Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 stycznia. Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana
10/01/2018 - 09:15

Brainville warte ledwie 40 mln. Co z resztą unijnej dotacji?

Sędzia nadzorujący postępowanie upadłościowe Miasteczka Multimedialnego zadecydował o włączeniu do postępowania. Głównym powodem jest rozbieżność między wstępną wyceną majątku spółki a wysokością dotacji unijnej. Różnica wynosi aż… 60 milionów. Jednocześnie roszczenia wobec spółki zgłosiło już około 100 wierzycieli na kwotę ok. 26 mln.

Jak wyjaśnia Witold Kadłuczka, syndyk upadłościowy ostateczna wycena majątku Miasteczka Multimedialnego gotowa będzie dopiero za kilka dni, prawdopodobnie 15 stycznia. Ale już wiadomo, że rzeczywista wartość nijak się ma do wysokości dotacji unijnej. – Wyceniamy całość majątku przedsiębiorstwa. Sama nieruchomość, budynek wart jest 30 milionów a reszta, czyli wyposażenie około 10 milionów, co w sumie daje 40 milionów złotych.

Zobacz też: Sąd ogłosił upadłość Miasteczka Multimedialnego. To już koniec?

 A przypomnijmy, że wysokość dotacji unijnej, którą otrzymało MMC Brainville to sto milionów złotych,  czyli aż o 60 milionów mniej. I właśnie ta rażąca rozbieżność stała się podstawą dla której sędzia komisarz zadecydował o włączeniu do prokuratury do postępowania upadłościowego. Śledczy będą dokładnie kontrolować cały proces sprzedaży majątku i szukać odpowiedzi na pytanie: co stało się z brakującymi milionami?

Najczarniejszy scenariusz jest taki, że spółka MMC Braniville będzie musiała zwrócić całość unijnej dotacji.

Przypomnijmy, że sprawę upadłości Miasteczka Multimedialnego prowadzi Wydział VIII do spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych Sądu rejonowego w Krakowie.

Zobacz też: MMC Brainville upadło już oficjalnie. Dla rektora Krzysztofa Pawłowskiego to osobista klęska

Przy okazji zapytaliśmy Kadłuczkę, czy są już inwestorzy chętni do nabycia majątku sądeckiej niedoszłej Doliny Krzemowej. – Zainteresowanie jest bardzo słabe. Wszyscy czekają na wycenę i pewnie wtedy będą podejmować decyzję. Ale na dziś jakiejś zainteresowanej grupy osób nie ma.

To bardzo zła wiadomość dla wierzycieli spółki MMC Brainville, których kolejka jest bardzo długa. Syndyk od początku podkreślał, że najkorzystniej dla wszystkich byłby sprzedać majątek w całości a na to dziś perspektyw nie ma a jednocześnie cały czas zgłaszają się kolejni wierzyciele. Roszczenia ponad stu, których komisarz już zarejestrował  wynoszą aż 26 mln zł!

Pracownicy Miasteczka dostali już wypowiedzenia umów – według przepisów musiało to nastąpić w ciągu czterech miesięcy od ogłoszenia upadłości a w tym wypadku wyrok zapadł 19 października. Pracownicy dostali odprawy i odszkodowania z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Część już jakiś czas temu samodzielnie zadecydowała o opuszczeniu tonącego pokładu.

Wyprowadzić się z nieruchomości przy Tarnowskiej muszą również najemcy.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne 

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu