UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Beaty, Racibora, Sabiny Sobota, 29.08.2015

Zakład Karny w Nowym Sączu będzie modernizowany. Są pieniądze na remont

Kategoria: Pod paragrafem 22-08-2013, 15:17 czytane:

 razy
komentarzy: 1

Budynki Zakładu Karnego w Nowym Sączu zostaną zmodernizowane. Projekt pn. „Zielone inwestycje” będzie realizowany w przyszłym i w 2015 roku.

We wtorek (20 sierpnia) w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie została podpisana umowa na realizację projektu termomodernizacji Zakładu Karnego w Nowym Sączu. Podpisy pod dokumentem złożyli Barbara Koszułap, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i ppłk. Bogusław Kawończyk, dyrektor Zakładu Karnego w Nowym Sączu. Jest to efekt kilkunastomiesięcznych starań kierownictwa sądeckiego więzienia o dofinansowanie tej inwestycji. Przypomnijmy, że wniosek o pozyskanie dotacji został złożony w siedzibie NFOŚiGW wiosną ubiegłego roku.
Więzienie mieści się w dawnych budynkach poklasztornych oo. Pijarów. Remont w obiektach mających ponad trzysta lat polegać będzie na wymianie instalacji centralnego ogrzewania, modernizacji instalacji doprowadzającej do budynków ciepłą wodę, modernizacji systemu wentylacji a także wymianie oświetlenia na ledowe, czyli energooszczędne.
W ramach projektu „Zielone inwestycje” zainstalowane zostaną na specjalnej konstrukcji solary (ponad sto), które podgrzewać będą wodę dla całego zakładu. Takie rozwiązanie przynieść ma według opracowanego audytu wymierne oszczędności zużycia energii nawet do 53 proc.
Obecnie wodę dla całego ZK podgrzewa więzienna kotłownia gazowa. Po modernizacji kotłownia wspomagałaby ten proces, w tych miesiącach, gdy operacja słońca jest niewielka. Docieplone zostaną także ściany budynków poklasztornych oraz stropodachy. W ramach remontu zostaną wymienione również drzwi i okna
Projekt pn. „Zielone inwestycje” będzie realizowany od 1 stycznia 2014 roku do końca 2015 roku.
- Ta inwestycja w sposób istotny przyczyni się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń w centrum miasta Nowego Sącza. Dodatkowo, z biegiem czasu przyniesie wymierne korzyści ekonomiczne wynikające z oszczędności energii – powiedział naszemu portalowi ppłk. Bogusław Kawończyk, dyrektor Zakładu Karnego w Nowym Sączu.
Inwestycja pochłonie około 5 mln złotych, z czego dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stanowi ponad 2,6 mln złotych. Pozostała kwota to pieniądze z budżetu więziennictwa.
(MIGA)
Fot. (MIGA), mjr Jerzy Kosakowski.

Podziel się

Galeria

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Aby komentować artykuły na portalu należy zalogować się Zarejestruj się