Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
12/04/2019 - 19:20

Łącko! Nie ma drugiej takiej gminy na świecie

Partnerem tegorocznych Sądeckich Targów Ogrodniczych jest Gmina Łącko, zwana „stolicą kwitnących sadów”. Uważana jest za kolebkę małopolskiego sadownictwa. Słynie głównie z dorodnych sadów śliwkowych, jabłkowych i wiśniowych jak również czarnej porzeczki.

Łąckie sadownictwo ma wielowiekową tradycję. Jak wynika z przekazów historycznych uprawa owoców znana była już w XII wieku. Suszone jabłka spławiano Dunajcem do Wisły i dalej do Gdańska, skąd były transportowane drogą wodną do innych krajów Europy. Sady łąckie są także wymieniane w dokumentach z XVI wieku jako ogrody folwarczne i parafialne. W XVII i XVIII wieku sady jabłoni były już na tych terenach bardzo duże. Protokoły z 1698 roku informują między innymi, że część chałupników miała obowiązek zbierania owoców i dostarczania ich do w ramach prac pańszczyźnianych. Pierwszy sad założył Herzog – sekretarz dóbr kameralnych, który zamieszkał w Łącku w 1830.

Łącko i okolica zawdzięcza swoje sady pracy i wysiłkom wielu ludzi.

Wielkie zasługi dla tutejszego sadownictwa mieli również łąccy proboszczowie. O księdzu Macieju Szaflarskim krążyły opowieści, że nakazał by wszyscy narzeczeni przed ślubem posadzili w swych ogródkach przynajmniej 10 jabłonek. Inna miejscowa legenda głosi, że ksiądz Jana Piaskowy jako pokutę za grzechy zadawał swoim parafianom sadzenie drzewek owocowych.

Drugim promotorem sadownictwa był ówczesny dyrektor szkoły Stanisław Wilkowicz, który zbadawszy warunki geologiczne i klimatyczne środowiska, juk również ukształtowanie terenu doszedł do wniosku, iż cudownym środkiem na odbudowę gospodarki Łącka będzie właśnie sadownictwo. On to razem ze swoimi uczniami z pestek wyhodował w szkolnym ogródku pierwsze sadzonki, które rozdawał swoim wychowankom za zakończenie roku, aby ci mogli kontynuować dzieło – zakładać sady owocowe.

Na wiosnę, gdy nadchodzi moment ich rozkwitu cała okolica zamienia się w krainę urzekającą swoim pięknem. W maju 1947 roku zorganizowano w Łącku po raz pierwszy Dni Kwitnącej Jabłoni, które weszły potem na stałe do kalendarza imprez regionalnych Sądecczyzny . Obchodzone są corocznie w pierwszej połowie maja, na ich program składa się wiele ciekawych imprez.

Rozwojowi sadownictwa sprzyjają korzystne warunki klimatyczne. Górzyste usytuowanie sprawia, iż łagodny klimat umiarkowany, warunkuje produkcję roślinną tego regionu.

Wyrazisty smak i zapach jabłka łąckie zawdzięczają mikroklimatowi Kotliny Łąckiej. Większość owoców uzyskiwanych w rejonie Łącka cechuje się wyjątkową soczystością i aromatem. Kształt owoców zależy od poszczególnej odmiany. Ich rumieniec jest wyraźnie mocniejszy od rumieńca jabłek pochodzących z innego regionu. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi oraz ukształtowaniu terenu rdzawienie owoców jest stosunkowo małe. Większość sadów znajduje się na stokach o nachyleniu około 15 stopni, co stwarza najkorzystniejsze rozłożenie rocznych temperatur. Jabłka te posiadają tzw. „górską zieloną nutkę”, czyli są bardziej wyraziste w smaku.

Jabłka Łąckie zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych 18 października 2005 roku. Złożono również wniosek o wpisanie ich na Listę Produktów o Chronionym Oznaczeniu Geograficznym, który spotkał się z pozytywną rekcją polskich władz i decyzją z 2 lipca 2007 roku został przekazany do Brukseli, gdzie obecnie jest rozpatrywany przez Komisję Europejską.

Jabłka Łąckie  oraz tłoczone soki na ich bazie będzie można  kupić podczas targów na stoisku Sądeckiej Grupy Producentów Owoców i Warzyw „Owoc Łącki”.

Ziemia Łącka zatopiona w sadach i przepasana wstęgą Dunajca to miejsce udanego wypoczynku przez cały rok.

Na terenie gminy Łącko, na turystów pragnących odpocząć i poznać walory przyrodnicze, czekają liczne, zachęcające do spacerów, znakowane i nie znakowane szlaki górskie. Pokonanie ich w słoneczny dzień pozwoli cieszyć oczy wspaniałą panoramą Beskidów, Pienin i Tatr, a także podziwiać w dole zagospodarowanie Kotliny Łącka, Kotliny Zabrzeży i wijący się Dunajec.

Gmina Łącko oferuje więc wycieczki piesze, konne i rowerowe malowniczymi szlakami Beskidu Sądeckiego, Wyspowego i Gorców, w trakcie których podziwiać można nie tylko urokliwe krajobrazy, ale zapoznać się z tradycyjną sztuką i kulturą.

Poniżej prezentujemy Państwu mapę atrakcji turystycznych Gminy Łącko.







Dziękujemy za przesłanie błędu