UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Jarosława, Justyny, Nadziei Sobota, 01.08.2015

Odszkodowania za szkody wyrządzone przez dziką zwierzynę

Kategoria: Gospodarka 02-05-2013, 12:00 czytane:

 razy

Wójt gminy Kamionka Wielka poinformował mieszkańców o miejscu zgłaszania szkód łowieckich w celu otrzymania odszkodowania za straty wyrządzone przez zwierzynę łowną, tj. dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny w uprawach oraz płodach rolnych.

 - Z doświadczeń ubiegłych lat wynika, że najczęściej zgłaszane są szkody wyrządzone przez dziki, które buchtują w uprawach ziemniaków i sarny, które gustują raczej w pszenicy – mówi Stefan Doszna z Urzędu Gminy w Kamionce Wielkiej. – Na naszym terenie działają 3 Koła Łowieckie: „Żbik„ z Nowego Sącza, „Głuszec” z Nawojowej i „Ryś” ze Starego Sącza. I to bezpośrednio do nich rolnicy powinni zgłaszać szkody, ale jak przyjdzie do mnie, do Gminy chłop i powie, że chce zgłosić szkodę, to przecież mu pomogę. Mam w komputerze gotowy wzorzec pisma, podstawiam tylko dane, drukuję i instruuję, gdzie ma to pismo wysłać – dodaje Stefan Doszna. Bo wniosek o odszkodowanie musi trafić do dzierżawcy lub zarządcy odpowiedniego obwodu łowieckiego.
Teren Koła Łowieckiego ,,Ryś” obejmuje obszar – wsi Jamnicy, część Kamionki Wielkiej i część Mystkowa, granica biegnie od granicy Nowego Sącza na południowy wschód i południe od przystanku kolejowego do Stacji Kolejowej, oraz Tunelu, następnie na północ przez przysiółek Dybówka, Paryja, Okrągłe i Zabrzezina do drogi powiatowe Nowy Sącz –Mszalnica, a od strony zachodniej do granic Miasta Nowy Sącz. Teren Koła Łowieckiego ,,Głuszec” obejmuje teren wsi Kamionki Małej, oraz część terenu wsi Kamionka Wielka, od Kamionki Małej do ,,Księżego Potoku”. Teren Koła Łowieckiego ,,Żbik” obejmuje resztę obszaru wsi Kamionki Wielkiej, oraz wsie Mystków, Mszalnica, Królowa Polska, Królowa Górna, oraz Bogusza. Na stronie internetowej Urzędu Gminy znajdują się adresy i telefony osób, przyjmujących zgłoszenia w poszczególnych kołach. Szczegółowe przepisy zostały określone w rozporządzeniu ministra środowiska z dnia 8 marca 2010 r. w sprawie sposobu postępowania przy szacowaniu szkód oraz wypłat odszkodowań za szkody w uprawach i płodach rolnych.

Jan Gabrukiewicz
Fot. sxc.hu

Podziel się

DODAJ KOMENTARZ

Aby komentować artykuły na portalu należy zalogować się Zarejestruj się