Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
17/11/2018 - 08:25

Krynica stolicą Galicji? Tak w czasie I wojny światowej!

Z 31 sierpnia na 1 września 1914 roku do Krynicy przyjechało koleją kilkuset dygnitarzy, w tym m.in. Witold Korytowski, namiestnik Galicji i honorowy obywatel Nowego Sącza. W ten sposób na pewien czas uzdrowisko stało się stolicą Galicji. Tę mało znana kartę z dziejów miasta z okresu I wojny światowej podczas prelekcji przybliżył słuchaczom dr Tomasz Walczyk, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Krynicy-Zdroju.

Z 31 sierpnia na 1 września 1914 roku do krynickiego uzdrowiska przyjechało koleją kilkuset dygnitarzy, w tym m.in. Witold Korytowski, namiestnik Galicji i honorowy obywatel Nowego Sącza. A to w związku z postępującą w tym czasie na froncie ofensywą wojsk rosyjskich.

Wobec ofensywy wojsk rosyjskich J.E. C.k. Namiestnik Galicji dr Witold Korytowski po opuszczeniu Lwowa rozpoczął urzędowanie w uzdrowisku pod Górą Parkową, do którego przeniósł się także C.k. Wydział Krajowy.

Tutaj też, a nie we Lwowie, w zmniejszonym formacie ukazała się "Gazeta Lwowska" , pod redakcją Adama Krechowieckiego.  W dzienniku pojawiła się informacja o nabożeństwie żałobnym w kościele parafialnym za spokój duszy śp. cesarzowej Elżbiety, w którym uczestniczyli JE Namiestnik dr Witold Korytowski i JE Marszałek krajowy Stanisław Niezabitowski.

Natomiast w pobliskim Nowym Sączu okresowo mieściła się redakcja "Diła” i pracował zespół dziennikarski "Gazety Lwowskiej".  Po pewnym czasie zarówno władze, jak i redakcje z Sądecczyzny przeniosły się do Wiednia lub Krakowa.

Tę mało znana kartę z dziejów miasta inne wydarzenia z lat I wojny światowej przybliżył słuchaczom dr Tomasz Walczyk, podczas prelekcji z udziałem kryniczan i kuracjuszy. 

Spotkanie „Ze Lwowa do Krynicy. Nieznana stolica Galicji. 1914-1918” było kolejnym wydarzeniem z cyklu Kryniczanie dla Niepodległej, realizowanym przez Stowarzyszenie Miłośników Krynicy, wspólnie z Biblioteką Publiczną.

W związku z obchodami 100.lecia odzyskania niepodległości w krynickiej Galerii Sztuki „Siedlisko” można oglądać również wystawę „Krynickie drogi do Niepodległości”, przygotowaną przez Bibliotekę Publiczną.

(MK)

Zródła: Biblioteka Publiczna Krynica-Zdrój, Almanach Muszyny,

fot. Biblioteka Publiczna







Dziękujemy za przesłanie błędu