Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 marca. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
19/03/2018 - 16:55

Mówili o węgierskiej Wiośnie Ludów, Węgrach i Polakach

15 marca w Miasteczku Galicyjskim, Oddziale Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Stowarzyszenie „Amici Hungariae” i Muzeum zorganizowały przy współpracy Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie okolicznościowe spotkanie. Celem tego spotkania było uczczenie narodowego święta Węgier, przypadającego w 2018 r. w 170. rocznicę Rewolucji Węgierskiej podczas Wiosny Ludów.

Przybyłych gości, wśród nich Konsul Generalną Węgier Adrienne Kőrmendy, powitał Witold Kaliński, przewodniczący Stowarzyszenia „Amici Hungariae”.

O Węgierskiej Wiośnie Ludów i udziale w niej Polaków pod wodzą gen. Józefa Bema, czczonego po dziś dzień przez Węgrów jako bohatera narodowego, mówił członek stowarzyszenia, hungarysta Mirosław Marcinowski, prezentując też krótki film o generale Bemie.

Pani Konsul opowiedziała o historycznej i geopolitycznej sytuacji Węgier przed i w czasie Wiosny Ludów, podkreślając znaczący w niej udział Polaków, oraz o wielowiekowych kontaktach naszych krajów. Przypomniała też o ustanowionym 23 marca dniu przyjaźni polsko-węgierskiej.

Lucyna Latała-Zięba, członkini Stowarzyszenia, podkreśliła znaczenie pomocy okazanej Polakom przez Węgrów w czasie II wojny światowej, wprowadzając do wystawy pn. „Epizody przyjaźni polsko-węgierskiej w czasie wojennej pożogi 1939-1945” oraz do filmu „Węgierskie serce” (scenariusz Grzegorz Łubczyk, reżyseria Grzegorz Łubczyk i Grzegorz Polak).

Lucyna Latała-Zięba prypomina_wątki kontaktów polsko-węgierskich w czasie II_wojny światowej

Na ręce Pani Konsul złożono życzenia pomyślności dla Węgier i Węgrów. Spotkaniu towarzyszyła degustacja win i węgierskich, słonych zakąsek do win - pogaczy. Wystawę można oglądać w Miasteczku Galicyjskim do 25 marca 2018 r. po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym: 441 02 10 lub 18 444 35 70.







Dziękujemy za przesłanie błędu