Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 18 marca. Imieniny: Edwarda, Narcyza, Zbysława
15/03/2018 - 13:20

Dr Gabriela Brzoska-Butcher: Pacjenci przede wszystkim oczekują od lekarza empatii

Co pacjenci cenią w lekarzach najbardziej? Jakie cechy sprawiają, że ta a nie inna osoba staje się ich ulubionym lekarzem? Pytamy dr n. med. Gabrielę Brzoskę-Butcher.

Pani doktor, jakie cechy lekarza - pani zdaniem - pacjenci cenią najwyżej?

- Pacjenci przede wszystkim oczekują od lekarza empatii - mówi dr n. med. Gabriela Brzoska-Butcher, z którą rozmawiamy w Centrum Medycznym Batorego w Nowym Sączu. - To, co dla pacjenta jest najważniejsze to właśnie empatia i wykazywane zrozumienie. Może nam się to wydawać błahe, ale to rzeczywiście ma znaczenie. Pacjenci oczekują empatii, zrozumienia a nie podniesionego głosu.

Ważna dla pacjenta jest też pewność, że to, co zostanie powiedziane w gabinecie, na zawsze zostanie tylko między pacjentem a lekarzem. My często leczymy członków tej samej rodziny, sąsiadów, osoby sobie bliskie; tym bardziej wszyscy bardzo cenią sobie dyskrecję.

Oczywiście, lekarz nie jest przyjacielem pacjenta, bo niezbędny jest tu racjonalny dystans, jednak pacjentowi trudno jest niekiedy mówić o kwestiach bardzo intymnej natury, więc lekarz musi być osobą wzbudzającą zaufanie.

Bardzo ważna jest również kompetencja, pacjenci chcą więc - łącząc wszystkie już wspomniane cechy - chodzić do kompetentnych lekarzy, którzy wzbudzają zaufanie i są pełni empatii. Moim zdaniem wszystko poza tym zupełnie nie ma znaczenia. Nieważne zatem czy lekarz jest ładny czy brzydki, czy jest Chińczykiem albo Słowakiem, nieważne jest jego wyznanie czy poglądy polityczne. Pacjenci chcą mieć po drugiej stronie dobrego człowieka.

Dziękuję za rozmowę. [email protected]

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku