Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
08/10/2018 - 21:30

Darz bór. Hubertus Krynicki na 100 lecie odzyskania niepodległości

Darz bór. Tradycyjne powitanie leśników i myśliwych rozpoczęło VII Hubertusa w 100 lecie odzyskania niepodległości na Deptaku w Krynicy-Zdroju. Festyn ma na celu przybliżyć kulturę, tradycje i zwyczaje łowieckie, a tym samym umożliwić inne spojrzenie na współczesnych myśliwych. A że pogoda była znakomita przyciągnął tłumy kuracjuszy, turystów i mieszkańców miasta.

W Krynicy po raz siódmy myśliwi i leśnicy, w 95-lecie Zjednoczonego Łowiectwa Polskiego i 100-lecie odzyskania niepodległości, zaprosili na Hubertusa, rodzinny festyn, podczas którego zaprezentowali kulturę, tradycje oraz zwyczaje łowieckie.

Święto rozpoczęła uroczysta  msza w kościele pw. św Antoniego  odprawiona w intencji myśliwych, podczas której poświęcono i nadano sztandar Nowosądeckiemu Okręgowi PZŁ.

Następnie poczty sztandarowe, w asyście  Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, a także mażoretek z Mogilna, przeszły na Deptak. Tutaj, po tradycyjnym powitaniu darz bór, odegraniu pieśni myśliwych i  okolicznościowych przemówieniach gospodarza miasta i gminy oraz zaproszonych gości, rozpoczęła się część artystyczna.

Tłumy widzów przyciągnął szczególnie pokaz Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, a także mażoretek i zespołów ludowych. Nie zabrakło jarmarku tradycyjnych potraw z dziczyzny. Dla dzieci organizatorzy przygotowali konkursy rysunkowe oraz nagrody i upominki.

Dzień wcześniej, rozegrano zawody strzeleckie O Kryształowy Puchar  Burmistrza Krynicy-Zdroju. Pierwsze miejsce zajął Rafał Guzik, drugie  Marcin Zawiślan a trzecie - Hubert Wiśniewski

Hubertus zapoczątkowuje jesienno - zimowy sezon polowania, zazwyczaj około 3 listopada. Święty Hubert, zanim został  biskupem Liege (655 – 727) najwięcej czasu spędzał na polowaniach. Według legendy prowadził wówczas swobodny, hulaszczy tryb życia. Na chrześcijaństwo nawrócił się, gdy jakoby zobaczył jelenia z jaśniejącym między porożem krzyżem. Miał usłyszeć głos Boga, ostrzegający go za jego niepohamowaną pasję.

Obchody święta patrona myśliwych i leśników,  nazywane hubertowinami" lub "hubertusem" sięgają co najmniej XVIII wieku. W 1923  roku powstał Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich, który przekształcił się w Polski Związek Łowiecki (1936 roku). W drugiej Rzeczypospolitej propagatorem obchodów hubertowskich był prezydent Ignacy Mościcki.


(MKA) fot. aut.

Darz bór. Hubertus Krynicki na 100 lecie odzyskania niepodległości




Darz bór. VII Krynicki Hubertus przyciągnął tłumy.






Dziękujemy za przesłanie błędu