wolnych. Myślę, że w ciągu roku znajdziemy komplet najemców. Dostaną do dyspozycji gotowe mieszkanie, oddane praktycznie „pod klucz”. To, czy będziemy budować kolejne bloki zależy już od efektu poszukiwań odpowiedniej lokalizacji, o co w naszym mieście nie jest łatwo - mówi Maciej Kurp, wiceprezes STBS. 

Kurp wyjaśnia, że inwestycja finansowana jest z kilku źródeł: środków własnych spółki partycypacji finansowej najemców.
- Konieczne jest również skorzystanie z kredytu. Do niedawna budownictwo społeczne opierało się na preferencyjnym kredycie Banku Gospodarstwa Krajowego z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, który dwa lata temu został zlikwidowany, tym samym koszt inwestycji wzrasta – mówi.

Czy zainwestowane pieniądze się zwrócą? - Powinny, bo zainteresowanych nie brakuje. Mamy atrakcyjną ofertę, bo najem jest mniej kosztowny niż kupno, a o pieniądze na kredyt mieszkaniowy jest coraz trudniej – odpowiada wiceprezes.

Na popyt nie narzeka też Spółdzielnia Mieszkaniowej Beskid, która oddała właśnie do użytku blok przy ulicy Browarnej. – Mamy zapełnienie w 100 procentach. Do dyspozycji oddaliśmy 24 mieszkania po cenie 3100 zł za metr kwadratowy. Władze miasta zapewniły nas, że w miarę możliwości pomogą w budowie dogodnej drogi dojazdowej – mówi Agata Citak, pełnomocnik zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Beskid.

W planach spółdzielni jest budowa kolejnego bloku, w którym wkrótce zamieszka kilkadziesiąt rodzin.
- Chcemy je wybudować do końca II kwartału 2013 roku. Tym razem mieszkań będzie więcej, bo 26. Zainteresowanie jest całkiem spore, wnioski można już składać, będziemy je przyjmowac dopóki wystarczy miejsc – dodaje Citak. Niestety, będzie nieco drożej. Tym razem metr kwadratowy kosztował będzie 3250 zł.

Już w tym roku blok z 60 mieszkaniami zostanie oddany do użytku na osiedlu Błonia przy ul. 29-go listopada. Buduje go firma Twój Dom, która ma w planach postawienie w przyszłości jeszcze dwóch kolejnych budynków. Inwestor liczy, że po wakacjach przynajmniej połowa mieszkań w nowym bloku zostanie wykupiona. Cena wynosi ok. 3 tys. zł za metr kwadratowy. Do tej pory największym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania większe: 3 – pokojowe.  Podobne inwestycje są w mieście prowadzone także na osiedlu Wojska Polskiego i przy ul. Grodzkiej 5.


BOS
Fot: JEC, arch.UM
 

Podziel się

Galeria

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Aby komentować artykuły na portalu należy zalogować się Zarejestruj się