Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
14/09/2022 - 14:30

Stanisława Bogdańska. „Ojciec Józef Andrasz SJ. Spowiednik świętych”

Poznaj historię ojca Józefa Andrasza – człowieka, który wywarł ogromny wpływ na duchowe życie Kościoła w Polsce. Autor życiorysu świętej Faustyny był niezmordowanym kaznodzieją i rekolekcjonistą. Pod wpływem objawień Świętej zaangażował się w szerzenie nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego. Apostołka Bożego Miłosierdzia wspomina go w Dzienniczku wielokrotnie. Z jej opisu wyłania się postać roztropnego kapłana, jezuity prowadzącego głębokie życie duchowe, mistrza w rozeznawaniu duchów.

(…) Z kart Dzienniczka s. Faustyny oraz korespondencji, jaką prowadziła, o. Andrasz wyłania się jako człowiek w pełni dojrzały i roztropny, wewnętrznie zharmonizowany, kapłan prowadzący głębokie życie duchowe i zjednoczony z Bogiem, wytrawny kierownik duchowny i mistrz w rozeznawaniu duchów. „Ten czciciel Serca Bożego i Maryi był także wiernym sługą Jezusa Chrystusa w jego świętym, apostolskim, hierarchicznym Kościele – Oblubienicy Jezusa Chrystusa”.

Ojciec Andrasz był znakomitym spowiednikiem dusz, które kroczyły drogami nadzwyczajnymi. Błogosławiona Aniela Salawa – prosta służąca, którą beatyfikował w 1991 roku na krakowskim rynku Ojciec Święty Jan Paweł II – była pierwszą jego penitentką, u której – jak mówi kustosz relikwii błogosławionej, o. S. Sikora OFMConv. – o. Andrasz uczył się prowadzenia duszy kroczącej drogami świętości. U o. Andrasza spowiadała się, szukając Bożego światła, Sługa Boża Paula Zofia Tajber – apostołka czci Przenajświętszej Duszy Chrystusa Pana, jego córką duchową była siostra Kaliksta Piekarczyk ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia oraz bł. Klemensa Staszewska OSU – męczennica drugiej wojny światowej. Jednak tą największą, którą Bóg nakazał mu poprowadzić, była święta Siostra Faustyna Kowalska. Faustyna osiągnęła najwyższe szczyty zjednoczenia z Bogiem dostępne człowiekowi. Dziś, z perspektywy naszych czasów, gdy kult Miłosierdzia Bożego tak bardzo się rozprzestrzenił, przynosi owoce duchowe, dla wielu jest ostoją w zmaganiach życiowych i bolesnych doświadczeniach. Choć do pełnego zakorzenienia się kultu, zwłaszcza w postawach i czynach, ujawnianych w ufności w Miłosierdzie Boże oraz świadczeniu miłosierdzia szczególnie w duchowym wymiarze, potrzeba jeszcze sporo uczynić. Jest to ciągle wielkie wezwanie dla czcicieli Miłosierdzia Bożego, toteż powinniśmy o tym pomyśleć także po zakończeniu roku Miłosierdzia Bożego ogłoszonym przez papieża Franciszka. (…)

Cytaty pochodzą z książki: Stanisława Bogdańska „Ojciec Józef Andrasz SJ. Spowiednik świętych”, Wydawnictwo WAM, 2017

Książka nominowana w tegorocznej edycji konkursu o nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora







Dziękujemy za przesłanie błędu