Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
13/10/2017 - 09:25

NFZ przepłaca za refundowane ortezy?

Sądeczanie już od kilku dni dyskutują na Facebooku o dostępie do rehabilitacji w Nowym Sączu. Przy okazji ktoś poruszył temat funkcjonowania miejscowych sklepów medycznych. Czytelnicy twierdzą, że te same ortezy (usztywnienie stosowane zamiast "gipsu"), które refunduje NFZ, już bez refundacji, prywatnie można kupić nawet kilka razy taniej w Internecie. Pojawił się wręcz zarzut, że sklepy medyczne sztucznie zawyżają ceny a NFZ niepotrzebnie przepłaca. Rzeczniczka małopolskiego oddziału Funduszu twierdzi, że to niemożliwie.

- Ciekawe. W przychodnizostajeprzepisana orteza. Po ortezę kierują do sklepu z artykułami medycznymi. W sklepie medycznym informują, że taka orteza jest droga (700 zł) ale porządna i ma dofinansowanie NFZ. Wydają ortezę i każą podbić świstek w NFZ. NFZ przybija pieczątkę i zapisuje wartość dofinansowania 700 zł, a podbity kwit zostaje odniesiony z powrotem do sklepu. W internecie taka sama orteza, ten sam model, jest dostępny w jednym czy drugim sklepie za 200 zł... – to treść komentarza, który pojawił się niedawno na forum mieszkańców Nowego Sącza na  Facebooku a potem został przesłany na naszą redakcyjną skrzynkę.

Zobacz też: By załapać się na rehabilitację trzeba końskiego zdrowia! Kto odprawia pacjentów z kwitkiem?

- Nie ma pieniędzy na kontrakty dla wszystkich świadczących usługi rehabilitacyjne a tu szasta się pieniędzmi - komentuje Czytelnik, który nas zainteresował sprawą. 

O komentarz poprosiliśmy Aleksandrę Kwiecień, rzecznika prasowego małopolskiego oddziału NFZ, która twierdzi, że opisana na Facebooku sytuacja nie mogła mieć miejsca.

- Żaden sklep, który ma umowę z NFZ nie sprzeda pacjentowi refundowanego sprzętu, czy wyrobu bez potwierdzonego zlecenia na nie, odsyłając pacjenta po zlecenie po zakupie. Być może osoba korzystała ze sprzedaży bez refundacji. Żaden punkt ewidencyjny nie potwierdzi też zlecenia na sprzęt/wyrób medyczny po jego zakupie. Jeśli pacjent nie ma zlecenia lub nie zostało ono wcześniej potwierdzone, może kupić wyroby medyczne wyłącznie komercyjnie, bez refundacji.

Zobacz też: NFZ: Nikt nie może pacjenta odprawić z kwitkiem! Składajcie skargi!

- Zgodnie z przepisami, aby uzyskać refundację na wyroby medyczne, zlecenie lekarskie na zaopatrzenie w refundowany wyrób medyczny wystawione przez lekarza, należy przed realizacją, zakupem i odbiorem,  potwierdzić w Oddziale Wojewódzkim NFZ właściwym dla  pacjenta, czyli w tym, w którym jest zarejestrowany – wyjaśnia dalej Kwiecień.

Jednocześnie zastrzega, że: - Narodowy Fundusz Zdrowia nie posiada uprawnień do narzucania lub ograniczania świadczeniodawcom prowadzącym działalność gospodarczą wysokości marży na zakontraktowane wyroby medyczne. To pacjent samodzielnie podejmuje decyzje, gdzie dokona zakupu zleconego zaopatrzenia. Oczywiście w kontekście wyboru tych sklepów, które mają umowę z NFZ.

Ważne. W Małopolskim Oddziale Wojewódzkim NFZ potwierdzenia zlecenia do refundacji można potwierdzić w 21 miejscach (w przypadku nowego Sącza w delegaturze MOW NFZ, reszta punktów jest opublikowana na stronie internetowej MOW NFZ). Zlecanie można też potwierdzić wysyłając je pocztą na adres: 31-056 Kraków ul. Józefa 21. Po uzyskaniu prawa do refundacji zlecenie można zrealizować w dowolnie wybranym sklepie medycznym, który  posiada  umowę  z  NFZ  na  realizację  przedmiotowych świadczeń. 

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info 







Dziękujemy za przesłanie błędu