UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Dionizy, Izy, Juliana Środa, 02.09.2015

Pomysł na biznes. Monika Drąg - specjalistka w ogrodzie

Kategoria: Gospodarka 22-08-2012, 06:16 czytane:

 razy
komentarzy: 3

Monika Drąg projektuje ogrody. Jako filigranowa kobieta o urodzie nastolatki na początku miała problemy z zarządzaniem pracownikami. – Koparkowi w ogóle nie chcieli mnie słuchać. Brałam ze sobą kolegę, bo jak facet, to wiadomo… - opowiada. - To seksistowskie, ale taka jest prawda.

 W cyklu zatytułowanym "Pomysł na biznes" przedstawiamy osoby, które zdecydowały się na złożenie własnej działalności gospodarczej, korzystając z dotacji przyznawanych na ten cel przez urząd pracy lub z innych form wsparcia dla przedsiębiorców stawiających pierwsze kroki w biznesie. Dowiemy się jakie mają pomysły na firmę, które z nich mają szansę powodzenia. Jakie są blaski i cienie pracy na własny rachunek.

***

Firmę Mój Dobry Projekt z dotacją z Powiatowego Urzędu Pracy Monika Drąg założyła w 2009 roku. 17 tys. zł przeznaczyła na zakup komputera i oprogramowania. Do pracy używa Autocada, programu na którym pracują architekci. Od początku zatrudnia tatę, który na emeryturze przekwalifikował się do stałej pielęgnacji ogrodów.
- Jestem z niego bardzo zadowolona – mówi pracodawczyni.
W 2006 roku ukończyła Architekturę Krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym, dawnej Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Jako drugi kierunek wybrała Ochronę i konserwację historycznych założeń ogrodowych w Szkole Głównej Gospodarstwa wiejskiego w Warszawie, aby lepiej móc współpracować z konserwatorami zabytków. Pierwsze projekty robiła jeszcze na studiach. W zawodzie funkcjonuje zatem od dziesięciu lat.
- Nowy Sącz jest bardzo specyficzny w porównaniu z Brzeskiem, Bochnią czy okolicami Krakowa – ocenie projektantka. – Tutaj kultura ogrodnicza jest rozwinięta. Ludzie chcą mieć ładnie, mają na to fundusze, nie jest tak, że zostało im tysiąc złotych z kredytu i chcą zrobić ogród.
Zaprojektowanie ogrodu na 10 arowej działce kosztuje 1500 – 1800 zł. Wykonanie to już koszt ok. 30 tys. zł. Potem trzeba liczyć 800 zł miesięcznie na jego utrzymanie.
Największy teren, jaki projektowała właścicielka MDP miał powierzchnię 2,5 ha.
Pracownia jest cały czas w Stowarzyszeniu Architektury Krajobrazu. To tez istotne, bo zapewnia kontakt z nowościami. Trzeba być na bieżąco – zapewnia Drąg. – Teraz jest moda na żwiry, kamienie, grysy. Ogrody suche, mniej mięsiste. Mniej w nich roślin. Panuje minimalizm. To tzw. ogrody nowoczesne, choć wybierają je raczej młodzi ludzie.
Sprawdzają się także ogrody klasyczne – z łukami, elementami kołowymi, płynnymi kształtami. Innym trendem jest moda na ogrody angielskie, takie, jak mówi projektantka z dużą ilością „babcinych” malw i ostróżek.
- Co ciekawe, bardzo wielu panów lubi kwiaty. Panie wolą rośliny trwałe, iglaste, stabilne, a panowie by coś jednak dodali. Jakąś kropeczkę nad „i”.
Kwiaty w ogrodzie stanowią dodatek, nie więcej niż 3 proc., są też najbardziej pracochłonne. - Sadzi się begonie w miejscach cienistych w słonecznych jest osteospermium, to kwiatek, który przypomina rumianek. Z wieloletnich moim ulubionym jest żurawka, lubię ją wraz z całą grupą roślin cieniolubnych jak hosty czy orliki - mówi Monika Drąg.
Oczywiście zdarzają się klienci wybredni, którym trudno dogodzić. - Jednemu panu z całej palety roślin od kaktusów do cieniolubnych i wilgociolubnych spodobał się tylko jeden buk – śmieje się przedsiębiorczyni.
W swoim domu w Piwnicznej, stanowiącym formalnie jedną z dwóch siedzib firmy, Monika Drąg hoduje głównie kaktusy i sukuleny, rośliny, które świetnie dają sobie radę podlane raz na dwa tygodnie.
- Pod moim domem jest ogródek, który powstał z roślin szpitalnych, których ktoś nie chciał, coś przemarzło, coś uschło, gałązka się złamała. Te rośliny rosną rewelacyjnie. Wystarczyło dać im drugą szansę – opowiada z przejęciem. – Lubię te przygarnięte rośliny, bo są takie fajne, wdzięczne.
Naszą specjalistkę od projektowania ogrodów co sobotę można spotkać na darmowych dyżurach w Centrum Ogrodniczym Hebe, przy ul. Nawojowskiej 64a, z którym stale współpracuje. - Darmowych porad udzielam tam od godz. 10.30 do 14. Oczywiście lepiej wcześniej zadzwonić i umówić się na konkretną godzinę – podpowiada Monika Drąg.
To propozycja dla osób, które podobnie jak ona sama, posiadają małe przydomowe ogródki i chcą o nie lepiej zadbać.

Anna Pawłowska
Fot . ANP oraz materiały firmy Mój Dobry Projekt

Czytaj też: Pomysł na biznes. Do Zazy trafiła primabalerina z Londynu

Pomysł na biznes. Piwniczańskie anioły Justyny Deryng

Pomysł na biznes. Ręcznie uszyty ślub w kolorze
Pomysł na biznes. Projektantka stron www na walizkach
Pomysł na biznes. Gabinet logopedyczny w Łącku
Pomysł na biznes. Sądecki producent peruwiańskiej perkusji
Pomysł na biznes. Piernikowe marzenie Danuty Kmiecik

 

 

Podziel się

Galeria

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Aby komentować artykuły na portalu należy zalogować się Zarejestruj się