Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
28/02/2019 - 11:45

Jerzy Giza, laureat konkursu im. Ks. Prof. B. Kumora w kategorii „Sądecki Autor"

Jerzy Giza, profesor oświaty, poeta, publicysta historyczny, autor licznych artykułów i książek. Wnuk generała Józefa Gizy został tegorocznym laureatem VII edycji konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor”. Sądeczanin z urodzenia, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu otrzymał nagrodę za całokształt twórczości.

Jerzy Giza już raz odbierał Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora podczas IV edycji konkursu, która odbyła się w 2015 roku. Wówczas zdobył ją za wydaną w tymże roku książkę pt. „Sądecki garnizon i jego żołnierze 1918-1922”.

Jerzy Giza jest sądeczaninem, ale mieszka w Krakowie. W tym roku znalazł się w gronie dziewięciu osób nominowanych do nagrody konkursu w kategorii „Sądecki Autor”. Część z nich może pochwalić się już bardzo bogatym dorobkiem pisarskim i wieloma wydanymi publikacjami.

Podczas tegorocznej Gali konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora emocje sięgnęły zenitu, gdy przyszedł czas na ogłoszenie laureatów.

Zaszczytny tytuł w kategorii „Sądecki Autor” powędrował w tym roku do Jerzego Gizy. Sam laureat był kompletnie zaskoczony, gdy usłyszał wyczytywane swoje nazwisko.

Laudację na temat laureata wygłosił Leszek Zakrzewski, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Nowym Sączu.

- Bardzo się cieszę, drogi autorze, że kapituła konkursu doceniła Twoją drogę twórczą. Jaki jest przepis, aby zostać „Sądeckim Autorem” w tym prestiżowym konkursie? To, że pochodzi się z Nowego Sącza nie wystarczy. Trzeba mieć porządne wychowanie patriotyczne. Jerzy całe życie to udowadniał między innymi w swojej działalności niepodległościowej, w konspiracji. Jest on pomysłodawcą i inspiratorem nowoczesnego szkolnictwa, twórcą Społecznej Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego. Przez całe życie kultywował i kultywuje tą świetlaną postać w dziejach naszego narodu. Do przepisu na „Sądeckiego Autora” potrzebne jest również odpowiednie podejście do tematyki. O czym nie pisałby Jerzy, to zawsze dotyczy to Nowego Sącza i spraw sądeckich. Miłość do małej ojczyzny, choć nie lubię tego słowa, do swojego regionu, krainy, z której się wywodzi. Wszystko to w jego opracowaniach jest. Jest autorem pionierskich publikacji. Godna nagroda idzie w godne ręce. Jeszcze raz gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Jerzego Gizę do tegorocznej nagrody w konkursie im. Ks. Prof. Bolesława Kumora zgłosiło właśnie Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Nowym Sączu.

- Pragnę serdecznie podziękować kapitule konkursu i jego przewodniczącej za docenienie mojego skromnego dorobku pisarskiego związanego z historią naszego miasta - mówił laureat. Dziękuję też czytelnikom Sądeczanina, którzy uznali moją skromną osobę za godną tego wyróżnienia, co jest dla mnie równie ważne. Na swojej drodze życia spotkałem pięknych, kolorowych ludzi, od których wiele się nauczyłem, którym wiele zawdzięczam.

To, że stoję tutaj na tej scenie jest ich zasługą. Przyjeżdżając na tę galę zupełnie się nie spodziewałem, że otrzymam nagrodę. Rok, który minął, był rokiem szczególnym dla Polski, dla Nowego Sącza i liceum, z którego się wywodzę, dlatego postanowiłem napisać książkę, która została zgłoszona w tym roku do tego konkursu w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” - tłumaczył Jerzy Giza. – Musimy podchodzić z pietyzmem do rzeczy symbolicznych, które wymagają od nas refleksji i przywrócenia.

Laureat w kategorii „Sądecki Autor” otrzymał statuetkę przedstawiającą Ks. Prof. Bolesława Kumora oraz czek na 5 tysięcy złotych.

[email protected], fot. IM, ES, DSZ.









Dziękujemy za przesłanie błędu