UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Ignacego, Lodomiry, Romana Piątek, 31.07.2015

„Pułkownik-Ptak” – 351. premiera Teatru Robotniczego

Kategoria: Wiadomości 02-03-2014, 12:07 czytane:

 razy
komentarzy: 2

Inscenizacja dramatu Christo Bojczewa to najnowszy spektakl Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu. Reżyserii sztuki bułgarskiego dramaturga podjął doskonale znany aktor i reżyser, Tomasz Mędrzak.


Dyrektor Teatru TM („spadkobiercy” Teatru Ochota) to dobrze znany nowosądeckiej publiczności artysta, który od kilkunastu lat regularnie bywa tu podczas Jesiennego Festiwalu Teatralnego. Mędrzak przyjął propozycję Marty Jakubowskiej i podjął się wyreżyserowania przedstawienia wraz z Teatrem Robotniczym. I tak od końca sierpnia 2013 roku trwają próby do „Pułkownika-Ptaka”.
Sztuka Christo Bojczewa zyskała uznanie międzynarodowe i wystawiana była w ponad czterdziestu krajach. Specjalistą od dramatów Bułgara jest Tomasz Mędrzak. To właśnie inscenizację „Pułkownika-Ptaka” Tomasza Mędrzaka, której premierę oglądał w Teatrze Ochoty w maju 2004 roku, uważa za najlepszą. Po dziesięciu latach reżyser zdecydował się zrealizować przedstawienie z sądeckimi pasjonatami sztuki aktorskiej.
Moją największą ambicją była praca formą – mówi reżyser, który zadowolony jest z pracy z sądeckimi aktorami-amatorami. Dwa razy nawet, jak podkreśla, wzruszył się podczas prób.
Liczę na sądecką publiczność, że chce refleksyjnego teatru, nie tylko rozrywkowego. Tych bohaterów, których zobaczą na scenie, łatwo się nie zapomina. Ludzie inaczej spojrzą na konflikty wojenne czy sytuacje na Ukrainie, chorych ludzi. Teatr jest po to, żeby ludzie zmienili się na chwilę, zastanowili się i odnaleźli coś dla siebie – dodaje.
Jaki jest nowosądecki „Pułkownik-Ptak”? Jest świetny (premiera miała miejsce 1 marca). Przede wszystkim to bardzo dobrze rozpisana historia, której akcja rozgrywa się gdzieś na Bałkanach, w porzuconym klasztorze, w którym nie ma lekarzy ani personelu medycznego, a pacjenci oddziału psychiatrycznego żyją z dnia na dzień, poza nawiasem społeczeństwa. Trafia tu lekarz (Jakub Bulzak), który obok osobliwych przypadków medycznych (każdy z pacjentów jest inny) musi zmagać się z brakiem lekarstw, żywności i ubrań. Doktor jest niejako widzem przedziwnej historii (jego zapiski przedstawiane są za pomocą głosu z offu - Tomasza Mędrzaka), w której chorzy psychicznie ludzie zdrowieją. Pewnej nocy zamiast do Bośni, na teren szpitala trafia ONZ-towski zrzuty pomocy humanitarnej. Pacjenci, poprzebierani w mundury, za sprawą pułkownika Fietisowa, zwanego Pułkownikiem-Ptakiem zapominają o dręczących ich lękach i chorobach. Wspólnymi siłami tworzą samozwańczy oddział ONZ, który zamierza dołączyć do międzynarodowych wojsk i jedzie do Strasburga.
Spektakl jest dynamiczny i płynny jak wideoklip, aktorzy dobrze „grają formą”, a całość świetnie dopełnia muzyka Gorana Bregovica, nierozerwalnie kojarząca się z filmami Emira Kusturicy i konfliktem na Bałkanach.
Kto jest normalny pacjenci szpitala psychiatrycznego czy świat pogrążony w wojnie?

***
„Pułkownik-Ptak” Christo Bojczew
Reżyseria, scenografia i opracowanie muzyczne - Tomasz Mędrzak
Występują:
Doktor - Jakub Bulzak
Chaczo - Szczepan Waśko
Pepa - Barbara Klimczak
Matej - Janusz Michalik
Dawud - Marcin Król
Kiro - Łukasz Kowalczyk
Fietisow - Mieczysław Filipczyk

(JB)
Fot. Tomasz Mędrzak, JB

Podziel się

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Aby komentować artykuły na portalu należy zalogować się Zarejestruj się