UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Cyrusa, Izabeli, Rajmundy Poniedziałek, 31.08.2015

Uczniowie gastronoma na szlakach małopolskich parków

Kategoria: Kultura i Edukacja 21-05-2012, 07:00 czytane:

 razy
komentarzy: 1

18 maja grupa młodzieży z Zespołu Szkół nr 1, preferująca aktywne formy spędzania czasu, wyruszyła do Magurskiego Parku Narodowego, by, przechodząc tamtejszymi ścieżkami turystycznymi, poznać dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze tego miejsca.

Zwiedzanie osobliwości przyrodniczych Beskidu Niskiego było zwieńczeniem konkursu szkolnego, który odbywał się pod hasłem: Szlakiem małopolskich parków narodowych. Jest to już trzyletnia tradycja naszej szkoły. Mając na uwadze słowa Aleksandra Świętochowskiego, mówiące o tym, że Najcenniejszym przymiotem natury jest jej rozmaitość , uczniowie co roku poznają specyfikę innego regionu małopolski. Najpierw sprawdzają swoją wiedzę o danym miejscu w konkursie, by następnie je odwiedzić. W tym roku wybór padł na Magurski Park Narodowy, pomimo że tylko 10% jego powierzchni znajduje się na obszarze województwa małopolskiego.
Młodzi turyści wraz z opiekunami po dotarciu na miejsce zwiedzili największe atrakcje turystyczne parku. W tym miejscu, wszyscy uczestnicy wycieczki chcieliby serdecznie podziękować pracownikowi MPN - pani Magdalenie Kuś, która oprowadzała grupę po wybranych miejscach i przybliżała wiedzę dotyczącą tamtejszego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.
Pierwszym celem, który zwiedzający sobie obrali było dotarcie z Folusza zielonym szlakiem na szczyt Magury Wątkowskiej. Po drodze mieli okazję zobaczyć pomnik przyrody znany jako Diabli Kamień. Kolejny punkt wyprawy znajdował się w Bartnem. Tam uczniowie zwiedzili cerkwie: grekokatolicką i prawosławną.
Podczas wycieczki młodzież poznała sposoby ochrony przyrody na terenie MPN, oznaczała drzewa, krzewy i rośliny zielne charakterystyczne dla buczyny karpackiej, występującej w reglu dolnym na terenie Karpat Polskich. Ponadto uczniowie uczyli się identyfikować ptaki w terenie po ich śpiewie.
Celem wyjazdu do parku narodowego, oprócz poznania jego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, było rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i popularyzowanie wśród ludzi młodych pieszej turystyki, jako aktywnej formy spędzania wolnego czasu.
Całe przedsięwzięcie zorganizowała Urszula Kulak – nauczyciel biologii, w ramach realizacji projektu edukacyjnego Małopolska – moje miejsce na ziemi, moja mała ojczyzna.

Katarzyna Zaryczny
Fot. Urszula Kulak

Podziel się

Galeria

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Aby komentować artykuły na portalu należy zalogować się Zarejestruj się