Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
14/08/2020 - 07:05

Najlepsze szlaki (4). A może z Beskidu Sądeckiego w Pieniny...

Górskie wędrówki smakują najlepiej. Pieniny, którymi zachwycamy się wiosną, kiedy kwitną łąki, swoim urokiem zachwycają też latem. Aktywni Sądeczanie wiedzą jednak, że w trakcie upałów warto jednak wybierać ocienione miejsca.

Nasz przewodnik Adam Sobczyk, prezes sądeckiego oddziału PTTK start wędrówki wyznacza w Krościenku:     

Z rynku podążamy ul. Jagiellońską w kierunku Nowego Targu. Po przemierzeniu odległości około 300 metrów skręcamy w lewo w ulicę Trzy Korony. Podążamy szlakiem koloru żółtego. Podchodzimy do góry, mijając po drodze podworską kaplice św. Rocha. Zostawiamy ostatnie zabudowania i dochodzimy do metalowego krzyża, skąd roztacza się ładny widok na Krościenko, Beskid Sądecki i Gorce.

Idziemy grzbietem, zwanym Toporzyska. Po chwili widzimy odbiegający w lewo szlak na Czertezik, ale podążamy dalej szlakiem koloru żółtego. Idąc przez las dochodzimy do polany Stolarzówka, nad którą wznosi się Bajków Groń (720m).

Przeczytaj też:  Najlepsze szlaki Beskidów: Z Piwnicznej do Rytra, pasmem Jaworzyny Krynickiej

Dalej, częściowo lasem, wędrujemy do polany Wymierki, gdzie natrafiamy na szlak niebieski, który wspólnie z żółtym podąża naszą trasą. Dochodzimy do górnego biegu Pienińskiego Potoku, który oddziela masyw Trzech Koron od grani Pieninek z Sokolicą.

Docieramy do polany Limierczyki. Tam szlak niebieski odbiega w lewo. Podchodzimy szlakiem żółtym na przełęcz Szopka nazywaną też Chwała Bogu.

Szlak żółty biegnie w dół wąwozem Szopczańskim do Sromowiec Niżnych. My natomiast skręcamy w lewo i podążamy na Trzy Korony. Stosunkowo stromym podejściem osiągamy przełęcz Siodło (960m) u podnóży Okrąglicy, najwyższej turni Trzech Koron (982 m). Czas przejścia z Krościenka do tego miejsca to około 2,5 godz.

Przeczytaj też  Z Piwnicznej na Niemcową i do Rytra

Kiedy wejdziemy na tak zwany Glorietkę, otwiera nam się rozległa panorama. Widzimy Beskid Wyspowy, Sądecki, Gorce, Pieniny, Magórę Spiską, a przede wszystkim Tatry.

Podążamy szlakiem koloru niebieskiego, obniżając się na polanę Kosarzyska i pod Ostry Wierch. Dochodzimy do Zamkowej Góry (801m), gdzie znajdują sie ruiny Zamku Pienińskiego związanego z postacią św. Kingi. Z Zamkowej Góry wędrujemy lasem jodłowo-bukowym (dawna puszcza pienińska) i przekroczywszy jar Hulińskiego Potoku dochodzimy ponownie do Polany Wyrobek i Limierczyki, gdzie trafiamy na szlak żółty.

Podążamy w dół trasą nam już znaną i przekroczywszy ponownie Pieniński Potok docieramy do Polany Wymiarki, gdzie szlak niebieski odchodzi granią Pieninek na Sokolicę i do Szczawnicy, a żółty zbiega do Krościenka.

Tu podejmujemy decyzję czy zadowalamy się zejściem do Krościenka, wtedy czas przejścia całej trasy to około 5 godzin, czy szlakiem niebieskim, granią Pieninek przez Czerteż i Czertezik wędrujemy do przełęczy Mały Sosnów, skąd szlakiem koloru zielonego zejdziemy do Krościenka z możliwością podejścia z przełęczy na Sokolice 747m. Czas przejścia tego wariantu łącznie to około 6.5godzin.

Zobacz też:  dołącz do Aktywnych Sądeczan, prześlij nam swoje zdjęcia

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 

(ami), fot własne







Dziękujemy za przesłanie błędu