Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
20/03/2019 - 12:15

Czym są Breast Cancer Units, czemu jest ich za mało, powie Bożena Kiemystowicz

- Dlaczego jest tak mało Breast Cancer Unit? Dlaczego mniej kobiet się bada? – to główne problemy, które będzie chciała poruszyć Bożena Kiemystowicz, prezes Stowarzyszenia Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna w Nowym Sączu podczas seminarium „O zdrowiu Sądeczan”. Seminarium organizuje Fundacja Sądecka.

Bożena Kiemystowicz będzie jednym z panelistów w dyskusji pod hasłem "Profilaktyka oraz innowacyjne terapie onkologiczne - wyzwania i szanse dla pacjentów."

Zobacz też: Amazonki – wiedzą doskonale jaki rak trawi polską onkologię

Stowarzyszenie Kobiet do Walki z rakiem Piersi Europa Donna działa w Nowym Sączu od 1997 roku, od 2005 ma status organizacji pożytku publicznego. Wchodzi w skład Polskiego Forum Europejskiej Koalicji do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna w Legnicy, a z kolei Polskie Forum jest członkiem Europejskiej Koalicji do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna w Mediolanie. W Europie działa 46 stowarzyszeń tego typu, w Polsce 5.

Stowarzyszenie obejmuje swoimi działaniami Nowy Sącz i cały powiat nowosądecki. Skupia się przede wszystkim na działaniach związanych z profilaktyką raka piersi. Nie ma chyba sądeczanki, która nie słyszałaby o organizowanych przez Europa Donna badaniach mammograficznych dla kobiet, które nie są objęte programem finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Chodzi tu o panie, które mają od 40 do 50 lat i więcej niż 70. W ciągu 15 lat skorzystało z owych badań około 12 tysięcy sądeczanek. Stowarzyszenie samo organizuje środki na ich sfinansowanie.

Ale na tym nie koniec – działaczki ze Stowarzyszenia Europa Donna starają się dotrzeć do wszystkich kobiet z informacjami o zagrożeniach związanych z rakiem piersi, nakłaniają systematycznie do udziału w badaniach profilaktycznych a co najważniejsze – uczą jak właściwie badać piersi samodzielnie.  

Europa Donna to też organizator marszów „różowej wstążki”, które na stałe wpisały się do kalendarza przedsięwzięć prozdrowotnych w Nowym Sączu. Działaczki jednocześnie cały czas się dokształcają uczestnicząc m.in. w sympozjach i konferencjach naukowych w kraju i za granicą.

Zobacz też: Od onkologii po niedosłuch. Zobacz tematykę Seminarium "O zdrowiu Sądeczan"

Podobnie jak panie z Nowosądeckiego Stowarzyszenia Amazonek doskonale orientują się jak wygląda w praktyce dostępność do badań, na ile teoria przekłada się na praktykę. Dlatego też Fundacja Sądecka zaprosiła prezes Stowarzyszenia Kobiet do Walki z rakiem Piersi Europa Donna w Nowym Sączu Bożenę Kiemystowicz do udziału w tegorocznym seminarium „O zdrowiu Sądeczan”. Pani prezes będzie jednym z panelistów w dyskusji pod hasłem: Profilaktyka oraz innowacyjne terapie onkologiczne - wyzwania i szanse dla pacjentów.

Jakie problemy będzie chciała przybliżyć? Na pewno zasygnalizuje temat Breast Cancer Unit, czyli Ośrodków Leczenia Raka Piersi, które powstają w ślad za wytycznymi Unii Europejskiej. W Polsce jest ich obecnie siedem, ósmy stara się o certyfikat a powinno ich być – dane w oparciu o liczbę mieszkańców naszego kraju – 70. Prezes niepokoi też fakt, że spadła – i to dość wyraźnie – w stosunku do roku 2015 ilość kobiet, które przeszły badania profilaktyczne. Będzie chciała dociec czy wynika to z jakiś ograniczeń systemowych, czy z postawy samych kobiet.

Obok Bożeny Kiemystowicz w dyskusji wezmą udział Józefa Szczurek-Żelazko Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, Krystyna Kronenberger prezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Amazonek i lek. med. Robert Bakalarz, kierujący Oddziałem Onkologii Klinicznej w Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Sączu.

ES [email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info i Bożeny Kiemystowicz







Dziękujemy za przesłanie błędu