Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
28/03/2019 - 08:15

Seminarium "O zdrowiu Sądeczan" Od onkologii do niedosłuchu

Onkologia i słuch i ubezpieczenia społeczne, to wiodące zagadnienia seminarium „O zdrowiu Sądeczan". Konferencyjna sala pęka w szwach.

Seminarium o zdrowiu cieszy się od lat olbrzymim zainteresowaniem Sądeczan. Ma już grono stałych uczestników. Odbywa się pod patronatem medialnym portalu Sądeczanin.info i miesięcznika Sądeczanin.

Dzisiaj sala im. Romana Sichrawy w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” wypełniła się do ostatniego miejsca. Nie zabrakło ludzi młodych i w starszym wieku. Seminarium otworzył Jerzy Bochyński, wiceprezes Fundacji Sądeckiej iTomasz Kowalski, redaktor naczelny portalu Sądeczanin.info i miesięcznika Sądeczanin.

Do Nowego Sącza, by wziąć udział w tej konferencji, przyjechali specjaliści z różnych dziedzin medycyny, dyrektorzy szpitali i placówek medycznych, lekarze praktycy, a także urzędnicy odpowiedzialni za organizację służby zdrowia w Małopolsce.

Była to niepowtarzalna okazja do posłuchania bardzo ciekawych wykładów, rozmów i dyskusji. W tym roku tematyka jest zróżnicowana. Ujęto ją w kilku blokach tematycznych. Zagadnieniami wiodącymi są te dotyczące profilaktyki oraz innowacyjnych terapii onkologicznych w kontekście wyzwań i szans dla pacjentów, czy zagadnienia związane chociażby transformacji cyfrowej służby zdrowia - e - recepta, e - skierowanie.

Prelegentami są autorytety z różnych dziedzin medycyny z całej Polski, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W ciekawej dyskusji o innowacyjnych terapiach onkologicznych, która właśnie się zakończyła wzięli udział m. in. Alicja Uszyńska - Osowska, główny specjalista w Wydziale Refundacyjno-Analitycznym w Departamencie Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia, Elżbieta Fryźlewicz - Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie, prof. nadzw. dr hab. n. med. Maciej Modrzejewski, specjalista chirurgii onkologicznej w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, a także lek. med. Robert Bakalarz, kierujący oddziałem Onkologii Klinicznej Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.

W tym roku zaszczycił nas swoją obecnością  prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński, światowej sławy specjalista, dyrektor Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach.

Obecnie prof. Henryk Skarżyński mówi o tym o jak ważne są palpacyjne badania dzieci w wieku szkolnym, o występowaniu wad słuchu i o tym, jak, jak niezwykle istotna jest profilaktyka.

- Musimy kształtować postawy prozdrowotne - mówi prof. Henryk Skarżyńki. - Jeśli tak będziemy postępować, to inwestujemy we własny kapitał zdrowotny.

Zdaniem profesora w Polsce na dobrym poziomie jest dostęp do badań profilaktycznych i do najnowszych technologii w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

On i towarzyszący mu inne autorytety medyczne, a także dyrektorzy szpitali będą poruszali m.in. niezwykle ważkie problemy niedosłuchu.

Teraz rozpoczyna się kolejny panel dotyczący zdrowego powrotu do pracy za sprawą prowadzonej przez ZUS rehabilitacji leczniczej. W dyskusji biorą udział: Krzysztof Saczka, dyrektor Oddziału ZUS w Nowym Sączu, lek. med. Agnieszka Broda, NZOZ Remedium w Nowym Sączu i Anna Ziółko, p.o., dyrektor personalny firmy NEWAG w Nowym Sączu

- ZUS robi wszystko, żeby zahamować wysyp rencistów. Tych, którzy pracują, ale zdrowie im szwankuje, chce wysyłać do sanatorium. W sytuacji, kiedy w polskiej służbie zdrowia na wszystko trzeba czekać, trudno uwierzyć, że  skierowanie do kurortu można dostać w ciągu jednego, dwóch miesięcy, a  kilkunastu dni i, że  pobyt w sanatorium jest darmowy - mówi Krzysztof Saczka, dyrektor Oddziału ZUS w Nowym Sączu. - Wydaje się ciągle  niewielu pracowników wie o tym że może skorzystać z takiej możliwości.

