Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
12/02/2018 - 12:10

Album „Pszczoły” Jacka Nowaka – Fascynujący przewodnik po niezwykłym świecie pszczół

Książka pt. Pszczoły” autorstwa Jacka Nowaka z Barci Kamianna została zgłoszona do VI edycji konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora, organizowanego przez Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” przy wsparciu Fundacji Sądeckiej i miesięcznika „Sądeczanin”.

Pszczoły są niezwykłymi stworzeniami. Żyły już miliony lat temu, zanim pojawiły się dinozaury. I od tego czasu prawie nie zmieniły swojego wyglądu. Naukowcy twierdzą, że mają zablokowany kod genetyczny i dlatego nie podlegają prawom ewolucji.

Owady te posiadają GPS, czyli nawigację satelitarną, dzięki czemu doskonale orientują się w terenie.

Przepiękna książka poświęcona pszczołom autorstwa znawcy tego tematu - Jacka Nowaka - jest prawdziwym abecadłem bartnictwa, jak przystało na absolwenta Technikum Pszczelarskiego w... Pszczelej Woli. Pan Jacek posiada ogromną wiedzę o tych owadach i ich hodowli. W Kamiannej w gminie Łabowa kontynuuje wraz z żoną Emilią chlubnie dzieło ks. Henryka Ostacha. Oboje od wielu lat prowadzą nowoczesne gospodarstwo pszczelarskie Pasieka Barć im. ks. dr. Henryka Ostacha.

Książkę do konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” zgłosił Grzegorz Piechotka z Krynicy-Zdroju.

- Jest to publikacja napisana przez wybitnego znawcę pszczelarstwa, a zarazem praktyka i właściciela pasieki, skansenu w Kamiannej – czytamy w formularzu zgłoszeniowym do konkursu. - Pasjonata, kultywującego tradycję polskiego pszczelarstwa,  przywracaną w tej miejscowości w okresie powojennym przez księdza Henryka Ostacha. Dzięki działalności Jacka Nowak, autora wspomnianej publikacji, maleńka wieś Kamianna staje się od 1986 roku znaczącym miejscem na małopolskiej mapie polskiego pszczelarstwa. Miejscem, gdzie spotykają się nowoczesne metody pozyskania produktów pszczelich z tradycją polskiego bartnictwa.

Książka „Pszczoły” (wydanie III rozszerzone), autorstwa Jacka Nowaka, ukazała się nakładem Wydawnictwa PressForum s.c. w Polanicy-Zdroju.

Jest to znakomite kompendium wiedzy dotyczącej hodowli pszczół miodnych, prowadzenia pasieki, chorób pszczół, kalendarza prac, gatunków miodów, roślin miododajnych. Są w niej też podane wybrane receptury miodów pitnych korzenno-ziołowych, katalog miodów pitnych, a także przepisy na drinki i napoje z miodem pitnym. Ważną częścią tej publikacji jest słowniczek terminów pszczelarskich. Oprócz wartości poznawczych, popularnonaukowych i fachowych książka licząca ponad 200 stron wyróżnia się też walorami edytorskimi.

- Publikacja ta adresowana jest zarówno do początkujących, jak i do doświadczonych hodowców pszczół – podkreśla Grzegorz Piechotka. - Nowością w tym wydaniu jest rozdział poświecony miodom pitnym, trunku goszczącego od wieków na polskich stołach, powracającego obecnie do łask konsumentów.  Publikacja zachwyca zdjęciami - także i autorstwa Jacka Nowaka - pszczół, roślin, sprzętów, uli, barci, a także wiele spostrzeżeń, cennych rad i przepisów autora, co wskazuję na wyjątkową wartość tej pracy. Lektura tej publikacji, także i dla „zwykłego smakosza miodów” stanowi  również fascynującą wycieczkę do „świata pszczół”, poznania historii i tajemnic maleńkiego owada, który pojawił się na ziemi już 100 milionów lat temu.

