UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Adeliny, Erazma, Sobiesława Piątek, 28.08.2015

200 zł - o tyle wzrośnie świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawne dziecko

Kategoria: Wiadomości 25-03-2013, 10:15 czytane:

 razy
komentarzy: 5

Już nie 620 zł, a 820 zł - tyle będzie wynosić od 1 kwietnia świadczenie pielęgnacyjne dla rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy sprawują nad nimi całodobową opiekę. Docelowo za kilka lat ma ono osiągnąć wysokość płacy minimalnej. Podwyżka ta dotyczy około 200 osób w naszym mieście.

Na konferencji prasowej ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza z udziałem premiera Donalda Tuska, z ust szefa rządu padły zapewnienia o wzroście zasiłku dla rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy sprawują nad nimi całodobową opiekę. Obecnie otrzymują oni 620 zł świadczenia pielęgnacyjnego, jego wysokość jest niezależna od dochodu całej rodziny.

- Już w kwietniu zakładamy podwyżkę o 200 zł tej grupie, która jest w kategorii dzisiejszej 620 zł - cytuje słowa szefa rządu portal wyborcza.biz. Donald Tusk zaznaczył jednocześnie, że rodzice ci, którzy przez wzgląd na niepełnosprawność dziecka są zmuszeni do rezygnacji z jakiejkolwiek pracy zawodowej, powinni otrzymywać pomoc finansową od państwa, która choć w części rekompensowałaby utracone dochody w wyniku porzucenia lub nie podjęcia pracy zawodowej.

Kwietniowa podwyżka ma obowiązywać do końca 2013 r. Od początku 2014 r. rząd chce zwiększać wysokość świadczenia w taki sposób, by za pięć lat osiągnęło ono pułap płacy minimalnej.

Kto skorzysta z tej podwyżki? W skali kraju około 95 tys. rodziców dzieci niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy rezygnują z pracy lub jej nie podejmują z powodu opieki nad chorym dzieckiem. Po podwyżce świadczenie wynosić będzie 820 zł netto.

- Wszystko wskazuje na to, że od 1 kwietnia ta podwyżka będzie już obowiązywać - potwierdza Józef Markiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Sączu. - Ta kwota co roku ma zwiększać się o 200 zł po to, by w 2015 roku osiągnąć pułap 1600 zł brutto, a więc tyle, ile wynosi obecnie płaca minimalna - dodaje.

Osoba, którą opiekują się rodzice, z chwilą wprowadzenia uprawnień do tego świadczenia nie może przekroczyć 25. roku życia. Gdyby rodzice byli niezdolni do sprawowania opieki lub jeśli nie żyją, to uprawnienie do opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem można przekazać osobie faktycznie sprawującej opiekę, np. siostrze lub bratu.
- Takie świadczenie pielęgnacyjne pobiera na terenie naszego miasta około 200 osób - mówi Józef Markiewicz.

Zygmunt Gołąb 
Źrodło: wyborcza.biz, własne
Fot. MOPS

Podziel się

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Aby komentować artykuły na portalu należy zalogować się Zarejestruj się