Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
19/02/2019 - 11:20

Archeologia wyleczy Sądecczyznę z kompleksów?

„Przeszłość, pamięć i dziwne ruiny. Archeologiczne odkrycia na Górze Zyndrama w Maszkowicach” - wielu z tych, którzy już czytali tę książkę mówi wprost, że robili to z wypiekami na twarzy. dr hab. Marcin S. Przybyła jednoznacznie wykazuje, że nie mamy powodów do kompleksów na mapie cywilizacyjnej Europy.

Skarby, które skrywa Góra Zyndrama znane są archeologom już od wielu lat, bo grodzisko w Maszkowicach zostało opisane już na początku XX wieku przez krakowskiego archeologa Włodzimierza Demetrykiewicza. Później realizowano tutaj w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych prace wykopaliskowe więc – ogólnie – w literaturze naukowej, w świecie naukowym  to miejsce znane było już od dawna.

Ale dopiero w książce   „Przeszłość, pamięć i dziwne ruiny. Archeologiczne odkrycia na Górze Zyndrama w Maszkowicach” autor usystematyzował zebrane do dziś informacje i przedstawił kontekst historyczny, ekonomiczny i kulturowy tutejszych odkryć.

Zobacz też: Belle epoque” Nowego Sącza ściśle wiąże się z koleją?

– Marcin Przybyła napisał książkę wyjątkową również dlatego, że to chyba pierwsza tego rodzaju praca, która po pierwsze może być przeczytana przez każdego, niekoniecznie tylko specjalistę. A po drugie jest to praca, która dotyczy Maszkowic. To jest miejsce wyjątkowe. Najczęściej jak dziś pada nazwa Maszkowice, to pan wójt w gminie Łącko jest wystraszony, że kolejna ekipa telewizyjna przyjedzie i będzie pytać o to, co z Romami w Maszkowicach. A dzisiaj Maszkowice, po tej książce, po tej wyjątkowej książce mają szansę być postrzegane trochę inaczej – mówił w czasie spotkania z autorem Zygmunt Berdychowski, prezes SKT Sądeczanin.

Można pójść nawet krok dalej i uznać, że dzieło Marcina S. Przybyły sprawi, że zaczniemy myśleć o Sądecczyźnie inaczej jako takiej, że mimo aktualnej sytuacji komunikacyjnej regionu kiedyś był on jednym z najważniejszych punktów na mapie handlowej starożytnej Europy.

Zobacz też: „Sny wojenne”: ile w nich miejsca na człowieczeństwo?

I może właśnie dlatego, to wójt gminy Łącko Jan Dziedzina zgłosił tę książkę do VII edycji konkursu o Nagrodę im. Ks. Kumora w kategorii: książka o Sądecczyźnie.

Książkę wydało w 2018 roku Wydawnictwo Akademickie.

Oprac.: ES [email protected]









Dziękujemy za przesłanie błędu