Piotr Tengowski, który zrecenzował tę książkę uważa, że powinni po nią sięgnąć nie tylko sami pszczelarze (zawodowi i amatorzy), ale także osoby, które zaczynają interesować się pszczołami.

- Wydawnictwo ze względu na wyjątkowo urodziwą szatę graficzną i ikonograficzną sprawi przyjemność nawet wyrafinowanym miłośnikom sztuki edytorskiej – pisze Piotr Tengowski. -Świetnie wydana, w twardej oprawie, zachwyca wspaniałymi fotografiami, łączy w sobie zalety znakomitego albumu i podręcznika. Warstwa treściowa książki to kompendium wiedzy o pszczelarstwie: hodowli pszczół miodnych, prowadzeniu pasieki, chorobach pszczół, apiterapii, etc. Zawiera kalendarz prac, słowniczek terminów pszczelarskich, opis gatunków miodów i miodów pitnych, atlas roślin miododajnych. Wszystko podane jest klarownie i w przystępny, logiczny sposób. Ten fascynujący przewodnik po niezwykłym świecie pszczół powinien znaleźć się na półce każdego pszczelarza.

****

Jacek Nowak (ur. 1954 r.) zaliczany jest do elitarnego grona nielicznych ekspertów, którzy opanowali sztukę unasienniania matek pszczelich. Jest współtwórcą linii pszczół C-10 oraz indywidualnie wyhodowanej, unikalnej pszczoły "Kamianki". Absolwent Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, następnie w SGGW (1977) - indywidualny program pod kierunkiem prof. Jerzego Woyke. W latach 1977-1986 pracownik Stacji Pszczół w Brzesku, w międzyczasie (1982-83) odbył praktykę pszczelarską w USA. Od 1986 do 1993 roku współpracownik ks. dra Henryka Ostacha. W 1993 r. połączył rodzinne pasieki, swoją i małżonki Emilii oraz zakupioną od ks. Ostacha tworząc nowoczesne, liczącej 500 uli ekologiczne gospodarstwo pszczelarskie "Pasieka "BARĆ" im. ks. dra H. Ostacha w Kamiannej", zajmujące się pozyskiwaniem i sprzedażą miodu, propolisu, wosku, pyłku kwiatowego i mleczka pszczelego, a także przetwarzaniem produktów pszczelich dla apiterapii. Prowadzi szkolenia-wykłady praktyczne dla: studentów, uczniów, pszczelarzy z Polski i zagranicy. Organizator pasiek w Hiszpanii, Holandii, Grecji i Włoszech. Opracował ścieżkę edukacyjną (historyczno-pszczelarską) dla wycieczek szkolnych, turystycznych i poznawczych. Odznaczony: Medalem Zasłużony Dla Rolnictwa, Medalem Dzierżona, Złotą Odznaką PZP, Złotą Odznaką SITR, Dyplomem Złoty Kłos, Srebrnym Jabłkiem Sądeckim i innymi. Od 1970 roku przynależy do Polskiego Związku Pszczelarskiego.

Jacek Nowak jest postacią wielowymiarową. Stwierdzenie, że jest pszczelarzem wybitnym w jego wypadku byłoby spłaszczeniem osobowości. Kunszt pszczelarski Nowaka to tylko część jego aktywności. Jest ponadto: przedsiębiorcą, pracodawcą (zatrudnia niemal połowę mieszkańców Kamiannej), hodowcą, genetykiem, apiterapeutą, nauczycielem zawodu, działaczem związkowym i turystycznym, chorążym sądeckiego "Sokoła", członkiem władz Związku Sądeczan i KTF, regionalistą, społecznikiem, etnografem, historykiem bartnictwa, fotografikiem, bibliofilem, melomanem, globtroterem, a nawet kolekcjonerem kapeluszy i wizerunków św. Ambrożego. Ministrant Karola Wojtyły w Niegowici. Wytwórca paschałów i coroczny dostawca miodów do kuchni papieskiej podczas pontyfikatu JPII. 
 

IM.









Dziękujemy za przesłanie błędu