Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
13/02/2019 - 16:15

Prof. Julian Dybiec - uczony, odkrywca i miłośnik sądeckiej ziemi

Profesor dr hab. Julian Dybiec należy do najwybitniejszych uczonych, którzy wywodzą się z Ziemi Sądeckiej. Spod jego pióra wyszło kilkanaście książek. Przygotował również dziesiątki artykułów naukowych, które ogłoszone zostały w prestiżowych polskich i zagranicznych czasopismach. Został nominowany w tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora.


Prof. Julian Dybiec jest uczniem profesora Henryka Barycza. Przez wiele lat pracował w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pełnił m.in. funkcję kierownika Zakładu Historii Oświaty i Kultury. Uczestniczył w międzynarodowych konferencjach naukowych w Panamie, Salamance, Wiedniu, Oslo, Pradze i wielu innych. Opracował wielkie kompendia wiedzy, które znacząco wzbogaciły dotychczasowy zasób z dziedziny kultury i nauki XIX oraz XX wieku.

Spod jego pióra wyszło kilkanaście książek, w tym m.in. „Michał Wiszniewski: życie i twórczość”, „Finansowanie nauki i oświaty w Galicji 1860-1918”, „Mecenat naukowy i oświatowy w Galicji: 1860-1918”, „Polska Akademia Umiejętności 1872-1952”, „Nie tylko szablą: nauka i kultura polska w walce o utrzymanie tożsamości obcojęzycznego piśmiennictwa 1795-1918”. Przygotował również dziesiątki artykułów naukowych, które ogłoszone zostały w prestiżowych polskich i zagranicznych czasopismach.

Ważną część bogatego dorobku prof. Dybca stanowią publikacje dotyczące Sądecczyzny. Wziął udział w opracowaniu monograficznym dziejów najbardziej znanych miast Ziemi Sądeckiej. W monografii Starego Sącza (red. H. Barycz) i Nowego Sącza (red. F. Kiryk) ukazał dzieje tych miast w niełatwych czasach autonomii galicyjskiej 1867-1918.

Był pomysłodawcą oraz redaktorem monumentalnej monografii „Łącko i gmina Łącko”. Zainicjował również wydawnictwo źródeł do historii Łącka i okolicy. Ukazują się one w serii Biblioteki Łąckiej. Pierwszy tom ogłoszony w 2014 roku zawiera wspomnienia łąckiego wikarego ks. Jana Twardowskiego. Drugi tom wydany został w Krakowie w 2016 roku i zawiera materiały źródłowe dotyczące kultury ludowej Łącka.

Szczególną doniosłość dla lepszego poznania łąckiego folkloru mają skrupulatnie zebrane i opracowane przez prof. Dybca pieśni oraz przyśpiewki. Trzeci tom Biblioteki Łąckiej również przyniósł miłośnikom Ziemi Łąckiej i osobom zainteresowanym dziejami administracji lokalnej wiele interesujących wiadomości o skomplikowanych stosunkach gospodarczych i społecznych warstwy chłopskiej. Rozpoczęta przez prof. Dybca inicjatywa publikowania prac o Ziemi Łąckiej przyniosła bogate owoce. Współcześnie żadna gmina wiejska na Sądecczyźnie nie posiada tak bogatych kompendiów wiedzy o swojej przeszłości.

Trwałym wkładem prof. Dybca w popularyzację wiedzy o Sądecczyźnie jest wieloletnia współpraca redakcyjna z „Rocznikiem Sądeckim” i „Almanachem Łąckim”, a także prelekcje w nowosądeckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Przeprowadzone przez prof. Dybca kwerendy w archiwach i bibliotekach ujawniły wartościowy materiał historyczny, który rzucił nowe światło na codzienne życie sądeczan w ubiegłych dziesięcioleciach. Jego pasje badawcze wpłynęły na ożywienie prac i studiów nad dziejami ziemi sądeckiej oraz wytyczyły nowe kierunki badań.

Do udziału w VII edycji konkursu o nagrodę im. Ks. Kumora w kategorii "Sądecki autor" prof. Juliana Dybca nominował Jan Wnęk.

Opr. RG









Dziękujemy za przesłanie błędu