Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 marca. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
16/07/2018 - 09:00

Festiwal Biegowy w Krynicy - logistyczny majstersztyk

Gdy plenarne sale, hotele i uzdrowisko opuszczają uczestnicy Forum Ekonomicznego, na krynickim deptaku rozpoczyna się jedno z najciekawszych przedsięwzięć logistycznych w naszym kraju. Przygotowania trwają cały rok, realizacja… niewiele godzin.

Debatują, a potem... biegają

Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju, odbywające się zawsze w pierwszy pełny tydzień września, to obowiązkowe wydarzenie w kalendarzach najważniejszych polityków, samorządowców, ekonomistów i biznesmenów. Na cztery dni to nieco ponad 10-tysięczne miasto staje się polityczną i ekonomiczną stolicą kontynentu.

To już tradycja, że w Krynicy pojawiają się byli i obecni prezydenci, premierzy oraz wysokiej rangi politycy. Obok nich swoje miejsce znajdują prezesi największych spółek giełdowych, właściciele rosnących start-upów i kadra menadżerska międzynarodowych korporacji.

Forum odbywa się w kilkudziesięciu salach konferencyjnych, zlokalizowanych w Starym i Nowym Domu Zdrojowym, Pijalni Głównej oraz kilkunastu namiotach, wznoszonych specjalnie na tę okazję. Przestronne, stylowe i funkcjonalne sale konferencyjne, z doskonałym oświetleniem i nagłośnieniem, tłumaczami - poliglotami i szeroką obsługą techniczną wydatnie sprzyjają merytorycznym rozmowom na najważniejsze tematy dotyczące Polski, Europy i Świata, toczonym przez cztery, precyzyjnie zaplanowane przez gospodarzy z Instytutu Studiów Wschodnich, dni Forum.

W ostatni, czwartkowy wieczór Forum i Deptak przechodzą ogromną metamorfozę.

Sale, aule, foyer przejmuje siostrzana Fundacja „Festiwal Biegów” i sami biegacze (także ci w krawatach). Rozpoczyna się Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego.

„Optymalizacja” i „jakość”

Festiwal Biegowy to pomysł Zygmunta Berdychowskiego, polityka, działacza społecznego, działacza podziemia antykomunistycznego, a później posła na Sejm I i III kadencji, twórcy Forum Ekonomicznego, który postanowił połączyć politykę i gospodarkę z bieganiem. Wszystko to wypełnia życie zawodowe i prywatne Zygmunta Berdychowskiego i doprowadziło go na szczyt świata – w 2014 r. Zygmunt Berdychowski stanął na Mount Evereście, rok później skompletował Koronę Ziemi. Ukończył też m.in. Maraton Nowojorski - „absolutny szczyt organizacyjny, perfekcja od strony komercyjnej i medialnej” - jak tłumaczy swoim pracownikom i partnerom. Inspiracja i wzór, do którego trzeba równać.

Festiwal wyrósł z Forum Ekonomicznego w 2010 r. Impreza odbywa się od początku w pierwszy pełny weekend września, bezpośrednio po zakończeniu konferencji i wykorzystuje w ogromnej większości infrastrukturę Forum. – Bez Forum Ekonomicznego nie byłoby Festiwalu Biegowego. Optymalizujemy koszty obydwu imprez, ale pilnujemy też odpowiedniej jakości obu wydarzeń – podkreśla Zygmunt Berdychowski, który na swoim koncie ma m.in. ukończony elitarny Iron Run, trzydniową rywalizację w Krynicy w biegach ulicznych i górskich, z sumaryczną trasą ponad 140 km pokonywaną w 3 dni, w ściśle wyznaczonych limitach czasowych, którą… sam wymyślił.

Po zakończeniu Forum, w ciągu ledwie kilkunastu godzin, krynicki deptak zmienia się nie do poznania.

W miejscu, gdzie wydawano przepustki, teczki uczestnika czy wjazdówki dla kierowców limuzyn ważnych tego świata, powstają stanowiska rejestracji do biegów i odbioru pakietów startowych, strefy aktywności dla dzieci i rodziców, tzw. depozyty (miejsce na przechowanie ciuchów, butów), szatnie.

Przestrzeń zarezerwowana dotąd na pawilony firm, instytucji czy mediów przekształca się w ogromną halę targową ze stoiskami, gdzie swoje produkty i usługi w czasie Festiwalu Biegowego prezentuje - i z powodzeniem sprzedaje - ponad 150 firm z branży sportowo-turystycznej. Czyni to festiwalowe EXPO jedno z największych wydarzeń tego typu w Polsce.

