UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Belindy, Bronisza, Idziego Wtorek, 01.09.2015

Lekarz, którego odsunięto w Limanowej dyżuruje w sądeckim SOR

Kategoria: Wiadomości 16-05-2013, 11:58 czytane:

 razy
komentarzy: 6

Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 41-letniego mężczyzny, który pod koniec kwietnia dwukrotnie został odesłany ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Limanowej, po czym zmarł w ośrodku zdrowia w Laskowej. Lekarz, który w tym dniu limanowskim SOR-e pełnił dyżur i po wykonaniu podstawowych badań odesłał pacjenta do domu pracuje obecnie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Nowym Sączu.

10 maja br. nowotarska prokuratura wszczęła śledztwo w głośnej sprawie śmierci 41-letniego mieszkańca Laskowej. Przypomnijmy, że pacjent pod koniec kwietnia br. dwukrotnie trafił do szpitalnego oddziału ratunkowego w Limanowej, bo źle się czuł. Tam go dzień po dniu hospitalizowano. Czytaj: Region:Nagły zgon 41-latka. Sprawę bada policja i prokuratura i Dwa razy wypisali go ze szpitala. Zmarł w ośrodku zdrowia.
- Pacjent po diagnostyce i obserwacji, z braku wskazań medycznych został odesłany do domu – mówił naszemu portalowi kilkanaście dni temu lek. med. Mariusz Bobula, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Powiatowego w Limanowej.
W domu 41-latek dalej się źle czuł. 23 kwietnia zgłosił się do Ośrodka Zdrowia w Laskowej, gdzie zasłabł i przewrócił się. Reanimacja mężczyzny trwała długo. Niestety pacjent zmarł.
Mężczyzna osierocił żonę i pięcioro dzieci. Sekcja zwłok 41-latka przeprowadzona w Zakładzie Medycyny Sądowej w Krakowie wykazała, że przyczyną śmierci mężczyzny, jak wynikało ze wstępnych ustaleń biegłych był tętniak rozwarstwiający aorty. Badanie EKG, które pacjent miał wykonane w szpitalu w Limanowej nie wykazały nieprawidłowości. Czytaj: Tętniak aorty zabił 41-letniego pacjenta odesłanego ze szpitala.
Dzień po śmierci laskowianina dyrekcja Szpitala Powiatowego w Limanowej odsunęła od pracy lekarza, który 22 kwietnia pełnił dyżur w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i odesłał pacjenta do domu.
Później okazało się, że na wspomnianym lekarzu ciążył roczny zakaz wykonywania zawodu, po tym jak w 2011 r. został skazany przez sąd na półtora roku więzienia w zawieszeniu jej wykonania na trzy lata za fabrykowanie dokumentacji medycznej, czego dopuścił się w 2009 r. pracując w SOR Szpitala Wojewódzkiego w Tarnowie. Sąd orzekł też wówczas zakaz wykonywania zawodu na rok. Wyrok obejmujący także roczny zakaz wykonywania zawodu uprawomocnił się w lutym 2011 roku. Mimo to lekarz pracował w Limanowej. Za niezastosowanie się do wyroku Sąd Rejonowy w Limanowej w październiku 2011 r. skazał go na karę czterech miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata oraz karę grzywny w wysokości 600 złotych.
- Nie przesądzając o winie tego lekarza, dla dobra toczącego się postępowania, zdecydowaliśmy się najpierw na odsunięcie go od wykonywanych obowiązków, a następnie rozwiązanie umowy – przypomina Marcin Radzięta Szpitala Powiatowego w Limanowej. – Ten lekarz nie był zatrudniony u nas na umowę o pracę. Miał podpisaną umowę na pełnienie dyżurów, których z resztą było niewiele – dodaje.
Dyrektor zaznacza, że złożył obszerne wyjaśnienie w tej sprawie. Podkreśla, że lekarzowi nie zostały przedstawione żadne zarzuty, a wiele osób, już wydało na niego wyrok . Czytaj: Niech prokuratura ustali kto jest winien śmierci pacjenta.
Od stycznia br. wspomniany lekarz pracuje w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Nowym Sączu. Potwierdził nam to lek. Witold Górecki, ordynator SOR w Nowym Sączu.
- Ze wspomnianym lekarzem mamy podpisaną umowę kontraktową na świadczenie usług medycznych w naszym szpitalu od 1 stycznia br. – mówi ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Nowym Sączu. – To lekarz kontraktowy a, więc pracuje w zależności od potrzeb Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Jest to doświadczony specjalista z medycyny ratunkowej i pediatra. Cieszy się on nienaganną opinią. Nigdy nie było zastrzeżeń do jego pracy ani fachowości. Nie było także żadnych skarg na pracę tego lekarza od pacjentów. Kilka lat temu wspomniany lekarz pracował także na SOR-rze na umowie kontraktowej i także wówczas do jego pracy nie było żadnych zastrzeżeń.
Ordynator Witold Górecki potwierdza, iż wie, że wspomniany lekarz miał sprawę w sądzie.
- Miał sprawę w sądzie, kara została odbyta, więc nie ma podstaw do tego, aby nie podpisywać z nim umowy kontraktowej – dodaje szef sądeckiego SOR-u. – Jeszcze raz podkreślam to świetny fachowiec.
W samych superlatywach wypowiada się o tym specjaliście lek. Andrzej Fugiel, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu.
- Ubiegając się o posadę lekarza kontraktowego stanął on do konkursu, złożył stosowne dokumenty – mówi Andrzej Fugiel. – Został zakwalifikowany i wybrany. To lekarz z wieloletnim doświadczeniem, specjalista medycyny ratunkowej i pediatra. Pełni w naszym szpitalu dyżury w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w zależności od potrzeb tego oddziału. Jeśli chodzi o podejście do pacjenta, dbałość i staranność w wykonywaniu zawodu to jeden z lepszych specjalistów. To bardzo pozytywny człowiek. Z opinii innych lekarzy, z którymi pracuje, jak również ordynatora SOR do jego pracy nie ma żadnych zastrzeżeń.
Od kilku dni Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu prowadzi śledztwo w sprawie śmierci 41-letniego mieszkańca Laskowej.
- Prowadzone jest postępowanie w sprawie wstępnie nieumyślnego spowodowania śmierci – mówi Zbigniew Gabryś, zastępca prokuratura rejonowego w Nowym Targu. – Gromadzimy materiał dowodowy. Dysponujemy już wstępnymi wynikami sekcji zwłok zmarłego mężczyzny. Przyczyną jego zgonu był tętniak rozwarstwiający aorty. Oczekujemy na pełny protokół podsekcyjny. Po zgromadzeniu materiału, przesłuchaniu świadków, w tym lekarzy, którzy muszą być zwolnieni przez sąd z tajemnicy lekarskiej najprawdopodobniej będziemy zasięgać kompleksowej opinii medycznej biegłych jednego z kilku Uniwersytetów Medycznych w kraju.

(MIGA, ALF)
Fot. (BOS), arch. Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu

Podziel się

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Aby komentować artykuły na portalu należy zalogować się Zarejestruj się