Liczba osób, które korzystają z rehabilitacji prowadzonej przez ZUS systematycznie rośnie. Ubezpieczeni mogą skorzystać z rehabilitacji w profilach: narządu ruchu, układu oddechowego, onkologii gruczołu piersiowego, psychosomatyki, układu krążenia, narządu ruchu we wczesnych stanach po wypadkach, narządu ruchu  w systemie ambulatoryjnym, układu krążenia, w tym monitorowanego telemedycznie w systemie ambulatoryjnym.

Z roku na rok rośnie skuteczność rehabilitacji leczniczej ZUS. Już blisko połowa osób, które z niej skorzystały, wraca do aktywności zawodowej. Dla porównania, jeszcze w 2006 roku było to nieco ponad 28 proc., a w 2012 roku – ok. 38 proc.

Niezwykle ciekawe zapowiada się również kolejny panel poświęcony: transformacji cyfrowej służby zdrowia - e - recepcie i e - skierowaniu. Ten panel właśnie się rozpoczyna. Naszymi panelistami są: Lidia Zelek, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, Sławomir Kmak, dyrektor szpitala w Krynicy-Zdroju, lek. med. Bogdan Baczyński, dyrektor NZOZ "Lekarz Rodzinny" w Kasinie Wielkiej, Janina Kin, dyrektor aptek "Ela - Med" s.c.

- Ministerstwo Zdrowia wybrało do testowania tego pilotażowego programu właśnie nasz szpital jako jedyny na Sądecczyźnie. Oprócz tego także kilkanaście aptek na terenie powiatu nowosądeckiego (Tylicz, Stróże, Ptaszkowa, Rytro, Piwniczna-Zdrój, Nawojowa, Muszyna, Łabowa i Grybów) oraz kilka w Nowym Sączu. W samej Krynicy takich aptek było też kilka - mówi  Sławomir Kmak, dyrektor szpitala w Krynicy-Zdroju. Program ministerialny był realizowaliśmy przez dwa miesiące - od września do końca listopada ubiegłego roku. Na taki okres obowiązywało porozumienie podpisane z Ministerstwem Zdrowia. Wynik pilotażu nie był zły. Nie było uwag, że ten system nie mógłby zadziałać.

Dyrektor Sławomir Kmak zaznaczył, mając już doświadczenia z pilotażowego programu zaznaczył, że wprowadzenie systemu e - recepta będzie dużo bardziej skomplikowane, niż e - zwolnienie o niezdolności do pracy. Podobne obawy wyraził w przypadku e - skierowania.

- E - skierowanie będzie ustawiało pacjentów w kolejce - dodaje dyrektor Kmak. - To skierowanie nie sprawi, że znikną kolejki do lekarzy. Mogą pojawić się problemy. Kolejki skrócą się, gdy pacjenci przestaną chorować.

Szerzej o poszczególnych panelach będzie można przeczytać w kolejnych relacjach z seminarium  „O zdrowiu Sądeczan”.

Rozpoczyna się właśnie organizowany po raz czwarty plebiscyt pod nazwą: „Twój sądecki lekarz rodzinny” i „Przychodnia zdrowia przyjazna pacjentowi”. Jest to wydarzenie towarzyszące seminarium "O zdrowiu Sądeczan". Na najlepszego lekarza rodzinnego i przychodnię przyjazną pacjentowi głosowali Czytelnicy naszego portalu. W tym roku do plebiscytu zostało nominowanych 15 lekarzy rodzinnych oraz 8 przychodni z Nowego Sącza i Sądecczyzny. Już za chwilę poznamy tegorocznych zwycięzców.

Tytuł "Twój lekarz rodzinny" zdobyła lek. med. Teresa Śliwa z NZOZ "Lekarz Rodzinny" z Piwnicznej - Zdroju, a tytuł "Przychodnia Zdrowia przyjazna pacjentowi" zdobył Samodzielny Publiczny Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Muszynie.

Warto dodać, że obok przysłuchiwaniu się wykładom i dyskusjom, a także możliwości zadawania pytań, goście mają okazję obejrzeć stoiska wielu wystawców, porozmawiać, a także spróbować zdrowych i ekologicznych produktów.

Seminarium „O zdrowiu Sądeczan” odbywa się  w Małopolskim Centrum Kultury "SOKÓŁ" w Nowym Sączu. Zapraszamy do sali im. Romana Sichrawy. Seminarium wystartowało o godz. 10.