W sercu Deptaka wznoszona jest ogromna, a przez to efektowna i bardzo praktyczna brama startowa, pełniąca jednocześnie rolę mety dla festiwalowych biegów. Stąd, na trasy o długości od 300 m do ponad 100 km (!) ruszają uczestnicy ponad 30 festiwalowych biegów i marszów nordic walking (w programie imprezy są biegi górskie, uliczne, rekreacyjne i etapowe, a także wspomniany bieg dla krawaciarzy). Właśnie w tym miejscu, na starcie i mecie, spełniają się biegowe marzenia uczestników Festiwalu.

– Nic tak dobrze nie motywuje do wysiłku jak widok wyczekującej z utęsknieniem rodziny, wiwatujący tłum kibiców na deptaku, łyk wody i regeneracyjny posiłek dla odzyskania sił, pamiątkowy medal i nagroda za ciężkie treningi i wyrzeczenia – tłumaczą uczestnicy krynickich zmagań. A propos nagród - w tym roku do biegaczy trafi rekordowe 821 nagród rzeczowych i finansowych, w tym samochód osobowy (!), o łącznej wartości 650 tys. zł. To rekord w historii krynickiej imprezy.

Kilometry taśm, tony bananów

Festiwalowe biegi to także drogi wojewódzkie, krajowe i tereny leśne, a co za tym idzie stos pozwoleń do zdobycia przez organizatora, ale i wzorowa współpraca z lokalnymi służbami, GDDKiA, nadleśnictwami. Uliczki, ścieżki i szlaki prowadzące do deptaka wygradzane są setkami barierek i kilometrami taśm; ponad 100-osobowy sztab techniczny i ponad 200 wolontariuszy w pocie czoła pilnuje by bieg uliczny czy górski nie zamienił się w bieg na orientację.

Na kilkadziesiąt punktów serwisowych, które oddalone są od deptaka nawet i o 50 km, trafia m.in. 300 kg suszonych moreli, 1000 kg arbuzów, 1700 kg pomarańczy, 2 tony bananów, 8 tys. batonów energetycznych, 40 tys. butelek wody, ponad 20 tys. litrów napojów izotonicznych. Biegacze konsumują też ponad 50 kg soli czy magnezu, które wypłukują z organizmu podczas wysiłku. Gros produktów dostarczają partnerzy imprezy – wiodące marki rynku spożywczego, dla których obecność na Festiwalu to istotny składnik promocji swoich produktów.

Jak Festiwal, to muzyka. Nie inaczej jest w Krynicy. W miasteczku biegowym powstaje zawsze ogromna scena, na której pojawiają się największe gwiazdy polskie estrady – Budka Suflera, Brathanki, Góoral, MEZO… Koncerty gromadzą zawsze wielotysięczną widownię.

Na festiwalowej scenie medale i wyróżnienia odbierają też najlepsi uczestnicy festiwalowych biegów. Gromki aplauz, fanfary, głos spikera - festiwalowa scena ale i całe miasteczko kipią emocjami od wczesnych godzin porannych, a nawet nocnych (Bieg 7 Dolin 100 km startuje o 3 nad ranem) do późnych godzin wieczornych (nocny bieg na 7 km rusza o 22:30).

Promują, informują...

Za kulisami imprezy w pocie czoła pracują dziennikarze i PR-owcy. Informacje z Festiwalu można znaleźć w wiodących dziennikach (Rzeczpospolita, Przegląd Sportowy, PAP), tygodnikach (Gość Niedzielny, WPROST, DoRzeczy, Sieci), miesięcznikach (Manager, Polish Market), portalach horyzontalnych (Onet, Wirtualna Polska, Interia) i branżowych (MaratonyPolskie.pl, Biegaczki.pl, Maluchy.pl), w mediach społecznościowych.

Fundacja „Festiwal Biegów” wydaje własny portal dla biegaczy – www.FestiwalBiegow.pl, który w ciągu 5 lat codziennej aktywności dorobił się ponad 100 tys. stałych czytelników (unikalnych użytkowników) i 1,5 – 2 mln odsłon w skali miesiąca. Podczas samego Festiwalu portalowe statystyki wskakują na jeszcze wyższe poziomy, porównywalne z czołowymi serwisami sportowymi w naszym kraju.

