Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
11/07/2018 - 17:25

Muzyka dawna czy serial "Korona królów"? Jak lepiej reklamować Stary Sącz?

11 lipca zaczyna się właśnie 40, jubileuszowy Festiwal Muzyki Dawnej w Starym Sączu. Dlaczego ta impreza jest wyjątkowa? O kulisach rozmawiamy z burmistrzem Jackiem Lelkiem. Przy okazji podpytujemy burmistrza czy gmina chce jakoś wykorzystać fakt, że Stary Sącz to jedno z miejsc akcji rosnącego w popularność serialu historycznego „Korona królów”.

Naszą rozmowę z burmistrzem Jackiem Lelkiem zaczynamy od informacji na temat tegorocznej, wyjątkowej edycji Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej.

- Inspiracją do utworzenia tego festiwalu dla pana Stanisława Gałońskiego i jego żony Bogny Gałońskiej, powodem dla którego zorganizowali festiwal w Starym Sączu były znalezione na początku lat siedemdziesiątych w archiwum starosądeckiego klasztoru najstarsze nuty wielogłosowego utworu odgrywane zresztą na początku każdego festiwalu czyli „Conductus omnia beneficia” – podkreśla burmistrz.

Już w XIII wieku gród św. Kingi był jednym z centrów kulturalnych tej części Europy. W tym roku organizatorzy chcą do tej tradycji nawiązać sposób szczególny - od 23 czerwca można tez zakupić monografię festiwalu wydaną specjalnie z okazji jubileuszu imprezy, którą w świat transmitować będzie radiowa dwójka.

Zobacz też: "Korona królów": dlaczego Stary ani Nowy Sącz nie promują się przy serialu?

A jeśli już jesteśmy przy średniowiecznej historii tego miejsca, to nie sposób nie wspomnieć o starosądeckich nawiązaniach w polskim serialu telewizyjnym „Korona Królów”. Czy to dobry potencjał na ogólnopolską reklamę gminy? Lelek z miejsca zastrzega, że najbardziej owe nawiązania dostrzegamy my sami, czyli mieszkańcy Sądecczyzny.

Korona królów

Oczywiście być może to właśnie serialowi cała Polska przypomni sobie, że w Starym Sączu pochowana jest wyjątkowa polska królowa – żona króla Łokietka, matka Kazimierza Wielkiego Jadwiga. Ale porównywanie roli Starego Sącza w serialu TVP do roli, jaką w innej produkcji telewizyjnej „Ojcu Mateuszu” odgrywa Sandomierz jest zdecydowanie na wyrost.

Więcej szczegółów na temat programu i atrakcji tegorocznego FMD na stronie festiwal.wstarymsaczu.pl i w naszym materiale filmowym.

A my przy okazji przypominamy w ślad za organizatorami, że uniwersalnym biletem wstępu na wszystkie koncerty jest program festiwalu w formie książeczki zawierający szczegółowe opisy koncertów oraz partie wokalne z tłumaczeniami na język polski, który należy okazać przy wejściu. Program można kupić w cenie 10 zł w Biurze Festiwalowym i przed każdym z koncertów.

ES [email protected]







Dziękujemy za przesłanie błędu