Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
12/02/2018 - 08:35

Leszek Migrała, historyk z pasją. Dla niego dzieje Nowego Sącza i Ziemi Sądeckiej nie mają tajemnic

Spod jego pióra wyszło wiele artykułów oraz publikacji książkowych poświęconych dziejom Nowego Sącza i ziemi sądeckiej. Leszek Migrała, bo o nim mowa, jest bardzo znanym i cenionym sądeckim historykiem. Jego kandydatura została zgłoszona do tegorocznego Konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora.

Leszek Migrała jest rodowitym sądeczaninem (ur. 5 czerwca 1957 roku). Absolwent UJ (1981). Do 2013 roku był przewodniczącym oddziału „Civitas Christiana” w Nowym Sączu. Od tego roku pełni funkcję wiceprzewodniczącego.

Redaktor naczelny „Almanachu Sądeckiego” od 1992 do 2017 roku („Almanach Sądecki” przestał się ukazywać po wydaniu setnego i 101 numeru), prezes oddziału nowosądeckiego Polskiego Towarzystwa Historycznego w latach 2001-2004, sekretarz komitetu redakcyjnego „Rocznika Sądeckiego” (od 2007).

Od kilku lat współredaguje „Zeszyty Sądecko-Spiskie” wydawane przez Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.

Leszek Migrała jest jednym z bardziej rozpoznawalnych sądeckich historyków piszących o dziejach Nowego Sącza i ziemi sądeckiej.

- Spod jego pióra wyszło kilkadziesiąt artykułów, które zostały zamieszczone w czasopismach naukowych i popularno-naukowych, przede wszystkim w „Roczniku Sądeckim”, „Almanachu Sądeckim”, „Zeszytach Sądecko-Spiskich” – mówi Sławomir Wróblewski, który zgłosił kandydaturę Leszka Migrały do konkursu. - Jest on także autorem i współautorem  wielu publikacji książkowych, poświęconych m.in. sądeckim kościołom i parafiom, różnego rodzaju instytucjom i zabytkom. Leszek Migrała, jako sekretarz komitetu redakcyjnego „Rocznika Sądeckiego” wkłada wiele trudu, przez lata czynił to wspólnie ze ś.p. redaktorem Jerzym Leśniakiem w przygotowanie każdego kolejnego tomu. Jest tak do dziś.

W 2016 roku Leszek Migrała otrzymał jako redaktor książki za pracę zbiorową  „Niepokalanki w Nowym Sączu: katalog wystawy październik – grudzień 2015” nagrodę „Sądecczyzna” im. Szczęsnego Morawskiego.

Kandydat do konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora jest autorem

wielu publikacji historycznych, w tym m.in. monografii sądeckich świątyni i parafii: Bazylika św. Małgorzaty w Nowym Sączu (2006), Parafia Świętego Kazimierza w Nowym Sączu (2003), Kościół kolejowy i parafia NSPJ (2007). Opublikował także: Stary Sącz i jego Księżna (1999), Od Towarzystwa Turystycznego „Beskid” do Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego „Beskid” w Nowym Sączu 1906-2006 (2006), PTT i PTTK w Krynicy w latach 1924-2009 (2009), Ratusz w Nowym Sączu (2009).

W 2017 roku ukazała się drukiem kolejna jego książka – wspaniała publikacja – nowa „Historia Nowego Sącza”.

Jest współautorem innych książek: Nowy Sącz – Narwik. Opowieść o dwóch miastach – historia i współczesność. W 70. rocznicę kampanii norweskiej (2010), 100 lat sądeckich wodociągów (2012).

W wolnych chwilach przemierza pieszo (z plecakiem) i na rowerze góry od Bieszczadów po Beskid Niski.

IM, Fot. IM.









Dziękujemy za przesłanie błędu