UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Belindy, Bronisza, Idziego Wtorek, 01.09.2015

Góral z Łącka śpiewa, zabawia i przepowiada pogodę w Krynicy

*}
Kategoria: Wiadomości 07-02-2011, 07:56 czytane:

1553

 razy
komentarzy: 2

W krynickiej restauracji Jaworzyna odbywają się cykliczne imprezy folklorystyczne. Na posiadach spotkać można Władysława Baziaka, górala z Zabrzeży koło Łącka. Ten emerytowany nauczyciel chemii i biologii w wolnym czasie zajmuje się krzewieniem kultury ludowej z doliny Dunajca.

- W mojej rodzinie muzykowanie jest tradycją. Ojciec grał na basach w kapeli górali łąckich. Córka także śpiewa - mówi góral.

Władysław Baziak gra z pięcioosobowym zespołem na kuligach, biesiadach w Tyliczu i Muszynie. Trzy razy w tygodniu przyjeżdża do Krynicy, gdzie śpiewa głównie piosenki ludowe oraz zachęca do wspólnej zabawy turystów.

Tryska humorem, sypie anegdotami i kawałami o bacach. Tym wszystkim, którzy nie wiedzą, gdzie leży Łącko tłumaczy, że nad podziemną rzeką „Śliwowicą”. W ten żartobliwy sposób opowiada o wieloletniej tradycji wytwarzania tam popularnego trunku.

 Góral z Łącka potrafi też przepowiadać pogodę: - Jak gadają starzy górale, kiedy warszawka przyjeżdża do Krynicy, zawsze leje deszcz. Ale wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, że od czwartku przyjdzie ochłodzenie. Temperatura spadnie poniżej siedmiu stopni.

 Posiady będą trwać do końca lutego.

(MK)

Fot. (MK)

Podziel się

Galeria

Komentarze