Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
01/11/2018 - 00:25

Odeszli od nas przez ostatni rok. Zapal znicz. Zachowaj w pamięci...

Odwiedzając groby bliskich wspomnijmy także o ludziach, których spotykaliśmy i podziwialiśmy na naszych ścieżkach, także tych biegowych. Tych, którzy byli i zawsze będą naszymi idolami, ale i tych, którzy mniej lub bardziej anonimowo biegali obok nas w zawodach, na treningach. W Polsce i za granicą. Bo chociaż odeszli, to żyć będą w pamięci bliskich.

Był koniec czerwca, późno w nocy, pojawiła się smutna informacja o śmierci najwybitniejszej polskiej lekkoatletki – Ireny Szewińskiej. Sprinterka była 7-krotną medalistką olimpijską i rekordzistką świata. Niektóre jej rekordy Polski są do dziś nie poprawione ( 400 m - 49.28). Chociaż karierę zakończyła w 1980 roku, to dzięki archiwalnym materiałom jej dokonania mogły oglądać też kolejne pokolenia.

Pani Irena Szewińska nigdy nie rozstała się ze sportem. Była wiceprezesem PKOl., a także członkinią MKOl. Wcześniej kierowała Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki. Promowała bieganie wśród kobiet patronując biegowi Irena Women's Run w Warszawie.

– To była wielka postać i warto, żebyśmy o niej pamiętali. Zdobywała medale na najważniejszych imprezach. Prywatnie była bardzo miła. W Tokio gdy gratulowała mi złotego medalu. Powiedziałam - dziękuje pani. Na co ona, że w sporcie na ma żadnych pań i jesteśmy koleżankami. Wtedy zaczęła się nasza znajomość… – wspominała Wanda Panfil mistrzyni świata w maratonie z 1991 roku, uczestniczka tegorocznego biegu Irena Women's Run.

Podczas ostatniej drogi Irene Szewińską żegnał prezydent Andrzej Duda, przewodniczącym MKOl Thomas Bach. A także kilka pokoleń lekkoatletów i kibiców. Wybitna zawodniczka zmarł w wieku 72 lat po walce z nowotworem.

Zmarła Irena Szewińska. Legenda

Będzie Memoriał im. Ireny Szewińskiej. Stadion Śląski, PGE Narodowy?

Irena Szewińska na bieżni i prywatnie. Wernisaż w Warszawie [ZDJĘCIA]

W styczniu zmarł Jerzy Gros - olimpijczyk z Montrealu 1976 i były rekordzista Polski w maratonie. Przeżył 72 lata.

Zmarł Jerzy Gros. „Kolejna smutna wiadomość..."

W 2018 r. z żalem przyjęliśmy informacje o odejściu trenera Tadeusza Kępki. Szkoleniowiec zmarł w wieku 85 lat w Meksyku. Jego zawodnicy nie mówili o nim inaczej jak „profesor”. Był współtwórcą legendarnego Wunderteamu - sukcesów polskich lekkoatletów w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Do Ameryki Południowej przyjechał na zaproszenie meksykańskiej federacji, która przygotowywał sportowców do igrzysk na rodzimej ziemi w 1968 roku.

Meksyk stał się drugim domem trenera Kępki. Zbudował tam cały system szkolenia biegów długich. W 1989 roku jego zawodnik Arturo Barrios, ustanowił rekord świata w biegu na 10 00 m - 27:08.23. Do niego jeździli też trenować często polscy biegacze, w ostatnich latach byli to m.in. Katarzyna Kowalska i Marcin Chabowski.

Nie żyje trener Tadeusz Kępka. "Profesor"

W tym roku pożegnaliśmy też Eugeniusza Witkowskiego - jednego z głównych inicjatorów maratonu w Dębnie, rozgrywanego początkowo jako Mały Maraton „O Błękitną Wstęgę Granicy Pokoju”. Był związany z biegiem przez wszystkie edycje, pełniąc różne funkcje dyrektora technicznego, kierownika trasy, czy też zastępcy sędziego głównego. W latach osiemdziesiątych był członkiem Komisji Biegów Ulicznych i Przełajowych PZLAi Zarządu Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki w Gorzowie Wlkp. Miał 75 lat.

