UWAGA! Komentowanie artykułów zostało wyłączone na okres ciszy wyborczej
Dzisiaj imieniny: Cyrusa, Izabeli, Rajmundy Poniedziałek, 31.08.2015

Stary Sącz już ma schronisko dla psów. Chełmiec czeka

Kategoria: Wiadomości 27-09-2013, 15:36 czytane:

 razy
komentarzy: 2

Przy oczyszczalni w Starym Sączu działa Gminne Schronisko – Ośrodek Adopcyjny dla Zwierząt. O czworonogi dbają pracownicy Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej. Planowane w Klęczanach schronisko dla zwierząt, które chce wybudować wójt Bernard Stawiarski, czeka na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego.

Schronisko w Starym Sączu działa od wiosny 2013 r.  i jest finansowane z budżetu gminy. Trafiają do niego wyłącznie bezdomne zwierzęta, znalezione na terenie miasta i gminy.
Przystosowaliśmy odpowiednio to miejsce. Znajduje się tam wybieg dla psów, w pełni wyposażony gabinet weterynaryjny i piętnaście boksów dla zwierząt. To wystarczająca ilość na potrzeby gminy – mówi Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza.
Czworonogami opiekują się pracownicy Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej, którzy zostali wcześniej odpowiednio przeszkoleni oraz wolontariusze. – To wszystko sprawia, że miejsce to ma dobry klimat – dodaje burmistrz Lelek.
W 2012 r. projekt budowy wspólnego schroniska dla gmin Sądecczyzny zgłosił Bernard Stawiarski – wójt Chełmca. Miałoby ono powstać w Klęczanach. Niestety jak do tej pory jedynie gmina Kamionka Wielka wyraziła wstępnie zainteresowanie partycypacją w kosztach jego budowy i utrzymania. Wójt Chełmca nie rezygnuje jednak ze swoich planów.
- Obecnie czekamy na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. Jestem zdeterminowany, aby to schronisko powstało. Najprawdopodobniej będzie ono budowane z pomocą podmiotu prywatnego – mówi Bernard Stawiarski.
Na razie bezdomne zwierzęta z większości sądeckich gmin trafiają do schroniska w Nowym Targu. Jest ono przygotowane na przyjęcie maksymalnie 410 czworonogów.
- Bywają sytuacje, gdy musimy odmówić przyjęcia zwierzęcia i wtedy gmina musi jakoś zapewnić mu miejsce u siebie. Sytuacja ciągle się jednak zmienia. Niemal codziennie zgłaszają się do nas osoby chętne do adopcji psów. Nie ukrywam, że tu pomocne bywają portale internetowe, które na swoich stronach publikują zdjęcia czworonogów – mówi Celina Pawluśkiewicz, właścicielka schroniska w Nowym Targu.
Zwierzęta, znajdujące się w schronisku w Nowym Targu i Starym Sączu, można adoptować. Akcja adopcyjna prowadzona jest na stronach internetowych: starosadeckieschronisko.pl i www.pieski.nowytarg.pl.
Zdjęcia psiaków z Nowego Targu publikowane są także na portalu Sądeczanian.info.

(KB)
Fot. KB, arch.

Podziel się

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Aby komentować artykuły na portalu należy zalogować się Zarejestruj się