Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
06/10/2018 - 14:30

Czy wymarłe uzdrowisko w Żegiestowie odzyska dawny blask?

Ze wspomnień mieszkańców Żegiestowa i dawnych kuracjuszy wynika, że miejsce to kilkadziesiąt lat temu tętniło życiem! Po uzdrowisku przechadzały się tłumy! Jeszcze w 1996 roku miejscowość dysponowała ponad 1300 miejscami noclegowymi, w obiektach sanatoryjnych, domach wczasowych i innych. Teraz jest wymarłe.

- Żegiestów ma bardzo duże szanse, aby powrócić na drogę rozwoju. Taką, jaką już kiedyś miało. Gdy uzdrowisko tętniło życiem, a  wszystkie obiekty były czynne. - mówi Jan Golba, burmistrza Miasta i Gminy Muszyna.

Uzdrowisko posiada długą historię, sięgającą połowy XIX wieku. Jego początki wiążą się z nazwiskiem Jakuba Ignacego Medweckiego, kierownika muszyńskich kąpielisk, odkrywcy żegiestowskich wód mineralnych.

W niedługim czasie wybudowano Dom Zdrojowy, z pijalnią wód i  Nowe Łazienki. Na Popradem powstała zabudowa kąpielowa, wykorzystywana do terapii wodnej, ciesząca się  ogromną popularnością. Sprzedaż biletów na zagospodarowane plaże z kabinami i pomostami stale wzrastała. Miejscowość oświetlały lampy gazowe, a urody jej dodawały  różane klomby, alejki spacerowe.

W okresie międzywojennym uzdrowisko  odwiedzały tłumy kuracjuszy, dla których budowano nowe hotele, pensjonaty (Malutka, Orlątko, Polonia, Eliza, Irena, Rydz, Warszawianka, dom wczasowy księży grekokatolickich).

Rozwój Żegiestowa przerwała wojna.  Po zakończeniu działań wojennych zdroje upaństwowiono. Pięć lat później powstało przedsiębiorstwo Uzdrowisko Żegiestów, przekształcone (1976 rok) w Zespół Uzdrowisk Krynicko-Popradzkich z siedzibą w Krynicy (Krynica, Piwniczna i Żegiestów).

W latach 70. XX wieku w Żegiestowie kurowało się 15 tysięcy osób rocznie. Jeszcze w 1996 roku tętniło tu życie. Miejscowość dysponowała ponad 1300 miejscami noclegowymi, w obiektach sanatoryjnych,  domach wczasowych i innych. W 2015 roku, po unieważnieniu nacjonalizacji, majątek spółki Żegiestów-Zdrój został zwrócony spadkobiercom. Obecnie  jest jeden właściciel, który wykupił prawie wszystkie obiekty.  

- Jeśli chodzi o gminę, to realizuje swoje plany dotyczące Żegiestowa, podejmuje prace związane z infrastrukturą. Zrealizowano deptak, w tzw. części górnej uzdrowiska. Ale nie koniec na tym. - dodaje burmistrz Golba. - W samym centrum  modernizowane jest oświetlenie, chodniki. Budowane jest też miejsce do rekreacji"

Zamiarem miasta jest zagospodarowanie całej Łopaty Polskiej, gdzie powstanie centrum rekreacji.  Zainstalowana zostanie m.in.: siłownia zewnętrzna i plac zabaw, oświetlony ciąg spacerowy na drodze gminnej Żegiestów-Łopata oraz DW nr 971 (Krynica-Zdrój, Muszyna- Piwniczna).

- Powstanie ścieżka rowerowa  EuroVelo, produkt turystyczny sprzyjający rozwojowi .Nad Popradem zbudowane zostaną plaże i miejsca do wypoczynku. Będą też przystanie dla łodzi, dzięki czemu turystyka wodna uzyska nową oprawę. Myślę, że tych inwestycji jeszcze będzie więcej.  Gdy rozpoczną się remonty wszystkich poszczególnych obiektów zaczną one żyć – puentuje burmistrz.

( MKA) fot. aut.







Dziękujemy za przesłanie błędu