Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
25/09/2017 - 08:35

Tablica poświęcona ks. Władysławowi Gurgaczowi została odsłonięta w Jabłonicy Polskiej

W sobotę 23 września duża grupa Sądeczan wyruszyła do Jabłonicy Polskiej – miejsca urodzenia jezuity - na uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej kapelanowi „Żandarmerii”. Patronat nad uroczystością objął prezydent RP Andrzej Duda.

Wśród uczestników wyjazdu znalazł się jeden z ostatnich żyjących członków PPAN – 91. letni kapitan Stefan Kulig ps. „Wicher”. Przez prawie dwie godziny trwania uroczystości trzymał sztandar Oddziału Żołnierzy AK w Nowym Sączu.

Z Nowego Sącza przybyli również: prezes Fundacji „Osądź mnie Boże” - Jerzy Basiaga z żoną Elżbietą, członkowie Zarządu Powiatu Nowosądeckiego: Marian Ryba i Franciszek Kantor, krewny założyciela PPAN i „Żandarmerii” – Stanisława Pióry ps. „Emir”, radny powiatowy Wiesław Pióro. Z sądeczanami pojechał również niestrudzony Józef Wieczorek – filmujący każdą uroczystość dotyczącą ks. Gurgacza. Ziemię Sądecką reprezentowały cztery poczty sztandarowe: Duszpasterstwa Ludzi Pracy,  Oddziału Żołnierzy AK, Związku Więźniów Politycznych i Represjonowanych Okresu Stalinowskiego i Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

O godzinie 9.40 odbył się koncert melodii patriotycznych w wykonaniu orkiestry OSP w Iskrzyni pod batutą Wiesława Wojnara. Następnie ks. Mateusz Homik przywitał wszystkich gości. Biografię księdza Władysława Gurgacza przedstawił jezuita ojciec Faron ze Starej Wsi.

Powiedział m.in. : „ten młody garniący się do pracy duszpasterskiej młody kapłan o głęboki życiu duchowym i wielkiej wrażliwości artystycznej namalował w czasie wojny obraz Chrystusa niosącego krzyż. Zapewne nie przypuszczał że po paru latach przyjdzie mu wziąć brzemię własnego krzyża i ludzi którzy mu zaufali by zanieść go na Golgotę tamtych mrocznych czasów terroru komunistycznego. W ciemności tego mrocznego czasu naszej historii rozświetlał żarliwą wiarą i gotowością służenia bliźnim.

Ojciec Gurgacz podjął najtrudniejszą w życiu decyzję, która zadecydowała o jego dalszym losie  - przystąpił do antykomunistycznego powstania. W latach 1948-49 pełnił funkcję kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej na terenie województwa krakowskiego i rzeszowskiego.

Misyjny nakaz Chrystusa abyś poszedł na kraniec świata i głosił moją naukę odczytał jako dzielenie losu partyzantów i niesieniem im duchowej opieki.

W małopolskich i podkarpackich lasach ks. Władysław odnalazł swoje „krańce świata”. Pragnął jak św. Krzysztof aby przenosić wszystkich ponad powodzią zła na drugi brzeg do Boga.

W imię miłości Boga i Ojczyzny wybrał los ludzi wyklętych przez komunistyczną propagandę i wykluczonych spod prawa, nieustannie tropionych i skazywanych na śmierć. Nie zawahał się pójść tą drogą aż do samego końca.

Pomoc duchowa dla walczących i wyzwolenie z jarzma sowieckiego stała się imperatywem moralnym dla ojca Władysława. Kontrowersyjny dla niektórych jezuitów w swojej postawie zdawał sobie sprawę, że staje przed Goliatem ze wschodu jak Dawid z procą z małym kamykiem – którym były oleje święte i stuła kapłańska a nade wszystko bezgraniczna ufność w Bożą Opatrzność”

Następnie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej,  która powstała dzięki staraniom Fundacji „Osądź mnie Boże”, ufundowała ją Irena Lewicka z Krakowa a zaprojektował  - artysta malarz i rzeźbiarz - Grzegorz Tomkowicz. Umieszczono ją na elewacji kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny (dawna cerkiew śś. Kosmy i Damiana).

Odsłonięcia dokonali siostrzeńcy ks. Gurgacza – Maria Kuczma i Stanisław Gruszka, oraz syn fundatorki, prof. UJ - Grzegorz Lewicki. Tablicę poświęcił arcybiskup metropolita przemyski Adam Szal, który następnie wraz z 20 księżmi odprawił uroczystą mszę św. pod drewnianą wiatą z ołtarzem wykonaną specjalnie na ten cel przez przedsiębiorcę budowlanego z Maciejowej – Jakuba Klimczaka. Piękne banery wokół placu sponsorował poseł Jan Duda z Nowego Sącza. Sponsorem uroczystości była też sądecka firma „Koral”.

Odsłonili tablicę pamięci ks. Gurgacza w Jabłonicy Polskiej




Prezydent RP Andrzej Duda objął patronat nad uroczystością odsłonięcia w Jabłonicy Polskiej pamiątkowej tablicy poświęconej ks. Gurgaczowi - kapelanowi „Żandarmerii”. Odbyła się w sobotę 23 września przy udziale dużej grupy sądeczan, która wyruszyła do miejsca urodzenia jezuity.






Dziękujemy za przesłanie błędu