UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Joachima, Liliany, Szymona Czwartek, 03.09.2015

Są piękne i symbolizują urodzaj – tradycyjne korony dożynkowe

*}
Kategoria: Kultura i Edukacja 02-09-2011, 07:27 czytane:

500

 razy

Korony dożynkowe robi się jako dowód wdzięczności za udane zbiory, każde z pięciu ramion jest uplecione z innego gatunku zboża: owsa, żyta, pszenżyta, pszenicy i jęczmienia.

Symbolizują urodzaj, więc nie może na nich zabraknąć także innych warzyw i owoców. – Nasze korony zdobimy jeszcze zieloną, czerwoną i żółtą papryką, winogronami oraz kwiatami. Resztę płodów ziemi rolnicy przynoszą w darze przed ołtarz – mówi Maria Trojan, szefowa połomskiego Koła Gospodyń Wiejskich.

Zboża na tę najważniejszą dożynkową ozdobę gospodynie zbierają już w lipcu z pól miejscowych gospodarzy. – Nie można dać im całkowicie dojrzeć, bo po zerwaniu staną się czarne. My nasze suszymy ponad miesiąc kłosami w dół. Idealnie nadają się do koron i na inne ozdoby, bo zrobiłyśmy także 400 „woniaczek”, tradycyjnych ozdób dla gości gminnego święta – dodaje Maria Trojan.

W plecenie koron w Połomi zaangażowały się panie w różnym wieku, a także kilka członkiń z KGW w Gogołowej. Spotkanie zorganizowała sołtys Połomi, Magdalena Herman. – To okazja nie tylko do tego, by nauczyć się czegoś od starszych, ale też po prostu spotkać się z innymi ludźmi – mówi Maria Zdziebło, jedna z młodszych uczestniczek.
Prym przy pleceniu koron wiodły najbardziej doświadczone gospodynie. Krystyna Krótki nauczyła się tej trudnej sztuki od swojej mamy już 45 lat temu. Teraz uczy młodsze. Także Stanisławie Juraszek można pozazdrościć doświadczenia w tej materii. – Nauczyłam się od starszych koleżanek 14 lat temu. I tak mi zostało, choć ja nawet nie mam pola – śmieje się.

Za to Elżbieta Skorupa musiała się wyjątkowo postarać. - Plotę korony od 15 lat, ale w tym roku mam tremę, bo mój mąż pójdzie z nią na dożynkach – mówi ze śmiechem.
Panie przygotowały dwie korony – jedną poniosą w ofierze do kościoła, drugą powiozą w korowodzie dożynkowym. Efekty ich pracy będziecie mogli zobaczyć już w najbliższą niedzielę (4 września) na Gminnych Dożynkach.

 

 

(De)

źródło i fot: UG Mszana Dolna

Podziel się