Kilka dni temu odszedł wybitny trener i założyciel klubu KS Podlasie Białystok - Janusz Kuczyński. Wychował on wiele pokoleń zawodników, w tym m.in. Kamilę Lićwinko - rekordzistką Polski w skoku wzwyż. Jako zawodnik reprezentował kilka białostockich klubów m.in. Spartę i Jagiellonie. Nie odniósł jednak większych sukcesów. Lepiej szło mu przekazywanie innym. Miał 85 lat.

W kwietniu zmarł  trener Jan Bułkowski, osoba zasłużona dla lekkiej atletyki na opolszczyźnie, wychowawca medalistów Mistrzostw Polski, reprezentantów kraju oraz uczestników Mistrzostw Świata i Europy w kategoriach młodzieżowych na 100m i 1500m. Do najbardziej utalentowanych zawodników można zaliczyć Grażynę Syrek (olimpijka z Igrzysk Olimpijskich w  Atenach) oraz Artura Zalewskiego (reprezentanta Polski w Mistrzostwach Świata i Europy w biegu na dystansie 1500 m).

Także w kwietniu pożegnaliśmy zasłużonego trenera Kazimierza Kossowskiego, wychowawcę medalistów mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych z regionu radomskiego, a także Bartłomieja Głowackiego, który w latach 2001 – 2005 pełnił funkcję sekretarza generalnego PZLA. W marcu na wieczny spoczynek odszedł Ryszard Gądek, trener Budowlanych Częstochowa, pierwszym trener m.in. Małgorzaty Kapkowskiej-Rydz, dwukrotnej olimpijki i brązowej medalistki halowych mistrzostw Europy w biegu na 1500m.

W lutym zmarła Czesława Mentlewicz, biegaczka długodystansowa, która zdobywała medale mistrzostw Polski (seniorek) w latach 1983-1995 aż na ośmiu dystansach, od 1500 m do maratonu. W styczniu pożegnaliśmy trenera Stanisława Gano, kętrzynianina, wychowawcę m.in. przeszkodowca Damiana Czykiera.

W październiku Klub Maratończyk Team Szczecin poinformował o śmierci 66-letniego Jerzego Ochoty. Doświadczony biegacz swoją przygodę zaczynał jeszcze w latach 80., wcześniej uprawiał kajakarstwo. W środowisku był dobrze znany i podziwiany przez młodszych kolegów, którzy często na fali mody zaczynali przygodę z bieganiem. Na klubowej stronie czytamy, że do 2008 roku pokonał 90 000 km i wystartował w ok. 1200 zawodach. Jego rekord życiowy na 10 km wynosił 33:28 z 1995 roku.

Tragedia podczas Testu Coopera w Świnoujściu. „Pozostaje ufać biegaczom”

W tym roku pożegnaliśmy też Wojciecha Czerepaka, biegacza z Tarnobrzega, który od kilku lat zmagał się z nowotworem przełyku. Na jego leczenie prowadzone były zbiórki i licytacje m.in. podczas Biegu Siarkowca. Niestety mimo, że choroba była wcześnie wykryta, to nie udało się z nią wygrać. Biegacz reprezentował grupę biegową Witar.

Tragicznie dla 71-letniego mieszkańca Warszawy zakończył się start w Wielkim Finale Garmin Iron Triathlonu w Augustowie. Sportowiec zasłabł podczas etapu pływackiego i mimo wielominutowej reanimacji, zmarł. W listopadzie 2017 r. zmarła nagle Magdalena Mielnik - reprezentantka Polski w triathlonie. Miała zaledwie 26 lat.

Augustów: Nie żyje triathlonista

Nie żyje reprezentantka Polski w triathlonie

W lipcu biegowa społeczność północnego Mazowsza opłakiwała tragiczną śmierć Marcina Kłoszewskiego, zawodnika Klubu Biegacza im. Piotra Sękowskiego w Płońsku. 25-latek miał wypadek samochodowy. Szybko trafił do szpitala, ale funkcje życiowe udało się utrzymać tylko przez 24 godziny. Ku jego pamięci zorganizowano później memoriałowy bieg.