Poniżej przedstawiamy tegoroczną tematykę konferencji

Program VIII Seminarium „O zdrowiu  Sądeczan”

10.00-10:05   Rozpoczęcie konferencji, powitanie gości

10:05-10:55  Profilaktyka oraz innowacyjne terapie onkologiczne -wyzwania i szanse dla pacjentów - panel dyskusyjny

Moderator: Jerzy Bochyński, Wiceprezes Fundacji Sądeckiej

prof. nadzw. dr hab. n. med. Maciej Modrzejewski- specjalista chirurgii onkologicznej w Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie, wykładowca PWSZ w Nowym Sączu
lek. med. Robert Bakalarz, kierujący Oddziałem Onkologii Klinicznej Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w  Nowym Sączu
Krystyna Kronenberger,  Prezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Amazonek
Bożena Kiemystowicz, Prezes Stowarzyszenia Europa Donna
Małgorzata Kuśmierkiewicz, Dyrektor Wydziału Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej

10:55-11:05  Populacyjne badania dzieci szkolnych podstawą powszechnej profilaktyki zdrowotnej - prof. dr hab. n.   

med. Henr Skarżyński, Dyrektor Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach -  prezentacja

11:05-11:55  Samorządowy Program Polityki Zdrowotnej i możliwości jego finansowania– panel dyskusyjny

Moderator: Ewa Stachura, dziennikarz portalu i miesięcznika Sądeczanin

Paneliści:

prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński, dyrektor Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach
Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
lek. med. Przemysław Jarmoliński- prezes Przychodni Specjalistycznej „Słyszę” w Nowym Sączu
Anna Czech, Poseł na sejm RP, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Łukasza w Tarnowie
Marta Mordarska – dyrektor Oddziału Małopolskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
dr m. med. Anna Prokop-Staszecka, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie
Sylwia Grzesiak, dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

11:55-12:05  „SŁUCHMED – tradycja, doświadczenie, nowoczesność”, Marcin Bielatowicz, dyrektor Regionu -prezentacja

12:05-12:15  Przerwa kawowa

12:15-12:50 Zdrowy powrót do pracy za przyczyną prowadzonej przez ZUS rehabilitacji leczniczej -

Krzysztof Saczka, dyrektor Oddziału ZUS w Nowym Sączu
lek. med. Agnieszka Broda, NZOZ Remedium
Anna Ziółko, p.o. dyrektor Personalny firmy NEWAG S.A.

12:50-13:00    "Polskie e-wdrożenia w ochronie zdrowia",  Agnieszka Kister, dyrektor Departamentu e-Zdrowia w Ministerstwie Zdrowia - prezentacja

13:00-13:40   Transformacja cyfrowa służby zdrowia – e-recepta, e-skierowanie- panel dyskusyjny         

Moderator: Tomasz Kowalski, redaktor naczelny portalu i miesięcznika Sądeczanin

Paneliści:

Alicja Uszyńska - Osowska, główny specjalista w Wydziale Refundacyjno-Analitycznym w Departamencie Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia
Lidia Zelek, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu

lek. med. Bogdan Baczyński, dyrektor NZOZ "Lekarz Rodzinny"
Janina Kin, dyrektor aptek Ela-Med. S.C.
Sławomir Kmak, dyrektor SPZOZ Szpitala im. dr. J. Dietla w Krynicy-Zdroju

lek. med. Bogdan Baczyński, dyrektor NZOZ "Lekarz Rodzinny" w Kasinie Wielkiej

Janina Kin, dyrektor aptek "Ela - Med" s.c.

13:40-14:00  Gala Plebiscytu: „Twój sądecki lekarz rodzinny” i „Przychodnia zdrowia przyjazna pacjentowi”-ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów i nagród

14:00-14:15  Zakończenie seminarium. Losowanie nagród dla osób biorących udział w głosowaniu

 

[email protected], fot. IM, JM, RG

Seminarium "O zdrowiu Sądeczan"




W Małopolskim Centrum Kultury Sokół trwa VIII Seminarium „O zdrowiu Sądeczan”. Sala im. Romana Sichrawy w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” wypełniła się do ostatniego miejsca.






Dziękujemy za przesłanie błędu