Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
18/02/2019 - 14:15

„Imigranci wracają do domu”: najgorętsza książka lata 2018

Rok 2018 należał bez wątpienia do Wojciecha Kudyby, sądeczanina, nauczyciela, poety, krytyka i historyka literatury. W czerwcu odbierał nominację „profesora belwederskiego”, a potem jego ostatnia książka pt. „Imigranci wracają do domu” okrzyknięto Najgorętszą Książką Lata 2018. Jego powieść wygrała nawet z książkami Doroty Masłowskiej, Olgi Tokarczuk czy Marcina Świetlickiego.

Przypomnijmy, że TVP Kultura nominowała w ubiegłym roku dziesięć pozycji do tytułu Najgorętsza Książka Lata. Wśród nich znaleźli się także „Imigranci wracają do domu” Wojciecha Kudyby. I ta książka wygrała. Wyniki ogłoszono podczas Festiwalu Literackiego Sopot.

Najnowsza powieść prof. Wojciecha Kudyby pt. „Imigranci wracają do domu” jest kolejnym literackim dziełem autora kilku tomików poetyckich, dwóch powieści i wielu publikacji naukowych z dziedziny krytyki literackiej.

Do tegorocznego konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora to wydawnictwo rekomenduje Państwowy Instytut Wydawniczy.

- Najnowsza powieść Wojciecha Kudyby „Imigranci wracaj do domu” wydana w roku 2018 przez PIW szybko zyskała duży rozgłos zarówno wśród czytelników jak i w mediach. Z Wojciechem Kudybą przeprowadzono wywiady w radiu, telewizji oraz prasie, wśród których można wymienić Program Trzeci Polskiego Radia, TVP 3 czy „Gościa Niedzielnego”. Recenzje powieści ukazały się w prasie (na przykład w prestiżowym magazynie „Nowe Książki” wydawanym przez Instytut Książki oraz na blogach literackich, również profesjonalnych. Jednym z największych sukcesów, które odniosła powieść było otrzymanie głównej nagrody w plebiscycie zorganizowanym przez TVP Kultura „Najgorętsza Książka Lata”. Powieść wygrała nawet z książkami Doroty Masłowskiej, Olgi Tokarczuk czy Marcina Świetlickiego – czytamy w uzasadnieniu zgłoszenia.  

Książka „Imigranci wracają do domu” przywraca czytelnikom wspaniały i nieco zapomniany w Polsce gatunek powieści katolickiej. „Imigranci wracaj do domu” to jednak więcej niż tylko powieść – to opowieść, przypowieść i spowiedź w jednym. Opowiada o „tu i teraz” – polskim i niemieckim. Tym drugim nawet bardziej, gdyż wracający do ojczyzny bohaterowie powieści w gruncie rzeczy już jej nie znają. Zachowali w pamięci tylko jej zapach i smak. Grafik Karol Tracz, to „człowiek naszych czasów”, przeciętny obywatel Zjednoczonej Europy, dla którego „mieć” oznaczało „być”. Wyemigrował z Polski po stanie wojennym i przez przeszło 30 lat w Niemczech zmienił się w typowego pracownika korporacji, człowieka bez właściwości i rodziny, który poza pracą i pieniędzmi nie widział świata. Do czasu … Wylew i częściowy zanik pamięci obracają w gruzy dotychczasowe życie Tracza, a  jego przekonanie, jakoby nasz dom był tam gdzie pracujemy i zarabiamy na chleb okazuje się z gruntu fałszywe.

Praca okazuje się być tylko pracą, a życie pojęciem znacznie pojemniejszym. Proces rehabilitacji uruchamia zepchnięte w podświadomość wspomnienia z dzieciństwa i młodości spędzonych w Polsce, i przypomina zapomnianą przez lata polska mowę. Krok po kroku Tracz na nowo odnajduje siebie, bo „człowiek czasem nie wie, że najbardziej mieszka w tym, o czym nie myśli – w swojej mowie”. Pytanie o to, kim jestem, staje się podstawą gruntownej przemiany duchowej bohatera i źródłem realnej odmiany jego losu.

- Uważamy, że powieść Wojciech Kudyby jest doskonałym kandydatem do otrzymania nagrody w kategorii „Książka” – rekomenduję tę powieść Państwowy Instytut Wydawniczy.  

Warto przypomnieć, że prof. Wojciech Kudyba jest laureatem Nagrody im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w 2015 roku w kategorii „Sądecki Autor”.

Wydawca: Państwowy Instytut Wydawniczy.

Wojciech Kudyba – pisarz, krytyk, historyk literatury, kierownik Katedry Literatury XX wieku Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wykładowca Studium Literacko-Artystycznego UJ. Autor książek o poezji najnowszej Wiersze wobec Innego (Sopot 2012) i Generacja „źle obecna”  (Sopot 2014). Współpracownik dwumiesięcznika„Topos”, współzałożyciel grupy literackiej „Topoi”, laureat, a ostatnio także juror wielu konkursów literackich, m.in. nagrody „Orfeusz”. Opublikował sześć zbiorów wierszy i powieść Nazywam się Majdan (Warszawa 2015). Jest też laureatem Nagrody im. Ks. Prof. Bolesława Kumora.

IM., fot. Piotr Gryźlak/MCK "Sokół".









Dziękujemy za przesłanie błędu