Inne całoroczne projekty Fundacji „Festiwal Biegów” to program rabatowy pn. Karta Biegacza (500 partnerów w całej Polsce, blisko 11 tys. wydanych kart), program Ambasadorski (ponad 180 osób zaangażowanych w promocję imprezy w kraju i na świecie) czy Liga Festiwalu Biegowego – cyk… 50 imprez w całym kraju, w których można zdobywać punkty ligowe, a docelowo atrakcyjne nagrody, wydawane podczas Festiwalu w Krynicy.

… pomagają

Na szczególną uwagę zasługuje współpraca Fundacji „Festiwal Biegów” z małopolskimi szkołami i działalność społeczna na rzecz małopolskiej młodzieży. Uczniowie z ponad 30 placówek, w liczbie przekraczającej 1,5 tys. dzieci mają na Festiwalu w Krynicy swój dedykowany bieg, a start tutaj ma znaczenie - obok średniej ocen czy statusu materialnego dzieci - w rozdziale stypendiów w prowadzonym przez „Festiwal Biegów” programie. Fundusz Stypendialny im. Braci Potoczków wspiera naukę zdolnej młodzieży wiejskiej z terenu Sądecczyzny. Jego celem jest również promowanie młodych talentów, uczniów twórczych, pragnących robić więcej i wiedzieć więcej dla własnego rozwoju i doskonalenia się. Od początku działalności Funduszu wsparcie otrzymało blisko 4,8 tys. uczniów i studentów, na łączną kwotę ponad 4,2 mln zł.

Hotelarze zachwyceni

W trakcie Festiwalu Biegowego prawdziwe oblężenie przeżywają krynickie hotele i pensjonaty. O ile liczba ok. 3 000 gości Forum Ekonomicznego nie robi większego wrażenia na tutejszych hotelarzach, to już blisko 15 000 uczestników, rodzin uczestników, kibiców, wystawców i odwiedzających festiwalowe targi, obsługi Festiwalu Biegowego, gwarantuje optymalne wykorzystania zasobów (oficjalne statystyki mówią o 18 000 miejsc noclegowych dostępnych w Krynicy, Muszynie i okolicach).

Najlepsze, a także najbardziej pojemne miejscówki - biegacze i rodziny najczęściej chcą mieszkać razem - rezerwowane są nawet z rocznym wyprzedzeniem. – Szkoda, że festiwalowy weekend nie jest dłuższy – wzdychają właściciele pokoi i apartamentów. Podkreślają, że Festiwal jest dla nich szczególnie ważny, bo ze względu na bogatą ofertę imprezy wielu z nich powraca do uzdrowiska, gwarantując konkretne i pewne dochody. Co istotne dla biegaczy, jeśli właściciele hoteli i pensjonatów na Forum Ekonomiczne śrubują ceny, to na Festiwal nie mają sumienia. Płaci się tyle, co za pokój w trakcie wakacji.

„Tu nie ma miejsca na błąd”

Setki osób obsługi Festiwalu, techników krzątających się jak w ukropie po deptaku, dziesiątki samochodów, w których przywożone są poszczególne części miasteczka biegowego, a wywożony sprzęt elektroniczny, dekoracje, meble, kwiaty, nagłośnienie i oświetlenie Forum Ekonomicznego, demontowane i adaptowane ściany, a nawet całe sale, robią piorunujące wrażenie na obserwatorach krynickiej metamorfozy. Jeszcze większe robią czas, w którym centrum konferencyjne zamienia się w miasteczko biegowe, i efekty, jakie ta praca generuje.

– Bezpośrednie przygotowania do Forum Ekonomicznego trwają ponad miesiąc. Przygotowania do Festiwalu Biegowego zamykają się w ciagu... jednej nocy. Nie ma miejsca na opóźnienia, błędy logistyczne. Festiwal wymaga perfekcyjnego zaplanowania i wykonania zadań. Dotyczy to także samej imprezy, która w trzy dni kumuluje wszystko to co najlepsze w polskich biegach, a także naszej całorocznej działalności. Jestem dumna z pracowników, wolontariuszy, partnerów i podwykonawców Festiwalu Biegowego i rokrocznie odczuwam olbrzymią satysfakcję z efektów naszej pracy. Mam nadzieję, a nawet jestem tego pewna, że biegacze również – mówi Anna Czerwińska, Prezes Zarządu Fundacji „Festiwal Biegów”. Zaprasza na tegoroczną, „jeszcze większą i jeszcze lepszą” edycję krynickiego święta biegów.

9. Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego wystartuje 7 września w Krynicy-Zdroju. Lista zgłoszeń do imprezy obejmuje już ponad 7,5 tys. osób. Zapisy trwają w portalu www.FestiwalBiegow.pl.

red.








Dziękujemy za przesłanie błędu