UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Dionizy, Izy, Juliana Środa, 02.09.2015

Purim w sądeckiej synagodze. Spotkanie z żydowskim świętem

Kategoria: Kultura i Edukacja 18-03-2014, 07:31 czytane:

 razy

W miniona niedzielę (16 marca) Galeria Dawna Synagoga wypełniła się po brzegi. Goście wydarzenia „Purim - spotkania z żydowskimi świętami” zapoznali się z historią, tradycją i obrzędami religijnymi tego wyjątkowego święta.

Przed II wojną światową społeczność żydowska Nowego Sącza obchodziła je hucznie i barwnie. Jak wspominał Milek Knebel, znany izraelski filmowiec: „Było tak jak dziś w Tel Awiwie – po ulicach chodzili ludzie przebrani w maski, krążyły grupy teatralne, śpiewano, tańczono i pito wino.”
Zgromadzonych powitał Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Następnie prezes Fundacji Nomina Rosae Maria Molenda przeprowadziła rozmowę na temat święta Purim z historykami: Łukaszem Połomskim i Arturem Franczakiem, dyrektorem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu, który przedstawił zwyczaje związane ze świętem oraz opisał jego korzenie. Mówił także o postaciach występujących w księdze Estery. Łukasz Połomski podzielił się wiadomościami o tym, jak świętowano Purim w Nowym Sączu.
Barwnym punktem programu był spektakl Teatru Nomina Rosae pt. „Tajemnica Estery”. Goście zapoznali się z historią Estery, wychowanicy Żyda Mordechaja. Estera dzięki swej urodzie i wdziękowi zdobyła miłość króla perskiego Achaszwerosza i została jego żoną. Ukryła przed nim swoje żydowskie pochodzenie, a ujawniła je dopiero gdy całemu jej narodowi groziła zagłada za sprawą złego wezyra Hamana. Jej wstawiennictwo u króla ocaliło mieszkających w państwie Achaszwerosza Żydów. Widzów zachwyciły wielobarwne kostiumy, które przywołały nastrój perskiego, królewskiego pałacu.
Po spektaklu goście wysłuchali rozmowy ks. Dariusza Chwastka, proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej oraz o. Józefa Polaka SJ, proboszcza parafii Ducha Świętego na temat znaczenia Księgi Estery dla chrześcijaństwa. Po strawie duchowej przyszła kolej na purimowe specjały – tradycyjne ciasteczka zwane „Uszami Hamana” przygotowane przez Justynę Michalską.
Wydarzenie „Purim. Spotkania z żydowskimi świętami” wpisuje się w jubileusz dziesięciolecia działalności Fundacji Nomina Rosae. Inauguruje także cały cykl prezentacji świąt żydowskich oraz działalność „Sądeckiego Sztetla”, autorskiego programu historyka Łukasza Połomskiego, realizowanego od tego roku w ramach Fundacji. Spotkanie przygotowali wspólnie: Fundacja Nomina Rosae, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Firma Amax-ksero Rafał Bobrowski oraz Hotel Beskid.

(s)
Fot. Piotr Droździk

Podziel się

Galeria

DODAJ KOMENTARZ

Aby komentować artykuły na portalu należy zalogować się Zarejestruj się