UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Ady, Wiwiany, Sylwiusza Wtorek, 28.07.2015

O co chodzi wierzącym? Pewność czy wątpliwości?

Kategoria: Kultura i Edukacja 04-01-2013, 13:31 czytane:

 razy

Grudniowy numer LIST-u nawiązuje do tematu powracającego w tym roku jak bumerang: do wiary. O tym, dlaczego i po co wierzymy, a także – czy można mieć wątpliwości – w numerze pt. „Wiara. Światło i ciemność”.

Dlaczego wierzę w to, w co wierzę?” – pyta we wstępnym artykule o. Jacek Krzysztofowicz. Jak to możliwe, że właśnie w Jezusie uczniowie rozpoznali Mesjasza? Czy i my, ochrzczeni w większości jako małe dzieci, możemy mówić o byciu chrześcijanami z wyboru?
Trwając jeszcze w okresie Bożego Narodzenia możemy pomyśleć o naszej wierze w odniesieniu do postaci związanych z tamtym wydarzeniem. Nad tym, czym różni się wiara mędrców od wiary Heroda, zastanawia się filozof i fizyk, prof. Marian Grabowski.
„Zdumiewa mnie to, że nigdy nie można przewidzieć, kto przyjdzie do kościoła i jak zawiłą drogę przejdzie zanim trafi na spotkanie z Ewangelią. Duch Święty rysuje tę drogę w sercu każdego” – tak o swoim pobycie na misjach w Turkmenistanie opowiada o. Andrzej Madej OMI.
Wiele do myślenia daje też wywiad z o. Tomaszem Grabowskim, prezesem Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, który od kilku lat zajmuje się prowadzeniem katechumenatu, czyli przygotowaniem osób dorosłych do sakramentów. „Niektórzy przychodzą, żeby się dowiedzieć, w co wierzy Kościół, a w ramach przygotowania odkrywają, że to nie jest tylko teoria, ale namacalna rzeczywistość. Inni mają już jakieś przeświadczenie o Bogu, są Nim zaintrygowani (…)” – opowiada. Czy można mieć wątpliwości w wierze? Czy wiara daje pewność i czy obecnie faktycznie mamy do czynienia z kryzysem wiary czy tylko z oczyszczeniem? O tym w wywiadzie!
Dopełnieniem obrazu wiary, która szuka zrozumienia także poprzez rodzące się pytania jest tekst jezuity, o. Dariusza Piórkowskiego, zatytułowany: „Wątpienie to jeszcze nie herezja”, a także zestawienie cytatów z niezwykłych listów jakie przez szereg lat pisywała Matka Teresa z Kalkuty, „święta od ciemności”.
Dwie historie – dwie osobowości. Pierwsza – o. Rafał Skibiński, krakowski duszpasterz, który zginął w wypadku samochodowym w 1987 r., niosąc pomoc osobie niepełnosprawnej. Druga – o. gen. Adam Studziński, kapelan spod Monte Cassino, więziony przez UB, konserwator zabytków i kapelan harcerzy. Jak Bóg kierował ich losami i czym była dla nich wiara?
Oprócz tego, w grudniowym LIŚCIE także o dziejach wiary poprzednich pokoleń, które przez kilkanaście wieków nie miały swobodnego dostępu ani do Pisma Świętego ani do tekstów Ojców Kościoła. Jak sobie radzono i w jaki sposób zmieniała się świadomość w samym Kościele – pisze ks. Grzegorz Strzelczyk. Poza tym tekst o św. Barbarze, o Kościele w trzech wymiarach i kilka innych.

Anna Wojna

Podziel się

DODAJ KOMENTARZ

Aby komentować artykuły na portalu należy zalogować się Zarejestruj się