Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
06/11/2018 - 09:10

W Święto Odzyskania Niepodległości bądź na pikniku w Miasteczku Galicyjskim

Józef Piłsudski po raz kolejny odwiedzi Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu. Inscenizacja historyczna przypominająca wjazd marszałka do Nowego Sącza w grudniu 1914 roku, będzie główną atrakcją tegorocznego pikniku patriotycznego z okazji Święta Niepodległości.

- W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania prze Polskę Niepodległości. To najważniejsze Święto Narodowe dla Polaków i chcemy dać sądeczanom możliwość radosnego i wspólnego przeżywania tego dnia – podkreśla Beata Handzel, organizator pikniku. Tymczasem powinniśmy się cieszyć, że po 123 latach rozbiorów, w końcu w 1918 roku Polska pojawiła się na mapach Europy. Proponujemy sądeczanom rodzinny festyn i mamy nadzieję, że tak jak w latach poprzednich spotka się on ze sporym zainteresowaniem – dodaje Beata Handzel.

Piknik patriotyczny rozpocznie się już o godzinie 11. Wówczas w Miasteczku Galicyjskim swoje stoiska otworzą artyści ludowi i pozostali wystawcy. Swoje stoisko będzie też miała Jednostka Strzelecka Strzelec z Nowego Sącza. Program artystyczny zainagurowany zostanie natomiast o godzinie 13.

Zaplanowano wtedy inscenizację wjazdu marszałka Józefa Piłsudskiego do Nowego Sącza, przypominającą wydarzenia z drugiej połowy grudnia 1914 roku po zwycięskiej bitwie pod Marcinkowicami. Tak, jeszcze wtedy komendant, wspominał tamte chwile:

Tym razem wchodziłem do miasta bez poprzedniego ostrzeliwania. Wchodziłem spokojnie, jak za czasów pokoju. Przyjemne to było wejście do miasta - miałem tylko dużo kłopotu ze swoją kasztanką. Wysłałem do Nowego Sącza naprzód swoich ułanów, sam zaś maszerowałem z piechotą. Belina doniósł mi, że w mieście przygotowują specjalną owację na cześć moją i mego oddziału.

Podjeżdżałem do miasta już wieczorem. Kasztanka już na most na Dunajcu, podziurawiony przez wybuchy, kręciła głową, uważając, że jest zanadto niebezpieczny dla jej szanownego istnienia.
Za mostem - wjazd do ciemnej ulicy z nieprzyjemnie brzmiącym pod podkowami brukiem powiększył jej przykrości. Z trwogą nastawiła już uszy. Lecz wreszcie rynek. Jasno oświetlony, czarny od tłumu. Gdym się na nim na kasztance ukazał, rozległ się krzyk całego tłumu i padły pociski z kwiatów. Tego już było stanowczo za wiele dla mojej wiejskiej klaczy, zwinęła się pode mną i chciała uciekać od owacji. Nie mało mnie kosztowało, by ją po prostu wepchnąć na rynek. Szła przez szpaler ludzki ostrożnie, nieledwie zatrzymując się co parę chwil. Czułem pod sobą, jak nieszczęśliwe stworzenie szukało ucieczki. Musiałem kasztankę ciągle pchać naprzód, tak, iż po wyjeździe z rynku poznałem i ja, że owacja coś kosztuje. Czułem doskonale, że mam nogi, tak miałem je zmęczone (Józef Piłsudski „Moje pierwsze boje”, Bydgoszcz 1926).

Po inscenizacji odbędzie się pokaz musztry konnej w wykonaniu członków grupy rekonstrukcji historycznej, ubranych w mundury ułanów z czasów I wojny światowej. Kolejnymi punktami programu od godziny 13:30 będą wykłady w CK Kawiarni Galicyjskiej (ratusz Miasteczka Galicyjskiego), „Stanisław Kawczak zapomniany bohater” prowadzony przez Zbigniewa Wolanina – Kustosza Muzeum okręgowego w Nowym Sączu i „Józef Piłsudski na sądeckich szlakach niepodległości 1914-1918” przygotowany przez Jarosława Jakubowskiego - doktoranta historii Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, członka nowosądeckiego oddziału PTH.

O godzinie 15 zaplanowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Zespołem Regionalnym Lachy. Będzie też można zwiedzić dwie wystawy planszowe przygotowane przez kustoszy Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu; "Pierwsi niepodlegli - bohaterowie zrywu niepodległościowego w Nowym Sączu z 30/31 października 1918 r." i "Dla Ciebie Polsko. W stulecie czynu legionowego" - wystawa prezentująca losy polskich Legionów w latach I wojny światowej. W układzie chronologicznym przedstawione są najważniejsze działania wojenne, ukazano także sylwetki dowódców i żołnierzy legionowych.

Warsztaty w drukarni: odbijanie ulotek niepodległościowych – to na pewno oferta dla dzieci i młodzieży. Projekcja czterech filmów krótkometrażowych o bohaterach zrywu niepodległościowego w Nowym Sączu dla wszystkich zainteresowanych.

- Liczymy na Państwa obecność - zaprasza Beata Handzel. - W tym dniu zwiedzanie ekspozycji Miasteczka galicyjskiego jest bezpłatne.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Żyj Aktywnie przy wsparciu: Gościńca Galicyjskiego, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, sądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego i Jednostki Strzeleckiej Strzelec z Nowego Sącza. Wsparcia finansowego udzielił także Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

"Sądeczanin" jest patronem medialnym tego wydarzenia.







Dziękujemy za przesłanie błędu