UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Dalii, Idy, Rocha Piątek, 04.09.2015

Dzień Edukacji: Wyróżnienia dla nauczycieli, dla uczniów wolne

Kategoria: Wiadomości 14-10-2013, 18:10 czytane:

 razy
komentarzy: 9

Kwiatki, akademie i życzenia, a dla wyróżniających się pedagogów nawet nagrody finansowe – dziś Dzień Nauczyciela. Przypadające na 14 października Dzień Edukacji Narodowej nie jest ustawowo wolnym od pracy dla około 650 tys. nauczycieli w Polsce. O jego przeznaczeniu decydują dyrektorzy placówek. – Żadnej straty z tego tytułu nie będzie – zapewnia wiceprezydent Bożena Jawor.

W sali im. Romana Sichrawy Małopolskiego Centrum kultury SOKÓŁ świętowano nowosądecki Dzień Nauczyciela. Mimo niżu demograficznego, zwolnień i dyskusji nad Kartą nauczyciela, przepełnionych klas i niższych subwencji oświatowych szkolnictwo w Nowym Sączu, jak zapewnia pani wiceprezydent, ma się dobrze.
Nieważna jest liczebność klas, ale troska z jaką pochyla się nauczyciel nad uczniem. To decyduje, jaki będzie rezultat wychowawczy – mówi Bożena Jawor, podkreślając bardzo wysokie wyniki egzaminów nowosądeckich uczniów oraz mniej dający się policzyć, ale najważniejszy – aspekt wychowawczy. Inaczej ma się sprawa, jeśli pod lupą znajdą się finanse.
Jeśli weźmiemy pod uwagę środki finansowe i przez ten pryzmat będziemy patrzeć, to oczywiście jest źle, ale to nie jest kwestia tylko oświaty sądeckiej, ale ogólnopolskiej. Subwencje są mniejsze niż potrzeby – mówi wiceprezydent, która nie widzi problemu w tym, że 14 października jest na ogół dniem wolnym od pracy w nowosądeckich szkołach.
Przez to, że miałyby być dziś lekcje, nic by się nie zaoszczędziło. Jeśli nauczyciele nie przerobią tego dnia materiału, to przerobią go kiedy indziej. Jest w kalendarzu dodatkowa ilość dni wolnych, które dyrektor szkoły może zarządzić, kiedy je wykorzystać, np. kiedy są matury, egzamin kompetencji. Jeżeli dyrektor zarządzi, żeby ten jeden dzień był wolny od nauki i pracy, to nie do końca jest także prawdą, bo są akademie w szkołach, spotkania z nauczycielami, Straty z tego tytułu, żadnej nie będzie – podsumowuje wiceprezydent Nowego Sącza.
W związku ze Świętem Komisji Edukacji Narodowej 62 nauczycieli ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych otrzymało Nagrody Prezydenta Miasta w wysokości 2,5 tys. zł brutto (lista TU). Dla nauczycieli i licznie zebranych gości, wśród których nie zabrakło parlamentarzystów Ziemi Sądeckiej, program artystyczny przygotowali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego pod opieką Barbary Porzucek.

(JB)
Fot. JB

Podziel się

Galeria

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Aby komentować artykuły na portalu należy zalogować się Zarejestruj się