Tragiczny tydzień w Płońsku. Nie żyje biegacz

W sierpniu smutne wieści napłynęły z Hińczowej Turni w Tatrach Słowackich. Zginął tam Wojciech Czarny, wspinacz i biegacz, rekordzista grani Tatr Zachodnich. Prawdopodobną przyczyną śmierci był obryw skalny.

Rekordzista Głównej Grani Tatr Zachodnich nie żyje

W lutym w wypadku samochodowym zginął zwycięzca półmaratonów w Śremie i Białymstoku z 2015 r. - Francis Kiplagat. Miał 28 lat.

Wygrywał w Białymstoku i Gdańsku. Zginął w wypadku

Także w wypadku samochodowym zginął Nicholas Bett - mistrz świata w biegu na 400 m ppł z 2015 roku. Kenijczyk miał zaledwie 28 lat.

Nie żyje były mistrz świata w biegu na 400 m ppł.

W grudniu 2017 r. w tragicznych okolicznościach zginęła maratonka Zenash Gezmu. Etiopka została zamordowana w swoim domu we Francji, prawdopodobnie uderzona tępym narzędziem i uduszona. Na treningu biegowym śmierć spotkała zwyciężczynię maratonu w Rochester - Jill Jacket. W lipcu zginął Saman Kunont. Były komandos, biegacz i triathlonista był członkiem ekipy ratującej 12 chłopców uwięzionych w jaskini Tham Luang.

Słynny Paul Koech nie żyje

Nie żyje etiopska maratonka

Nie żyje zwyciężczyni maratonu w Rochester

W marcu zmarła malezyjska ultramaratonka Evelin Ang, która została potrącona przez samochód. Do wypadku doszło na trasie Klang City International Marathon, gdy samochód wjechał w troje biegaczy. Biegaczka pełniła tam rolę pacemakera. Doznała złamania podstawy czaszki i krwotoku z mózgu.

Zmarła ultaramaratonka potrącona na trasie biegu

2018 r. okazał się tragiczny dla dwóch uczestników maratonu w Cardiff, uczestnika półmaratonu w kolumbijskim Medellin i biegu na 10 km w Hong Kongu. 

Pechowy półmaraton w Kolumbii. Nie żyje biegacz

Nie żyje dwóch uczestników Cardiff Half Marathon

Nie żyje uczestnik biegu na 10 km w Hong Kongu

W kwietniu zmarł prof. Hiroaki Tanaka - twórca slow joggingu.

Zmarł twórca slow joggingu. Odwiedzał chętnie Polskę

W październiku, w wieku 94 lat zmarła Hariette Thomson -  najstarsza kobieta na świecie, która ukończyła maraton i półmaraton. 

Zmarła najstarsza maratonka świata

W marcu zmarł słynny Roger Bannister – pierwszy człowiek, który złamał granice 4 minut w biegu na 1 milę. Brytyjczyk cierpiał na chorobę Parkinsona. Przeżył 88 lat. Z kolei we wrześniu zmarła zapomniana rekordzistka Diane Leather - pierwsza kobieta, która pobiegła 1609 m poniżej 5 minut. Miała 85 lat. Dla wielu jest pionierką szybkiego biegania kobiet.

Nie żyje Sir Roger Bannister. Pierwszy złamał 4 minuty na milę

Zapomniana rekordzistka. Nie żyje Diane Leather

W grudniu 2017 r. zmarł  biegacz i trener Michał Wójcik. Zdobył pięć medali mistrzostw Polski seniorów. W 1969 ustanowił nadal aktualny rekord Polski w biegu na 30 000 m – 1:35:44. W 1969 zajął siódme miejsce na ME (2:23:36). Przeżył 81 lat. 

Nie żyje znakomity maratończyk i trener Michał Wójcik

Niech spoczywają w pokoju!

RZ







Dziękujemy za przesłanie błędu