Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
14/04/2019 - 10:20

Dobra książka: Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej® i co dalej (7)

Na kolejnych stronach znajdziesz historie dwóch kobiet, które na co dzień mają równie dużo obowiązków jak większość z nas, a których osiągnięcia mogą być źródłem inspiracji i motywacji. Opowiadają one o tym, jak holistyczne podejście i żywienie oparte na diecie roślinnej zmieniły ich styl życia – na plus.

Po co ci motywacja?

Za każdą zmianą w stylu życia, poddaniem się procesowi tej zmiany i jej utrwaleniem, a nawet impulsem do tego, by tę zmianę wprowadzić, stoi motywacja. Choć jej definicja, podział na zewnętrzną i wewnętrzną, jest jasny i logiczny, ona sama stanowi zjawisko bardzo indywidualne. Składają się na nią liczne zależności, wpływają rozmaite czynniki: to, w jaki sposób wyznaczamy cele, jak bardzo są one ambitne i realne, jak wyobrażamy sobie ich osiągnięcie.

Przeprowadzenie takiej przedwstępnej refleksji i zebranie odpowiedzi na powyższe pytania to jeden z elementów budowania motywacji, a następnie osiągania celu. Warto poznać techniki wzmacniania motywacji czy schematy działań, z których skorzystali inni. Metod wspomagających budowanie zaangażowania jest sporo:

  • możesz słuchać wykładów motywacyjnych, z których dowiesz się, jak wyglądała droga do celu danej osoby; poznać źródła jej determinacji, samodyscypliny, obserwować systematyczną pracę czy poświęcenie na wielu płaszczyznach życia;
  • dla wielu z nas istotnym czynnikiem motywacyjnym jest wiara, modlitwa, powierzanie swoich celów Bogu;
  • możesz przyłączyć się do grup osób, które mają podobny cel i inspirują się wzajemnie;
  • kolejny sposób to uczestnictwo w różnorodnych warsztatach poświęconych technikom motywacyjnym;
  • i jedna z najważniejszych rzeczy: otaczaj się ludźmi, którzy wierzą w ciebie oraz w to, że wytrwasz w drodze do celu, a także dopingują cię do działania.

Aby jednak motywacja była trwała i skuteczna, każdy sam musi wyznaczyć własne cele i szukać drogi do budowania motywacji.

Kiedy już podejmiesz decyzję o zmianach, przede wszystkim:

  • ustal realny, możliwy do zrealizowania cel;
  • opracuj dobry plan, dzięki któremu stopniowo będziesz się zbliżać do osiągnięcia celu,
  • uwierz, że jesteś gotowa lub gotowy na zmiany,
  • buduj i wzmacniaj poczucie własnej wartości,
  • staraj się budować relacje, dzięki którym będziesz czuć wsparcie,
  • nagradzaj się po każdym etapie.

Każdy z nas jest inny, ma odmienne potrzeby, inaczej odczytuje te same zjawiska. Dlatego budowanie motywacji jest procesem indywidualnym: trzeba samodzielnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czego potrzebuję, co jest w zasięgu moich możliwości, na co mnie stać. Pomocne może być również rozpoznanie negatywnych konsekwencji złych nawyków czy nałogów.

Motywacja jest tym, co daje energię procesowi zmian. Często wiąże się ze zmianą nawyków, rytuałem dnia, wyborami żywieniowymi, których dokonujesz, aktywnością fizyczną, wpływem środowiska. Zmiana stylu życiu odbywa się stopniowo. Co więcej, motywacja musi być stale odnawiana nawet po wprowadzeniu zmian.

Na kolejnych stronach znajdziesz historie dwóch kobiet, które na co dzień mają równie dużo obowiązków jak większość z nas, a których osiągnięcia mogą być źródłem inspiracji i motywacji. Opowiadają one o tym, jak holistyczne podejście i żywienie oparte na diecie roślinnej zmieniły ich styl życia – na plus. Ich przykład dowodzi, że każdy z nas może znaleźć taką motywację, dzięki której uda się osiągnąć cel. Decyzja należy do ciebie: możesz skorzystać z gotowych schematów, obserwując losy Marty i Ani, ale możesz też poszukać własnej, najlepszej dla ciebie drogi. Zacznij już teraz. Powodzenia!

Beata Anna Dąbrowska, Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej® i co dalej, wyd. 2 zmienione, Wydawnictwo WAM 2019

Wybór fragmentów: wydawnictwo WAM

[email protected]







Dziękujemy za przesłanie błędu