UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Dionizy, Izy, Juliana Środa, 02.09.2015

Dwie barciczanki zasiądą w ławach Sejmu Dzieci i Młodzieży

*}
Kategoria: Kultura i Edukacja 25-05-2010, 17:28 czytane:

594

 razy

Mirosława Pelc i Maja Wąchała, uczennice Zespołu Szkół im. Franciszka Świebockiego w Barcicach, zakwalifikowały się do udziału w XVI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbędzie się tradycyjnie 1 czerwca.

Mirosława Pelc i Maja Wąchała, uczennice Zespołu Szkół im. Franciszka Świebockiego w Barcicach, zakwalifikowały się do udziału w XVI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbędzie się tradycyjnie 1 czerwca.

Będzie to już szesnaste posiedzenie tego młodego parlamentu, który będzie obradował pod hasłem "Nasz samorząd uczniowski". Jak co roku posłów typują:

Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Projekt Polska oraz Fundacja Nowe Media, działające w ramach Inicjatywy Razem '89. Pomoca służy też Ministerstwo Edukacji Narodowej  i kuratoria. Od strony organizacyjnej nad tym przedsięwzięciem czuwa Kancelaria Sejmu RP

- Konkurencja była bardzo duża, bowiem do rekrutacji zgłosiło się aż 688 zespołów szkolnych czyli ponad 2000 uczniów – mówi dyrektor ZS w Barcicach Grzegorz Garwol - Spośród tak wielkiej liczby kandydatów na posłów wybrano 460 delegatów, a wśród nich nasze gimnazjalistki. Zadaniem pretendentów do zasiadania w ławach przy ul. Wiejskiej było zorganizowanie szkolnej debaty na temat samorządu uczniowskiego, napisanie relacji z niej i zamieszczenie na portalu edutuba.pl.

Mirosława Pelc i Maja Wąchała pod opieką Edyty Wąchały przeprowadziły w szkole dyskusję pt. "W świecie małej polityki, czyli obraz samorządności uczniowskiej". Uczestnicy rozmawiali o projektach i inicjatywach, które są warte podjęcia, o tym jak funkcjonuje samorząd i co można zrobić, aby usprawnić jego pracę.

Dodajmy, że podczas kwalifikacji zespołów do udziału w obradach Sejmu oceniano przede wszystkim: aktywny udział w dyskusji osób spoza władz samorządu, interaktywne i innowacyjne metody debaty, dokumentację fotograficzną wydarzenia, konkretne, wnioski i rozwiązania z uwzględnieniem praktycznych możliwości ich realizacji.

(PG)

Fot. Archiwum ZS w Barcicach

Podziel się