Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
09/04/2018 - 16:05

Grybów: Tego mostu kolejowego niedługo już nie poznasz

Takich mostów kolejowych, jak ten, który stoi w Grybowie, dziś już szukać ze świeczką. To cudo inżynierii. Jego budowa została ukończona w 1949 roku. Jak na staruszka , trzyma się nieźle. Od kilku tygodni przechodzi jednak wielką metamorfozę.

Wspomniany most jest częścią historii Grybowa. Mieszkańcy są z niego dumni. Obiekt powstał w końcu XIX wieku, jako łukowy most kamienny. Konstrukcja ta dotrwała do II wojny światowej. Podczas wojny most został zniszczony. Po wojnie postawiono tam nową przeprawę. Budowę rozpoczęto w 1947, a ukończono w 1949 roku.

- To było zawrotne tempo. Konstrukcja nośna, czyli stalowe kratownice nitowane zostały wytworzone w elementach, w krakowskiej wytwórni braci Zieleniewskich – opowiada Maciej Olszewski, dyrektor Wytwórni Konstrukcji Stalowych w Grybowie. - Kratownice dotarły do Grybowa pociągiem w elementach. Przęsła scalane były na miejscu starej parowozowni i nasycalni podkładów, przy stacji kolejowej w Grybowie. Jest to obecnie teren naszej wytwórni.

Na remont wspomniany most czekał wiele lat. Prace zaczęły się kilka tygodni temu.

- Wykonywana jest między innymi antykorozja elementów stalowych, wymieniane są elementy przęseł oraz umacniane brzegi rzeki przy filarach. Konstrukcja mostu zostanie także wzmocniona. Obecnie kończą się już roboty, związane z odnowieniem obiektu. Trwają jeszcze prace przy jednym przęśle  - informuje Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Remont mostu w Grybowie jest  jednym z elementów większej inwestycji, czyli przebudowy linii na trasie Tarnów – Muszyna – Leluchów, które realizują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Koszt remontu samego mostu to blisko 1,3 mln zł.

Warto wspomnieć, że ten wyjątkowy most kojarzył nawet Ojciec Święty Jan Paweł II. Gdy grybowianie pojechali z wizytą do papieża, ten gdy tylko usłyszał, jakie miasto reprezentują od razu skojarzył je z mostem kolejowym, o którym dziś piszemy.

Ten sam most wystąpił w jednym z najsłynniejszych filmów Krzysztofa Kieślowskiego „Podwójne życie Weroniki”.

[email protected]. ES, Fot. ES, Wytwórnia Konstrukcji Stalowych w Grybowie.

Remont mostu kolejowego w Grybowie




Remont mostu kolejowego w Grybowie






Dziękujemy za przesłanie błędu