Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 stycznia. Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana
11/02/2018 - 23:00

Gotowanie jest i zdrowsze i tańsze niż fast food

Zdrowa dieta kojarzy się z nadmiernymi wydatkami, z kolei częste jedzenie posiłków typu fast food przypisane jest osobom o niższych dochodach i niższym wykształceniu. Tymczasem badania przeprowadzone w Waszyngtonie obalają obydwie te tezy.

Badania przeprowadził jeden z czołowych amerykańskich profesorów zajmujących się problemem otyłości, urodzony w Warszawie, Adam Drewnowski. Jego zespół przeanalizował jadłospisy 437 dorosłych osób, oceniając zawartość tygodniowego menu w oparciu o Indeks Zdrowego Odżywiania (The Healthy Eating Index – HEI) i dzieląc jedzenie na te, przegotowane w domu i te zjedzone na mieście lub kupione na wynos.

HEI mierzy zgodność diety z amerykańskimi rekomendacjami i przyznaje punkty za obecność warzyw, owoców, nabiału, pełnego ziarna itd. Słabością zebranych danych był fakt, że zostały oparte na pamięci uczestników badania, którzy spisali wszystko, co jedli w ciąg tygodnia.

Wnioski z analizy danych są takie, że gotowanie w domu nie zależy od dochodu i wykształcenia. Częściej w domu gotowały większe rodziny z dziećmi i osoby bezrobotne. Na drodze do przygotowywania domowych posiłków stał deficyt czasu.

Natomiast domowa dieta była zdecydowanie zdrowsza od tego, co można zamówić poza domem. Dieta osób gotujących trzy razy w tygodniu uzyskuje indeks HEI na poziomie 65. Jeśli gotują sześć razy w tygodniu, to HEI wynosi już 75.

Co ciekawe, domowe jedzenie, które oznacza mniej cukru, mniej kalorii i tłuszczu, nie jest droższe od fast foodu, a nawet gotowanie, obniża poziom ogólnych wydatków na żywność w gospodarstwie domowym. Jeśli więc planujecie na wiosnę jeść zdrowo, to warto zacząć od gotowania domowych posiłków.

IB źródło

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.


Dziękujemy za przesłanie błędu