Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Tadeusz Kulig

Od szkoły radiowo-telewizyjnej do rzeźbiarstwa

W tym roku obchodzi 40-lecie swojej pracy twórczej. Większość swojego życia poświęcił rzeźbiarstwu, a w tym czasie wykonał ponad trzy tysiące rzeźb. Imponująca liczba dzieł napędza go do dalszego tworzenia. Mimo utrudnień fizycznych i poruszaniem się częściowo o kulach i na wózku inwalidzkim nie poddaje się i w cały czas uczestniczy w życiu społecznym i kulturalnym.

Tadeusz Jan Kulig urodził się w 1951 roku w Młodowie. Ukończył szkołę radiowo-telewizyjną w Poznaniu. Tęsknota za Sądecczyzną zaprowadziła go ponownie do korzeni. Pracował w Spółdzielni Inwalidów w Nowym Sączu, a w między czasie tworzył swoje dzieła. Zaczął w 1974 roku w zwykłej deseczce lipowej, używając jedynie dłutka i scyzoryka. Już dwa lata później otrzymał nagrodę za 1. miejsce Spółdzielczości Inwalidzkiej w Krakowie. Na kolejne wyróżnienia nie musiał długo czekać - w kolejnym roku powtórzył sukces. Corocznie uczestniczył w Konfrontacjach Ruchu Artystycznego Młodzieży – KRAM w Myślcu nad Popradem. Spotkał tam takie osobistości jak Jan Nowicki czy Wojciech Siemion. Jego zdolności nabyte podczas nauki w szkole w Poznaniu przydały się, kiedy wystąpił w TVP 2 w programie „Siódemka” oraz wiele razy w „PR”. Jedno z jego największych osiągnięć to Nagroda Wojewody Nowosądeckiego z 1979 roku za działalność kulturalną.

Tadeusz Jan Kulig w 2009 roku zdobył nagrodę „Grand Prix” w Krynicy w konkursie plastycznym. W jego bogatej kolekcji rzeźb jest Chrystus Frasobliwy, Madonna, baby oraz górale w polu i na zabawie. Wszystko to stworzone z drewna lipowego suszonego przez parę lat. Swoje dzieła rozdaje przyjaciołom i znajomym.

Rzeźby Tadeusza Jana Kuliga można zobaczyć na stronie www.tadeuszkulig.tumblr.com lub www.szlakrzemiosla.pl.