Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
27/11/2018 - 12:30

Zabójczy tlenek węgla znów atakuje. Jak się uchronić przed niebezpiecznym gazem?

Z roku na rok z powodu zatrucia tlenkiem węgla umierają ludzie. Niestety także na Sądecczyźnie w ubiegłym roku doszło do kilku tragedii. Jak zabezpieczyć się przed cichym zabójcą, jakim jest czad?

Zima zbliża się wielkimi krokami. Temperatura spada poniżej zera. Sezon grzewczy rozpoczął się już na dobre. W ostatnich tygodniach sądeccy strażacy coraz częściej są wzywani do sprawdzenia mieszkań na obecność tlenku węgla.

-Tlenek węgla powstaje w procesie niepełnego spalania. Zbyt mała ilość tlenu dopływa do paleniska i wtedy wytwarza się tlenek węgla. Jest to bardzo niebezpieczna substancja, ponieważ jest bezbarwna, bezwonna i nie ma smaku. Aby uniknąć zagrożenia zatrucia to przed sezonem grzewczym należy przeglądnąć urządzenia grzewcze, aby działały sprawnie oraz sprawdzić wentylację – tłumaczy Paweł Motyka, zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Do zatrucia tlenkiem węgla najczęściej dochodzi w mieszkaniach. Najbardziej niebezpiecznym miejscem jest łazienka. Tam są właśnie bardzo często zamontowane przepływowe podgrzewacze wody, ale do zatrucia czadem może dojść także wszędzie tam, gdzie odbywa się proces spalania.

- Wykrycie czadu w początkowej fazie umożliwiają czujniki tlenku węgla. Zachęcam, aby takie urządzenia kupować i montować szczególnie tam gdzie odbywa się proces spalania. Gdy już czujnik się odezwie trzeba poprosić o pomoc strażaków,  jak najszybciej przewietrzyć mieszkanie i ewakuować się na zewnątrz – dodaje strażak.  

Tam, gdzie nie ma czujników tlenku węgla, ludzie często są zabierani na obserwację do szpitala, tracą przytomność, a nawet i życie. Natomiast tam, gdzie są zamontowane czujniki, które zaalarmowały o obecności czadu w pomieszczeniu, nigdy jeszcze nie było potrzeby żeby kogoś zabierać do szpitala. Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla? Na początku są to nudności, wymioty, zawroty i bóle głowy, aż do utraty przytomności i śmierci. Nie wolno takich objawów lekceważyć.

RG [email protected] Film KS







Dziękujemy za przesłanie błędu