UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Joachima, Liliany, Szymona Czwartek, 03.09.2015

MEN raportuje: 312 uczniów języka łemkowskiego

Kategoria: Rozmaitości 05-03-2013, 12:08 czytane:

 razy

Ponad 64 tys. uczniów w 1285 szkołach i przedszkolach w całym kraju uczy się dziewięciu języków mniejszości narodowych, etnicznych i języka regionalnego - wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej pochodzących z Systemu Informacji Oświatowej.

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty, uczniowie należący do mniejszości narodowych mają prawo, począwszy od przedszkola, do nauki języka ojczystego lub nauczania w tym języku. Nauczanie odbywa się na wniosek rodziców. W analogiczny sposób regulowane jest nauczanie języków etnicznych oraz języka regionalnego.
Na tych zasadach prowadzona jest w polskich szkołach i przedszkolach nauka: białoruskiego, hebrajskiego, kaszubskiego, litewskiego, niemieckiego, ormiańskiego, słowackiego, ukraińskiego i łemkowskiego.
***
Nauka języka łemkowskiego prowadzona jest w sześciu przedszkolach, 21 szkołach podstawowych, siedmiu gimnazjach i jednym liceum ogólnokształcącym; łącznie 35 placówkach w woj. dolnośląskim, lubuskim i małopolskim. Najwięcej z nich - 23 - znajduje się w woj. małopolskim, w gminach powiatu gorlickiego: Uście Gorlickie, Sękowa, Ropa.
Z nauki korzysta: sześcioro przedszkolaków, 171 uczniów szkół podstawowych, 84 gimnazjalistów i 15 licealistów; łącznie 312 uczniów i przedszkolaków.
(s), źródło: MEN
fot. polskieradio.pl


Podziel się

DODAJ KOMENTARZ

Aby komentować artykuły na portalu należy zalogować się Zarejestruj się