UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Benona, Jowity, Szczęsnego Niedziela, 30.08.2015

Jak się palmy robi: wernisaż wystawy Michała Piotrowskiego

*}
Kategoria: Kościół i Religia 09-04-2011, 20:24 czytane:

652

 razy

Wczoraj (8 kwietnia) w Sądeckiej Bibliotece Publicznej miał miejsce wernisaż wystawy Michała Piotrowskiego „W cieniu wielkanocnych palm”. Autor na swoich fotografiach uwieńczył kilkunastotygodniową pracę palmiarzy z gminy Chełmiec, którzy pałają się tym zajęciem od pokoleń. Wystawę można oglądać do 26 kwietnia

Inspiracja do powstania wystawy wypłynęła z dwóch źródeł. - Dwa lata temu w Paszynie dokumentowałem twórców z tamtego regionu – wspomina Michał Piotrowski. - Podejrzałem jak tamtejsze panie robiły kwiaty bibułkowe. Podobnie wyglądało to w gminie Chełmiec, gdzie tradycja robienia tradycyjnych wielkanocnych palm jest kultywowana od pokoleń.

Na pomysł udokumentowania pracy palmiarzy z gminy Chełmiec wpadł tamtejszy GOK. Fotografie - w sumie 36 plansz - powstały od stycznia do Niedzieli Palmowej 2010 roku. Praca palmiarza zaczyna się bowiem już w zimie. - Potrzebnych jest dużo bibułkowych kwiatków, więc zaczynam je robić na początku roku – mówi Jolanta Żuchowicz z Rdziostowa, która pała się tym zajęciem od 13 lat. - W lecie zbieram potrzebne do wykonania palmy trawy, które potem trzeba wysuszyć. Sześciometrową palmę, która stawiana jest przy kościele, zaczynam robić we wtorek przed Niedzielą Palmową. W sobotę zanosimy ją do świątyni, co nie ukrywam , ze względu na jej gabaryty, bywa trudne.

Palma to dzieło wielu osób, stąd na zdjęciach można zobaczyć wspólnie pracujące rodziny oraz sąsiadów, a tradycja jej wykonywania przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Tak jest w rodzinie pani Elżbiety Żelasko, która pasję przejęła od swoich rodziców, a teraz zaraża nią własne dzieci. Palmy ich dzieła można podziwiać w każdą Niedzielę Palmową w bazylice w Nowym Sączu i w Marcinkowicach. 

Dodatkową atrakcją wczorajszego wernisażu były warsztaty, podczas których osoby zaprezentowane na fotografiach Michała Piotrowskiego wykonywały tradycyjne palmy, a także niezbędne do ich powstania kwiaty bibułkowe. Chętni sami mogli się przekonać ile ta praca wymaga cierpliwości i czasu. Palmy twórców z gminy Chełmiec będzie można zakupić w sali wystawowej sadeckiej biblioteki 11, 12 i 13 kwietnia.

Wystawa fotograficzna Michała Piotrowskiego „W cieniu wielkanocnych palm” była już prezentowana w krynickiej Pijalni Głównej i na zamku w Tropszynie koła Czchowa. Do 26 kwietnia można oglądać ją w sądeckiej bibliotece. W przyszłości będą mogli ją podziwiać mieszkańcy Podegrodzia i Bardejowa

 

(KB)

fot. KB

 

Podziel się