UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Ady, Wiwiany, Sylwiusza Wtorek, 28.07.2015

100-lecie sądeckiego harcerstwa, wystawa i wielka księga

*}
Kategoria: Wiadomości 18-10-2010, 07:58 czytane:

1677

 razy
komentarzy: 2

Trwają przygotowania do 100-lecia harcerstwa na Sądecczyźnie. Główne rocznicowe uroczystości odbędą się jesienią 2011 roku. Zaplanowano m.in. zorganizowanie retrospektywnej wystawy. Przygotowywana jest też „Wielka księga kadry ZHP na Sądecczyźnie”. Także nasz portal zamierza się włączyć w te działania. Uruchomimy specjalną podstronę poświęconą dziejom i współczesności tej organizacji.

Właściwie jubileusz już zainaugurowano pod koniec czerwca. Wtedy to młodzi i starsi druhowie z sądeckiego Hufca ZHP zebrali się w Kosarzyskach. W tym kultowym dla nich miejscu popłynęły dawne i całkiem nowe pieśni, którymi przeplatano wspomnienia. Do stanicy zaprosiła gości harcmistrz Maria Lorek, przewodnicząca Kręgu Seniorów ZHP „Szumiący Bór”. Przybyli liczni nestorzy z Nowego Sącza i okolic. Zagrała Orkiestra Dęta OSP z Piwnicznej-Zdroju.

Specjalny kominek przygotowała 4 Nowosądecka Drużyna Harcerska „Żar” z Piwnicznej-Zdroju (pod kierunkiem, drużynowej pwd. Ewa Żywczak i przybocznej phm. Moniki Kierczyńskiej). Przy płonących świecach młodzi harcerze przedstawili wybrane fakty z historii harcerstwa na Sądecczyźnie. To zaś zachęciło seniorów od wspomnień. O „swoim” ZHP opowiadali m.in.: 91-letnia Maria Zubkowa („Tatarzyna”, żona legendarnego dowódcy oddziału partyzanckiego AK mjr. „Tatara” – Juliana Zubka), Andrzej Zagata (szeryf Jeziora Rożnowskiego, przed laty komendant posterunku wodnego milicji, mówił o swoich harcerskich początkach w Piwnicznej), Edward Grucela (pedagog, muzyk i rzeźbiarz), Maria Lorek (instruktorka, emerytowana nauczycielka, przewodnicząca Kręgu Seniorów ZHP „Szumiący Bór”).

Przypomniano ludzi najbardziej zasłużonych dla sądeckiego harcerstwa, m.in. Olgę i Andrzeja Małkowskich (twórców polskiego skautingu), Zenona Remiego, Kazimierza Hełczyńskiego (budowniczych stanicy), Eugeniusza Pawłowskiego, Stanisława i Marię Bugajskich, Bronisławę Szczepańcówną i piwniczańską rodzinę Klehrów.

Wśród młodzieży przysłuchującej się opowieściom byli m.in. członkowie „Czarnej Jedynki” z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza, nawiązujący do tradycji 1 Nowosądeckiej Drużyny Skautowej im. Stefana Czarnieckiego, która powstała w roku… 1911. W organizację tego spotkania włączyły się m.in.: hm. Halina Ściórka, hm. Dorota Wolanin,  phm. Gabriela Kucharska i phm. Justyna Stachurska. A wszystkich harcerzy jak zawsze serdecznie ugościł szef stanicy pwd. Bartłomiej Fila, częstując wybornym żurkiem i ciastem.

*****

Z okazji jubileuszu instruktorzy Komendy Hufca im. Bohaterów Ziemi Sądeckiej w Nowym Sączu za naszym pośrednictwem kierują apel do swoich koleżanek i kolegów nie tylko z Sądecczyzny. Tekst zamieszczamy w całości.

Druhny i Druhowie

Drodzy Przyjaciele Sądeckiego Harcerstwa

W listopadzie 2011 roku będziemy obchodzić 100 rocznicę utworzenia w Nowym Sączu pierwszych drużyn harcerskich. Idea Baden Powella, przeniesiona na polskich grunt przez Andrzeja Małkowskiego, przez stulecie kształtowała charaktery i patriotyzm kolejnych pokoleń młodych Polaków. Pozwoliła, mimo wielu historycznych zawirowań, przechować w naszych sercach pamięć ważnych wydarzeniach i ocalić sens harcerskiego przyrzeczenia, którym zawarta jest wola służby Bogu i Polsce.

    Każdy z Was wpisał swój udział w historię stulecia harcerstwa na Sądecczyźnie pracując w gromadach zuchowych i drużynach harcerskich oraz uczestnicząc w obozach i biwakach.

Zwracamy się więc do Was z prośbą – WŁĄCZCIE SIĘ DO PRZYGOTOWANIA OBCHODÓW 100-LECIA HARCERSTWA NA SĄDECCZYŹNIE – poprzez udostępnienie zdjęć, kronik oraz innych pamiątek na wystawę organizowaną z tej okazji.

Wystawę planujemy zorganizować w galerii Małopolskiego Centrum Kultury, wspólnie z MCK „Sokół” w Nowym Sączu, Archiwum Państwowym w Nowym Sączu oraz Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.

Prosimy o kontakt wszystkich, którzy mogą udostępnić materiały na wystawę: adres e-mail: wystawa100@gmail.com, telefon 692-964-308.

Równocześnie z innymi działaniami, dla uczczenia rocznicy stulecia przygotowywana jest do publikacji WIELKA KSIĘGA KADRY ZHP na Sądecczyźnie w latach 1911-2011. Autorzy informują o planowanej publikacji i proszą osoby, które NIE WYRAŻAJĄ zgody na umieszczenie w księdze ich nazwisk o złożenie stosownej deklaracji do dnia 30 marca 2011 r. podnumerem telefonu 692-964-308 lub na adres e-mail nowysacz@zhp.pl.

Serdecznie dziękujemy za włączenie się do przygotowania do obchodów 100-lecia harcerstwa na Sądecczyźnie.

W imieniu KOMITETU OBCHODU:

Komisarz Wystawy: HM URSZULA GRZEGORCZYK

Redaktor Księgi Kadry: HM MARIA LOREK.

(PG)

Fot. PG, Jakub Śliwka, Beata Machowicz

Podziel się

Galeria

Komentarze