Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
28/04/2021 - 16:10

Życie komórek można porównać do funkcjonowania społeczeństwa

Komórki potrzebują do życia: energii, składników odżywczych, wody.

Autofagia w czasie postu, czyli o mechanizmie samonaprawy

Nasz organizm składa się z bilionów komórek, które budują struktury tkanek i or­ganów. Każda komórka ma w jądrze komórkowym kod genetyczny, czyli dokładny zapis funkcji, podziałów i długości życia. W ludzkim organizmie wciąż przeplatają się dwa przeciwstawne procesy: z jednej strony jest to obumieranie i starzenie się komórek, zwane katabolizmem, a z drugiej powstawanie nowych komórek, zwane anabolizmem. Komórka po dokonaniu pewnej liczby podziałów ulega apoptozie, czyli zaprogramowanej śmierci. Proces ten, choć wydaje się przerażający, jest niezbędny do utrzymania dobrego zdrowia, ponieważ w miejsce obumarłych komó­rek powstają nowe i zdrowe: w ten sposób odmładzamy się. O utrzymaniu zdrowia decyduje równowaga tych procesów.

Komórki potrzebują do życia: energii, składników odżywczych, wody. Życie komórek można porównać do funkcjonowania społeczeństwa, które zależy nie tylko od dowozu żywności, ale także od efektywnego oczyszczania ścieków i pra­widłowego zarządzania odpadkami. Na tym przykładzie można pokazać także pewne ograniczenia, które mogą wystąpić w przypadku np. strajku w branży spo­żywczej. Wówczas jesteśmy zmuszeni do pozostania w domu i zjadania zapasów z zamrażarek i spiżarni, dzięki czemu możemy przeżyć przez pewien czas.

Analogiczne procesy odbywają się w naszych komórkach podczas postu, czyli ograniczonego dowozu niezbędnych składników odżywczych. Wówczas komórki są zmuszone do zjadania tego, co jest dla nich dostępne. Ten proces nazywa się autofagią. Sam termin pochodzi od greckiego wyrażenia auto phagein, co oznacza samozjadanie, w którym, zamiast zabicia całej komórki (apoptozy), można usunąć i wymienić uszkodzone struktury wewnątrzkomórkowe.

Beata Anna Dąbrowska, Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej® i co dalej, wyd. 2 zmienione, Wydawnictwo WAM, 2019







Dziękujemy za przesłanie błędu